Úvod > bydlení > ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ VI - byt, kde méně znamená více

ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ VI - byt, kde méně znamená více

Rubrika: Souvislosti    Vyšlo:
Autor:    foto: archiv redakce
ŽIVOT NA JEDNO POUŽITÍ VI - byt, kde méně znamená více

Cítit se někde doma znamená obvykle něco víc než mít kde složit hlavu. Doma lidé čekají  něco obsáhlejšího než dokonalost funkce. Touží, aby měl domov svoje kouzlo. Často se cítí dobře uprostřed chaosu a přilnou k věcem, které mají své vrtochy. Se stopami sebe samých, někdy i jiných příběhů, na každém předmětu a jejich konstelaci.
 
Slavný architekt Loos řekl, že byt není nikdy úplně hotový, ostatně totéž se hlubokomyslně říká o lidech. Jsou tím míněny proměny v čase. Kouzlo domova nepůsobí na každého stejně a v každém okamžiku. V životě si, přinejmenším se stejnou frekvencí „Jak bydlet?“, klademe i otázku „A co doma?“.
 
Odsud je už jen blízko k představě, že jsou lidé, pro které, stejně jako na webu (home) může být domov jen výchozím bodem cesty někam jinam. Když je všude dobře, doma nemusí být nejlépe. Patrně existují lidé, kteří cítí potřebu složit hlavu nikoli jen symbolicky, ale i funkčně. Poskládat svoje ego. Těm musí domov připomenout, že jsou úspěšní a život mají pod kontrolou. Potřebují příběh o uspořádaném světě, kde všechno má svoje logické místo a dokonalou funkci. Byt jako psychoterapie, dobrá. Ale podmiňovat kouzlo domova jen přimknutím k minimalismu?

 

Vzpoura odnikud nikam
Sama myšlenka, že „méně znamená více“,  je docela dobrý nápad. Střídmost je ve všech ohledech praktický rádce, ale není potřeba tomu říkat trend. Prostor měl svoji hodnotu v každém stylu a střízlivou míru věci neobjevila moderna. Jestliže jsou naše současná obydlí shledána jako skladiště veteše, kterou je lépe vyházet, připadá mi to zkreslené a neloajální.
 
Akcent na minimalismus v našem prostředí postrádá trochu zemité logiky. Byty našich rodičů v minulosti nebyly ukázkou měšťáckého přepychu, spíše naopak. V zaprášených salónech v obsoletním stylu vyrůstali jen ti šťastnější jedinci. Většině je známý spíš Univerzál z UP závodů a ten rozhodně nelze z přebujelé zdobnosti obvinit. Dnešní opojení minimalismem nemá kořeny v revolučním odmítnutí přemrštěné vizuality, není o tom, že cestou ke svobodě vyhazujeme na smetiště všechno to buržoazní harampádí, které nám nacpali do bytu rodiče. Nenacpali, protože bylo dávno zlikvidováno při přeměně luxusních bytů na 1+1, nebo při osídlování paneláků. Odkud se tedy vzala ta neutuchající chvála minimalismu?
 
Bohatá elita vrací úder
Okázalá střídmost se tady neobjevila náhodou. Méně znamená více, transformovalo do „méně ale lepší“ a minimalismus našel svoje zákazníky. Naše elita prošla konzumním vývojem a její vkus se vymkl lidové zábavě sycené někdejší primitivní nadřazeností. Bílé ponožky patří dávné minulosti a okázalým hýřením se dnes honosí jen ignoranti. Podnikatelské baroko sice nezmizelo, ale fakticky představuje bydlení přešlé kategorie (bez výrazných slev je neprodejné). Neznamená to ovšem, že by elita přestala bydlet exoticky. Naopak luxusní adresa je dlouhodobě nejvyšší investicí, která zdobí nákupní menu lidí, kteří se o penězích přestali bavit. 
 
Vrcholový management se naučil utrácet a charakterizuje ho rafinovaná volba střídmého luxusu. A tak zatímco lidé v nižších patrech tahají domu pivo, VIP dnes nonšalantně upíjí čistou vodu získanou z rampouchu, který ještě včera olizoval lední medvěd. Obyčejná voda je viditelným symbolem, který dokáže vyhloubit příkop mezi středním proudem a bohatými. A bydlení ve stylu minimalismu je trajektem, kterým elita odplouvá na ostrov.

 

Kouzlo domova jako drahý trik
Minimalismus nabízí cool prožitek, který si prostě vychutnáte. Je ideálním řešením pro jedince, kteří se chtějí životním stylem nenapodobitelně vyčlenit. Samozřejmě tady nejde o domov a laciné obsoletní kouzlo, které konec konců může vytvořit kdekdo.
 
Minimalismus nárokuje především dokonalý, nejlépe bělostně čistý prostor (myslím tím PROSTOR) a dispoziční řešení promyšlené tak, aby všechny nutné věci pro život bylo možné rafinovaně skrýt. Při letmém pohledu zůstává záhadou, jak v těchto prostorách může fungovat běžný rodinný život. Při bedlivější analýze zjistíte, že to vlastně ani není podstatné.
 
Už foyer vás chladně obejme a prostor postupně odhaluje citově vyprázdněnou dokonalost. Bílý příběh s odstíny šedé. Bez emotivního harampádí, zato s hypnotizujícím účinkem na svoje obyvatele. Jemnými texturami i dokonale lesklými povrchy zasazenými do chromu a syntetických materiálů. Značkový design s vtipem a důrazem na mnohočetné využití WOW! solitér. Škoda, že na tom nemohou viset cenovky. Věčné pulzující otázky „Doma nejlépe?“ nebo „Co doma?“ tady našly svého společného jmenovatele. Klid, nemusíte se cítit nejlépe, tady nejste „jako doma“.

 

 

Imitace a zdání jako životní styl
Myslet si, že minimalismus znamená menší náklady je iluze. Dobrý design a prostor jsou ceněné komodity a minimálními zde nejsou myšleny investice.  Je ale v povaze života, že lidé cítí potřebu napodobovat vkus VIP (ti zase módních ikon) a módní styly prosakují do běžného života. To už je ale jiný příběh o poněkud nedbalé, méně originální podobě, kde méně je prostě málo a nabízí jen nepraktické bydlení.  Minimalismus se tak stal sice populární, ale poněkud omšelou kopií sebe sama. Možná proto se ukázal bystrou inspirací na jedno použití ale je vystřídán opět novou, a zdá se že výživnější formou.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama