Úvod > bydlení > Jak si poradit se vzory v interiéru

Jak si poradit se vzory v interiéru

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: HDF, archiv autorky
Jak si poradit se vzory v interiéru

Majitelé moderních interiérů se často vyhýbají jakýmkoli vzorům v bytě. Jejich důvod je celkem jednoduchý: květinové, kostkované, šachovnicové a všelijaké další geometrické vzory totiž dle jejich názoru tyto jednoduché a elegantně modernistické linie poněkud zlehčují. Zapomínají ovšem, že pokud se vzor ,,správně dávkuje“, poslouží jako nezbytná třešnička na dortu celého interiéru… 
 
Vzory jako takové vlastně datují interiér, neboli ho řadí do jasné krabičky své doby. Op art nás navrací do 60 tých let, květinové vzory jsou reminiscencí na léta čtyřicátá a i barvy vzorů mohou určovat dobu vzniku. Ať je to jak chce, jedno se vzorům nedá upřít, a sice, že oživují klasickou atmosféru domova a vnášejí sem dynamiku a napětí. K jejich správnému včlenění je ale třeba znát několik základních triků. Tady jsou:

 

1. Stylizujte vzory do malých ploch, které lze snadno nahradit. Jinými slovy, spíš než vybírání vzorovaných dlaždic pro vaši kuchyňskou podlahu se věnujte hezkým vzorovaným utěrkám na nádobí, chňapkám, nádobí, prostírání či dalšímu kuchyňskému vybavení. Tajemství použití vzorů spočívá v jejich použití na menších věcech, které nejsou finančně náročné, takže je budete moci ve chvíli, kdy vybraný vzor bude již out, s lehkým srdcem vyhodit. 
 
2. Až budete zařizovat obývací, či kterýkoli jiný interier, raději se vyhýbejte vzorům na nábytku, např. vzorované sedačce, křesle, apod. a místo toho se zaměřte na doplňky, např. polštáře, závěsy atd. Někteří výrobci vyšli vstříc svým zákazníkům a k základnímu jednobarevnému sedacímu nábytku dodávají také graficky ztvárněné potahy. Jako mávnutím proutku tak můžete interiér měnit dle nálady a stávajících trendů prakticky každý den.

 

3. Opatrně s nástěnnými vzory. Chcete střídat vzory na stěnách a chcete to dělat pokud možno okamžitě? Pak byste měli dekorovat byt buď s pomocí malby jako takové nebo prostřednictvím nástěnných obtisků. Vymalovat je totiž mnohem snadnější než neustále vyměňovat vzorované tapety a obtisky se dají velmi snadno sloupnout. Navíc, větší dramatičnosti v interiéru dosáhnete dekorováním pouze jedné ústřední stěny.
 
4. Vzory do interiéru můžete začlenit i mnohem chytřejšími a rafinovanějšími způsoby. Co to znamená? Řeč je např. o dřevěné podlaze instalované ve vzoru rybí kosti, majitelé krbu mohou celému místu dodat styl s pomocí kachlí umístěných v určitém vzoru. Ale to není všechno, dynamiku dodá místnosti také zajímavý předěl, či knihovna, jejíž nepravidelně poskládané části tvoří určitý vzor. Když se totiž řekne vzor, nemusí se vždy jednat o obrazec namalovaný na látce, ale může to být také součást podlahy, zdi, nábytku atd..   

 

5. Držte se klasiky. Není pochyb, že každého lákají především trendy barvy i vzory, které jsou ultramoderní právě ,,dnes“. Problém ale nastane ,,zítra“, kdy ony hi-tec barvy i vzory budou out. Nejsnadnější způsob, jak se vyhnout podobným problémům, je držet se vzorů, které patří k nadčasové klasice. Vzory, které spadají do této kategorie můžete najít na orientálních kobercích, kelimech, kůži zvířat apod.   
 
6. Vzory používejte s rozvahou. A pokud se této rady budete držet, nemusíte se bát ani odvážných vzorů, které žijí ve vymezeném čase. Jde jen o to, abyste si zachovali cit pro jejich použití v duchu hesla méně znamená více. Právě střídmé použití totiž dodává vzoru dekorativní náboj.  
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama