Úvod > bydlení > Dobrou noc

Dobrou noc

Rubrika: Ložnice    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:    foto archiv autora
Dobrou noc

Vzhled i funkce ložnice se mohou měnit, stále však platí, že člověk třetinu svého života jednoduše prospí. Proto by prostor, kde si chceme kvalitně odpočinout, měl být pro tento účel po všech stránkách co nejpříjemnější. Důležitou roli hrají nejen kvalita a umístění postele, ale i orientace místnosti, barvy, materiály, světlo a vůně.

ZBAVME SE TMAVÝCH KOUTŮ
Ideálním místem na spaní je prostorná, minimem nábytku zařízená a denním světlem dostatečně zásobená ložnice, kterou je možné často větrat, a nachází se v klidné části domu nebo bytu. Nejpříhodnější orientace oken je na východ - ranní sluneční paprsky fungují jako světelná terapie a v létě se ložnice nepřehřívá,jak je tomu u západní orientace. Z barev by měly převládat všechny světlé odstíny modré, béžové, šedé a jiné jemné barvy, které uklidňují a podporují spánek. Naopak syté barvy, jako červená, oranžová nebo zelená jsou natolik energeticky aktivní, že bychom možná ani oka nezamhouřili.
Podle principů Feng Shui (učení o harmonickém bydlení) je každý tmavý kout nebo přeplněná skříň s uskladněnými nepotřebnými věcmi zásobárnou negativní energie. Jediným způsobem, jak do ložnice vrátit pozitivní energii, je zbavit se jich a ve skříních udržovat pořádek. To platí zejména pro prostorově skromné ložnice, kde je každý decimetr volného místa navíc vítaným luxusem.V těchto případech by byl hřích nevyužít možností vestavných úložných prostor, které mohou z tmavého nebo nepřístupného koutu vytvořit přehledný praktický šatník.

NA SPÁNEK I NA PRÁCI?
Ložnici bychom měli používat jednoznačně pouze k odpočinku a spánku. Pokud ovšem potřebujeme také pracovnu a nemáme na ni dostatek místa, z pochopitelných důvodů si ji zařizujme v nejklidnější části bytu nebo domu, a tou bývá zpravidla právě ložnice. Když už to tedy musí být, zvažme, jak často a k jakému účelu budeme pracovnu používat. Jestliže jen nárazově, postačí mobilní nebo skládací stolek a flexibilní světlo, pokud ale pracujeme doma denně, na mobilní mini-pracoviště bychom se spoléhat neměli.V tom případě bychom měli v místnosti vyčlenit prostor pro plnohodnotný pracovní kout o rozměrech minimálně 4 m2, spíše však více. Musíme totiž počítat se šířkou stolu alespoň 80 cm, délkou 150 cm (a výškou od 70 do 76 cm) a samozřejmě i s pohodlnou židlí. Světlo by na stůl mělo dopadat z levé strany (u leváků z pravé) a kromě centrálního osvětlení bychom měli mít připravené i bodové.

POČÍTAČ ZA HLAVOU? NIKDY!
Odborníci nedoporučují mít v ložnici elektronické přístroje. Důvodem je elektromagnetické pole, které v jejich okolí vzniká a může způsobovat bolesti hlavy, nepravidelný srdeční rytmus, podrážděnost nebo poruchy spánku. Pokud je ale přítomnost například počítače v ložnici nezbytná, umístěte ho co nejdále od postele. Zvyšují se tím ovšem prostorové nároky. Obrazovka by například neměla být naproti oknu, protože bychom vzhledem k přesvětlenému pozadí na monitoru nic neviděli. Od našich očí by měla být vzdálena nejméně 40 cm, nejvýše 90 cm.
Přesto mohou nastat situace, kdy se ukáže, že skloubení funkce ložnice a pracovny není právě nejšťastnějším řešením, ač se můžeme sebevíc snažit respektovat ergonomické a funkční zásady. Partner už chce spát, zatímco druhý musí ještě pracovat...

UMÍSTĚNÍ POSTELE
Než si řekneme, kam je nejlepší postel v ložnici umístit, pojďme si napřed vyjmenovat místa, kde by rozhodně být neměla. Filosofie bydlení Feng Shui pracující s pozitivní a negativní energií jich zmiňuje několik. Postel umístěná uprostřed místnosti se označuje jako „plovoucí" a přináší do ložnice negativní, labilní a nervózní atmosféru. Jedině velice sebevědomý a psychicky stabilní člověk může ve spaní uprostřed místnosti najít zalíbení. Spánek v posteli pod schody nebo šikmým stropem v nás může podvědomě vzbuzovat úzkostné pocity až strach. Stejně tak není vhodně umístit čelo postele přímo k oknu nebo ke dveřím - z proudícího vzduchu může rozbolet hlava nebo můžeme nastydnout.
Ideální místo pro postel se nachází diagonálně proti dveřím do ložnice, nejlépe záhlavím nebo
alespoň boční stranou ke stěně, přičemž hlava by měla směřovat k severu a nohy k jihu. Podle zastánců alternativní medicíny proto, že podél osy sever —jih se šíří magnetické silové pole a jeho údajně pozitivního vlivu na náš organismus se dočkáme tehdy, jsme-li situováni rovnoběžně s průběhem těchto siločar. Kromě toho takovým umístěním postele získáme i pocit bezpečí a jistoty.

PES ANO, KOČKA NE
Než však postel umístíme na své místo, není rozhodně zanedbatelné ověřit si, jestli tudy neprochází geopatogenní zóna. I krátkodobý pobyt v této zóně způsobuje u citlivých jedinců poruchy soustředění a nevysvětlitelnou únavu. Dlouhodobý pobyt, kterým bývá právě spánek, může časem vyvolat různá onemocnění.Jak ale poznáme, kde bychom měli či neměli spát? Tradičním „indikátorem" pro umístění postele je pes. Nikdy si totiž nelehne tam, kde ho dráždí infrazvuk, připomínající mu vrčení. Naopak kočka vždy neomylně vyhledá místo, které ji svým „vrčením" připomíná tón,jenž ona sama vytváří v ústní dutině, když přede a je spokojená. Tam, kde se kočka schoulí do klubíčka a spokojeně vrní, nikdy postel ani pracovnu neumisťujme.

JAKOU POSTEL?
Základním kritériem pro výběr postele jsme my sami. Naše tělesné proporce jsou určující — odpovídající délku postele získáme, když k vlastní výšce připočítáme 30 cm. Pohodlná šířka se tradičně pohybuje mezi 90 - 100 cm. Důležitým údajem je i vzdálenost spací plochy od země —měla by činit alespoň 30 — 45 cm, abychom se vyhnuli vdechování vířeného prachu z podlahy. (Při spaní na palandě bychom zase měli pamatovat na dostatečnou vzdálenost od stropu, kde se kumuluje teplo a vydýchaný vzduch — zachovejme alespoň 100 cm.)
Máme-li opravdu malý byt, musíme se spokojit s alternativním místem na spaní. Dnes již ale existuje pestrá nabídka luxusních rozkládacích pohovek, pohodlných srolovatelných futonů a důvtipných vestavných postelí, takže i v malometrážním bytě je možné vykouzlit příjemnou „ložnici" raz dva, nebo tato netradiční lůžka použít pro hosty jako plnohodnotné místo k přenocování. Ale co matrace?

PĚNU, VODU NEBO PRUŽINU?
Existuje mnoho typů matrací. Podle typu konstrukce se dělí na pružinové a bez pružin. První kategorie je vhodná pro postele s pevným podkladem, ocelové pružiny zajišťují rozložení hmotnosti spícího člověka a odpovídají na konkrétní tlak přiměřeným protitlakem, čímž se podklad ideálně přizpůsobuje tělu. Jako výplň se používá přírodní latex, ovčí vlna, koňské žíně, kokosové vlákno nebo velbloudí srst. Nepružinové matrace mohou být pěnové, latexové, nebo sendvičové - složené z kombinací několika materiálové odlišných výplní. (Pěnová lůžka nepatří mezi nejdražší, proto jsou s oblibou používána jako alternativní způsob k přespání pro hosty.) Nepružinové matrace by se měly používat pouze současně s polohovatelný-mi lamelovými rošty. Kvalita lamelových roštů závisí na počtu a způsobu uchycení lamel k rámu. Dokonalé rošty jsou schopny přizpůsobit tvrdost lamel v oblasti zad, můžeme si tedy sami regulovat tvrdost lůžka podle našich potřeb.
Poněkud nespravedlivě na okraji zájmu stojí netradiční matrace — vodní a v Japonsku tolik oblíbené futony. Přesto spaní na futonu dosahuje naprosto odlišných kvalit pohodlí, než klasická matrace. Nejsou v něm žádné kovové pružiny, je zcela přírodní — obsahuje pouze čištěné bavlněné vlákno nebo ovčí rouno. Navíc je ideální „postelí" pro hosty -jednoduše se na noc rozloží a ráno sroluje. Futon je možné používat jak s dřevěným skládacím rámem tak bez něj.
Vodní postel dokonale pečuje o každý centimetr našeho těla, dokonale se mu totiž přizpůsobí, nikde netlačí. Ohřívač udržuje teplotu vody na nastaveném stupni a proto se nemusíme obávat efektu studené postele. Speciální bezpečnostní vložka zabrání případnému vytékání vody z matrace, pokud by došlo k proražení. Otázkou zůstává, nakolik se pohyb partnera přes vodní médium přenese na vás.

ZÁSADY VÝBĚRU MATRACE
Vždy si vybírejte podle pohodlí a funkce, které od matrace očekáváte, podle četnosti použití a také podle své váhy. Lidé s větší vahou opotřebí svoji matraci dříve, než lidé lehčí. Pokud na matrací spí dva lidé současně, opotřebení se tím také zvyšuje. Správná matrace je taková, která anatomicky tvaruje přirozenou polohu ležícího těla, hlavně páteře. Ať už si zvolíme jakoukoliv matraci, nezapomeňme, že o každou se musíme alespoň minimálně starat. Pružinové a latexové matrace je nutné občas otočit, futony zase vyžadují pravidelné větrání a vodní postele vydrží déle, když budeme občas vyměňovat vodní náplň.
I když však budeme své matraci věnovat dokonalou péči, jednou přece jen přijde čas, kdy ji bude nutné vyměnit za novou. S přibývajícím věkem se totiž mění i naše nároky na spánek a pohodlí. Zároveň postel, kterou jsme si pořídili před patnácti lety, je kvalitativně zcela odlišná od postele, kterou by nám nabídli v obchodě dnes.

PRO KLIDNÝ SPÁNEK
Optimální dobou k usínání jsou dvě, tři hodiny před půlnocí. Tehdy je spánek nejzdravější a nejefektivnější. Za samozřejmost se považuje, že do postele uléháme v pyžamu z přírodních látek - bavlny, hedvábí nebo lnu. Přes den ho rozhodně neschováváme pod polštář, ale necháme na vzduchu vyvětrat. S plným žaludkem se usínání může o několik hodin prodloužit a zajistit nám noční můry i ranní kruhy pod očima. Naopak koupel těsně před spaním má blahodárné účinky, obzvláště obsahuje-li výtažky z bylinek - například levandule. Jako spolehlivý homeopatický lék na nespavost se doporučuje čaj z meduňky, chmele nebo kozlíku lékařského. A pokud si s sebou do postele chceme brát všechny starosti a problémy nahromaděné během dne, mějme na paměti, že ráno je moudřejší večera.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama