Úvod > bydlení > Miniprostor na spaní

Miniprostor na spaní

Rubrika: Ložnice    Vyšlo:
Publikováno v titulu Domov | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:    VIZUALIZACE ANNA ROSŮLKOVÁ
Miniprostor na spaní

Teoreticky by ke standardnímu vybavení ložnice postačilo manželské dvojlůžko, lampička na čtení a police na odložení rozečtené knihy. Pro dobrý přístup k posteli by měl po obou stranách zůstat volný pruh alespoň 60 cm, další kousek je nezbytný jako průchod ode dveří. Tomu vyhoví už místnost o rozměrech 3x3 metry. Hygienici však požadují ložnici pro dva lidi s plochou alespoň  12 m2. Rozloha vychází z potřebného objemu místnosti, přesněji množství vzduchu, který během spánku dva lidé vydýchají. Pokud máte ložnici menší, počítejte s nutností průběžného větrání. V praxi navíc od ložnice očekáváme ještě další funkce, a ty jsou závislé na ostatních místnostech v bytě. Ten, kdo nemá samostatnou šatnu, potřebuje v ložnici ukládat osobní prádlo,šaty a případně další předměty, jiný si chce v ložnici zřídit pracovní koutek s počítačem a knihovničkou. Aby se tam vše vešlo, jsme ochotní obětovat určité pohodlí: postel umístíme do rohu, takže jeden z partnerů musí na své místo přelézat přes druhého, jinde je postel vtěsnaná na celou šířku úzké místnosti, hlavy máme přímo pod oknem a vedle radiátoru topení. Není to samozřejmě optimální, ale jak jinak se vypořádat s malým prostorem.
Podívejme se spolu na řešení několika opravdu miniaturních ložniček, jejich rozměry jsme převzali z konkrétních bytů jednoho panelového, dvou předválečných bytových domů a staršího rodinného domku.

NUDLE V PANELÁKU
Nejmenší z ložnic byla původně pokojíkem pro jedno dítě v třípokojovém panelákovém bytě, ale po narození dalšího potomka se rodiče své větší ložnice vzdali ve prospěch dětí. Manželské dvojlůžko zabere celou šířku „nudle", na zbývajícím kousku pokoje by měla stát ještě šatní skříň .
Pro takový případ by bylo vhodné alespoň kousek odsadit postel od okna a radiátoru pod ním. Uvolněné místo se dá využít pro nízký policový regál, který nebude bránit proudění tepla, a bude sloužit k odložení knih a umístění lampiček. Police nad postelí po bočních stranách pokoje by ještě více komplikovaly ztížený přístup do postele.
Také šatní skříň postel značně utlačuje, jeden z rodičů nemůže z postele vůbec ven, pokud mu druhý neuvolní své místo. Natolik malý
prostor vyžaduje skříň s posuvnými dveřmi (při otevření klasických skříní už by se nedalo do ložnice vstoupit), nejlépe prosklených, které pokojík opticky tolik nezmenší, nebo zrcadlových, jež prostor naopak zvětšují.
Při posouzení všech možností bytu se pro vestavěné šatní skříně nakonec našlo jiné místo na chodbě, koutek v ložnici tedy mohou rodiče využít lépe pro pracovní stůl s počítačem . Do postele se sice nepoleze o nic snadněji, ale celý prostor bude působit mnohem vzdušněji než se skříní. Při práci s počítačem není zapotřebí tolik denního světla, poloha stolu u dveří je naopak vhodnější než u okna.

LOŽNICE MÍSTO ŠATNY
V dalším případě  vznikla ložnice v bývalé šatně, na ni navazující původní velká ložnice se stala obývacím pokojem propojeným s kuchyní, která stojí na místě dřívější koupelny.V opačné poloze bytu, kde bývala kuchyň a obývací pokoj, se postavila nová koupelna a dva studentské pokoje. Na svém původním místě zůstala po přestavbě bytu jen toaleta. Opět se rodiče rozhodli pro skromnější ložnici, aby odrostlé děti měly každé svůj samostatný pokoj. Bývalá ložnice ale byla zbytečně velká, do jejího prostoru se dnes kromě sezení u televize vejde i pracovní stůl s knihovnami.
Šatna měla klasické skříně umístěné při delší stěně, namísto nich tu dnes stojí jedna skříň při kratší stěně (na rozdíl od předchozího případu neční do místnosti), a pod oknem zůstalo volné místo pro manželskou postel. Dovolily to dveře do místnosti, které protínají delší stěnu, a dělí ložnici na dvě části. Vysoká skříň přes celou stěnu navíc místnost opticky zkracuje, prostor ložnice působí příjemněji, přestože má stejné rozměry úzké a dlouhé „nudle". Zrušení šatny rodině nijak nevadí, nové vestavěné skříně totiž mají také děti přímo ve svých pokojích.

SLUŽKA BY SE DIVILA
Pokoj pro služku navazoval na kuchyň. Těch několik centimetrů navíc však dovolilo otočit postel delší stranou na šířku místnosti.Vhodná poloha vstupních dveří opět umožnila rozdělení dlouhého prostoru na dvě části, a tím také volnější přístup k posteli alespoň z jedné strany. Do maličké místnosti s 8 m2 se vešlo nejen dvojlůžko, ale i psací stůl pod okno, předěl mezi oběma funkcemi zajišťuje vysoká, ale málo hluboká knihovna. Knihy jsou po ruce jak při práci, tak při relaxaci na posteli. Stejně jako v předchozích případech, ani tato ložnice nevyhovuje hygienickým požadavků svou plochou. Výhodou je tu však vysoký strop, takže místnost má dostatečný objem a splňuje předpoklady pro zdravý spánek.

NĚCO ZA NĚCO
Ložnice čtvercového půdorysu o rozměrech 3x3 metrů byla postavena v rodinném domku ze 70. let. Ani ona není dostatečně plošně velká, má dobré tři čtvereční metry „pod normu". Z hlediska své provozní funkce však rodině plně vyhovovala, když kromě postele tu rodiče nic nepotřebovali. Situace se změnila, když otec začal pracovat i doma, a potřeboval alespoň menší stůl s počítačem v klidné poloze mimo společenskou část bytu. Odrostlé děti navíc „zabraly" veškeré vestavěné skříně na chodbě a rodiče si museli pořídit novou šatní skříň. Ložnice je mnohem stísněnější než dříve, ve spojení se skříní a pracovnou se dostala do kategorie miniprostorů. Lůžko už je přístupné jen ze dvou místo tří stran, také židle u stolu nemá za sebou příliš mnoho prostoru. Ale celkově si rodina svůj provoz zjednodušila, třebaže na úkor většího pohodlí v ložnici, kam dříve rodiče chodili jen spát.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama