Úvod > bydlení > ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ III - Jsi mi blízko díky mobilu

ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ III - Jsi mi blízko díky mobilu

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    Foto: © Eray Haciosmanoglu
ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ III -  Jsi mi blízko díky mobilu

Patří mobily k životu na jedno použití? Určitě ano, už jen proto, že vlastnictvím více modelů můžete dokonce žít několik životů současně a někteří z nás mají to potěšení. Podezíravé manželky a kontrolující šéfové  volají zásadně na pevnou a její hodnota má opět stoupající trend. Mobilní telefony totiž berou i filozofové s úctou a označují tuto dobu jak cell phone culture. I laik si dnes dokáže představit, že ta krabička zhmotňuje „kolektivní software“ společnosti. A vývoj naznačuje, že v blízké budoucnosti bez mobilního telefonu nebude člověk schopen navázat ani sexuální vztah.
 
Potvrzuje se, že nové technologie přinášejí zcela novou identitu. Auta nejsou pouze vylepšeným koňským  spřežením a mobilní telefon jen pevnou linkou v kapse. Není osamělejší lidské bytosti než beduín, který jede v poušti na velbloudu a představa, že mu odkudkoli můžete zavolat a zeptat se co dělá a kdy přijede domů je fascinující. S mobilním číslem prostě existuje, stejně jako já, nebo vy. Mobilní identita je tam postačující i pro vyřízení kreditní karty. To, co je zřejmé v Africe, nám může tady v Evropě unikat.   
 
Teenager- bez mobilu jako bez života
Naši teenageři - malí beduínové v poušti světa dospělých význam vlastní identity pochopili nejdříve. Mobil je pro ně fascinující zosobněný mazlíček a ochotně předstírají, že ho chápou jako výborný nástroj kontroly rodičů, aby vylákali nemalé částky na jeho pořizování a následný provoz. Je to samozřejmě lest. Mobily dětí jsou často vybité, zaházené na dně tašek s vypnutým zvoněním, nebo odložené doma v těsné blízkosti volajících rodičů, protože nemají kredit. Jsou zapomínány na lavičkách, podrobovány zátěžovým testům, které nevydrží, prány v pračkách a v případě akutního nedostatku směněny za hotovost. 

 

Teenageři jsou nejvděčnější cílovou skupinou s největší frekvencí nákupů, někdy i několikrát v jednom roce. Samozřejmě s větší než vykazují manažeři, i když i pro ty je mobil víc než pracovní pomůckou. V očích teenagera je mobil společenskou vizitkou, symbolickou ikonou módy a stylu, navíc s možností vytvořit prostřednictvím četných doplňků, osobní totem. Více než polovina teenagerů chápe mobil jako klíč k sociální existenci a bez něho „jejich život končí“.
 
Rozhovory o mobilech mezi teenagery a rodiči většinou  neprobíhají  srdečně a ve shodě. A bylo by to horší, kdyby rodiče věděli. Například o nedávno odhalených případech sextingu, kdy si děti zasílají vlastní nahatá fota jen tak mezi sebou. A při vší nevinnosti naplňují skutkovou podstatu trestného činu šíření dětské pornografie.  Ukazuje se, že pro kontrolu dítěte a jeho aktivit není mobil jako hlavní nástroj to nejlepší řešení.
 
Spousta  možností omezuje činy 
Výrobci mobilů zdůrazňují jejich užitečnost pro intenzitu rodinné  a pracovní komunikace. Nokia popisuje mobil jako nejintimnější komunikační nástroj moderního světa. Existuje mnoho společenských studií, které prokazují opak. Ale pokud ještě věříte v  intimitu mobilního telefonu, jste nezralí pro jeho užívání a měli by vám ho úředně zakázat. Dokud nespácháte něco nenapravitelného, co by vám zničilo život. 
 
Inflace možnosti „spojit se kdykoli“ nám umožňuje snadné útěky do citových alibi. Na rozdíl od éry před mobilem si nejsme schopni zapamatovat ani několik důležitých čísel, mnohdy ani spojení na životního partnera. Mobilní řešení rodinných výročí vyzní stejně jako last minute akce“ teenagerů zorganizovaných  SMS, a které se zasloužily o jejich označení jako „ad hoc generace“. ( Si brnknem…)  Rubem bleskových dohod je devalvace hodnot držet slovo, nebo splnit slib.
 
Možná, že jejich vymizení stojí za rostoucím mobilním vydíráním. Nereagovat na SMS, nebo zmeškaný hovor je častou příčinou partnerského nebo pracovního konfliktu. Tak se i komunikační svoboda stává ztracenou iluzí. Je setřen rozdíl „být tady“ nebo „být jinde“ protože on line jsme pořád všichni všude a všichni to vědí. 
 
Velké IT korporace zavádějí  dny bez elektronické komunikace - platí zákaz kontaktu GSM nebo e-mailem a komunikuje se face to face. Je jasné, že úsporná SMS doplněná smajlíkem je jen torzem toho, čemu se říkalo interakce. Na druhé straně jakkoli instantní komunikace s mobilem ovlivňuje řidiče stejně jako 0,8 promile. Dříve všem autobusům a tramvajím vévodila výstražná cedule „Nemluvte za jízdy s řidičem!“ Mohli bychom doplnit – pokud ho chcete večer vidět.

 

Je mobil vnitřním obohacením nebo sociální protézou ?
Je na diskuzi zda je mobil skutečnou extenzí našeho já nebo jen komunikační protézou belhajících sociálních vazeb v éře globalizace. To, že stále více z nás visí na přístroji a propadá  nomophobii (úzkosti  ze stavu off line, kvůli  selhání nebo ztrátě mobilu), svědčí spíš pro druhou variantu. Pokud se někdo pro život bez mobilu rozhodne, je to stejné jako vstup do kláštera, nebo odchod do jeskyně za osobním rozjímáním.
 
Proto je ochotně kupujeme pořád dokola a léčíme  jejich  neduh „morálního opotřebení“. Ty nové slibují více, i když původní účel často jen více komplikují. Ale morální únava tady je.  Jako výstražné označení pro předměty, které se výrobci ještě nenaučili vyrábět tak, aby po krátké době vyhořely, nebo se  rozpadly na šrot. Rychlost nových modelů v oběhu si nikterak  nezadá s módním oblečením a dva roky starý model používají jen ti nejotrlejší z nás, kteří se nebojí být out.
 
Potěšující je také vysoká  pravděpodobnost, že vám mobil ukradnou. S jeho zcizením má zkušenost většina z nás. Při roční odhadované frekvenci ztrát desítek tisíc modelů jsme tak mimoděk vytvořili silnou a solidární sociální síť pro jedince, kteří na tu standardní patrně nedosáhnou.  A pak, že móda mobilů a do omrzení opakovaný nákup nemá sociální rozměr.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama