Úvod > bydlení > Vestavěné skříně – vzhled a vnitřní vybavení

Vestavěné skříně – vzhled a vnitřní vybavení

Rubrika: Interier    Vyšlo:
Autor:    Foto: Woodface, Hettich, Indeco, UK Home ideas, Slide wardrobe direct
Vestavěné skříně – vzhled a vnitřní vybavení

Vestavěné skříně si již před delší dobou našly místo v interiéru a také na trhu s nábytkem, a je to dobře. Jsou to velmi praktické a oblíbené formy úložných prostor. Ptáte se proč?

 

Hlavní výhodou je maximální využití prostoru na ukládání věcí. Vestavěné skříně se nepoužívají pouze v ložnicích na oblečení, ale můžeme je mít i v předsíni, kde budou fungovat místo botníku, nebo v koupelně či technické místnosti na úklidové prostředky. Najdeme je také v obývacích pokojích, tam se využívají jako knihovny nebo celé stěny, kde je ukrytá televize a další přístroje. Také v nich může být schovaná pracovna s PC a výsuvem na klávesnici apod.
 
V kuchyni je najdeme jako vysoké potravinové skříně. Výhodou je, že korpus nepůsobí v prostoru jako „monstrum“, ale naopak splyne se stěnou nebo vyplní niku a opticky neruší atmosféru v místnosti. Druhou velkou výhodou je vyplnění prostoru bez zbytečných zákoutí a ploch, kde se jen usazuje prach. Udržet byt v čistotě tak je mnohem snadnější. Jak vidíte sami, vestavěné skříně jsou ideální nejenom z estetického, ale také z praktického hlediska.

 

Systémy otevírání
Nejběžnější a nejpraktičtější je posuv. U něj je třeba nejvíce dbát na kvalitu posuvného systému, protože ovlivňuje životnost i bezpečnost používání. Výhodou je, že při otevírání dveře nezasahují do prostoru, ale na druhou stranu kolejničky zabírají několik centimetrů, které jsou někdy zásadní pro použití klasické šatní tyče.
 
Stále se používá otvírání na klasické panty. Je to levnější forma, ale méně praktická pro menší prostory. Do pracoven, technických místností, šaten nebo potravinových skříní můžete zvolit žaluzie. Díky vzhledu se nedají použít všude, jsou stejně praktické jako posuvy a i u nich platí, že kvalita je stěžejní. Výklopný a sklopný systém se dá použít jako dílčí otevírací systém, stejně jako výsuvy. Také existují další speciální systémy, jako jsou skládací dveře „a la harmonika“ a podobně.

 

Rozměry a vnitřní vybavení
Při rozvržení vnitřního vybavení šatní skříně dejte pozor na několik zásadních věcí:
Výška umístění zásuvek by neměla přesáhnout 125 cm.
Výška šatní tyče by neměla přesáhnout 185 cm. V případě, že jde o šatní tyč sklopnou to samozřejmě neplatí.

 

Čistá  hloubka šatní skříně, kde bude použita běžná tyč je minimálně 56 cm.
Pokud potřebujete věšet ošacení na ramínka a hloubka 56 cm není možná, použijte výsuvnou šatní tyč.V tomto případě musí být korpus 56 cm široký. Nezapomeňte na délku volného prostoru pod šatní tyčí, abyste si dovnitř mohli pověsit košile nebo dlouhý kabát bez mačkání. Prostor by se měl pohybovat v rozmezí od 70 do 90 cm, pro dlouhé kabáty do 140 cm.
 
Zamyslete se také nad osvětlením skříně, zda nebude třeba pořídit dodatečné světlo nebo šatní tyč s integrovaným osvětlení. Promyslete, co přesně budete do skříně dávat a dle toho si vyberte vnitřní vybavení. V nabídce je mnoho drátěných košů, výsuvů na kalhoty, kravaty, pásky, košů na prádlo atd. U polic zvolte volně stavitelnou variantu.

 

Vzhled
Vestavěné skříně zabírají většinou velkou plochu, která je v interiéru velmi dominantní. Při návrhu je třeba plochy esteticky využít a vzhled důkladně sladit s ostatním nábytkem a celým interiérem.

 

Pokud použijeme na vestavěnou skříň výrazné materiály, stane se dominantou celé místnosti. Měla by ladit s ostatním nábytkem a vybrat byste měli dekor, který se v místnosti již objevuje. Snažte se velké plochy „rozbít“ výplní z matného nebo barevného skla. Použít se dají i barevné lamino desky, také dýha nebo odolný laminát.

 

Se zrcadlem zacházejte opatrně, je třeba pečlivě volit, kde může být a jak bude skříň se zrcadlem jako celek vypadat. Do stylových interiérů se dají použít i jiné netradiční výplně – bambus, děrované desky, papírový koberec a další přírodní materiály. Nebo můžete nechat skříň splynout s okolní zdí a vybrat nejčastěji bílou barvu. Skříň pak působí kompaktně a v podstatě si jí v interiéru nevšimnete. Až vás bude bílá nudit, můžete skříň ozdobit samolepícími dekoracemi. Další možnost je sladit skříň s tapetami, které jsou na okolních stěnách. Tím dosáhnete stejného efektu „neviditelné skříně“.  V dětském pokoji se můžete vy nebo vaše dítě vyřádit víc. Pokud máte kreativní dítě, polepte skříň tabulovou fólií, ať si může velkou plochu dosyta užít.

 

Investice do nových úložných prostor je velká, ale i zde platí, že levná věc může být nakonec drahá. Proto je třeba zainvestovat hlavně do kvalitního kování, aby vám skříň dlouho a dobře sloužila.
 
Právě kování je to, co celou skříň drží pohromadě, bohužel se ale většina lidí zaobírá hlavně celkovým vzhledem a neuvědomí si, že s nekvalitním kováním budou možná za několik let vybírat skříň znovu.
 
Dlouho je za špičku v tomto oboru považována firma Komandor, která je výrobcem kvalitních vestavěných skříní pro celou Evropu. Právě jejich kování je základem mnoha skříní i jiných výrobců. V kombinaci s elegantním designem jsou tyto skříně tím nejlepším, co můžete svému bytu dopřát. Tyto vestavěné skříně navíc mají velkou variabilitu ve vnitřním vybavení i v množství dekorů a materiálů, takže výsledná skříň na míru bude přesně odpovídat Vašim preferencím.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama