Úvod > bydlení > Květinová óda pro váš domov

Květinová óda pro váš domov

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autorky, TM Italia, Elizabeth Lyons, Imola Ceramica, Marimekko, Rako
Květinová óda pro váš domov

Květiny byly, jsou a budou žádoucím dekoračním prvkem interiéru. Jejich oblíbenost a renesanční povahu využívá při své práci spousta designérů, kteří motivy květů dál formují a přenášejí na různorodé materiály.
 
Nejjednodušší a nejpřirozenější dekorací jsou živé květy. Jejich fascinující tvar, barevnost a vůně jsou základními esencemi, ze kterých vzniká konkrétní designový prvek nebo celé řešení. Živé květy či motivy květů můžete mít prakticky všude…
        
 
Květiny ve váze nebo v květináči
Jsme součástí přírody. Ta by proto měla být zakomponována v každém lidském obydlí. Živé květiny jsou příjemným a zajímavým doplňkem, se kterým se dá dál pracovat. Barevnost a tvary květů nebo pokojových rostlin zvýrazníte vhodným výběrem vázy či květináče. Pokud se nebojíte experimentování, jejich vzhled můžete vylepšit aranžmá a drobnými ozdobami.

 

Květy tak představují nejenom živou dekoraci, ale i prvek, který vám pomůže v místnosti vytvářet barevné akcenty a kontrastní místa.

 

Květiny na podlaze
Koberce, koberečky a dlažby s motivy květů mají novou konkurenci. Je jí betonová podlaha s květinovou vitráží, která představuje zcela nový trend v podlahových řešeních.

 

Základem této technologie jsou desky z leštěného betonu, které jsou s pomocí písku zdobeny libovolným květinovým vzorem. Jeho aplikace probíhá formou kreslení v procesu lití betonu nebo až po něm.

 

Autorem „podlahového umění“ je designové studio Transparent House, které svým   návrhem reagovalo na popularitu používaní betonu v interiéru, s cílem oživit a zjemnit jeho chladný charakter. 

 

V květinách nejenom spát
Polštáře, deky, přehozy, ložní prádlo, ubrusy nebo závěsy s květinovými vzory patří k praktickým a nenáročným doplňkům, prostřednictvím kterých zútulníte atmosféru místnosti.

 

Pokud patříte k přívržencům veselé moderny, skvělou volbou jsou motivy Marimekko.

 

Marimekko se specializuje na vývoj zajímavých textur, které využívá při výrobě vysoce kvalitního oblečení a interiérových doplňků.

 

Podobně, jako u živých květin, i prostřednictvím těchto doplňků můžete pracovat s odstíny a vzory tak, abyste mohli vytvářet barevné akcenty a kontrasty. Speciální kategorií jsou polštáře. Ty mají schopnost opticky zjemnit ostré hrany a eliminovat pocit strohosti. Polštáře pěkně vyniknou nejenom na sedacím nábytku ale také na zemi.  

 

V květinách sedět a jíst
Existuje mnoho značek, které kopírují tvary květů a podle nich konstruují nábytkové solitéry. Nás zaujal důmyslný koncept jídelního stolu a židlí od talentovaného tureckého designéra Fatiha Can Sarioze.

 

Jídelní stůl a židle mají tvar květu. Tvoří kompaktní celek, přičemž židle představují lupeny a stůl jeho vnitřní část. Set vyrobený z plastu a kovu se dá rozkládat a skládat, což evokuje přirozené pohyby skutečných květů, jejichž autentičnost je zdůrazněna barevným provedením. 

 

Květiny v koupelně
Květinové vzory na dlažbách a obkladech najdou své uplatnění především v prostorách koupelen. Motivy květů se čím dál častěji objevují také na sanitárním zařízení nebo koupelnovém nábytku.

 

Mezi nejnovější „květinové přírůstky“ z této oblasti patří keramická toaleta s bidetem La Fontana od italského návrháře Sandra Meneghella. Textura inspirovaná přírodní krásou orchidejí a růží, ve spojení s minimalistickým stylem vytváří elegantní, svěží  a působivou kombinaci vhodnou do moderních interiérů.  

 

Dalším zajímavým tipem jsou ozdobné keramické obklady Jabot, pocházející z italského studia Imola Ceramica. Podkladové textury, na kterých jsou nanesené menší, střední nebo větší florální motivy, svou interpretací připomínají luxusní tkaniny samet a brokát.

 

Standardnějším řešením jsou temperamentní květinové obklady Botanicus, tentokrát z české provenience. Nenásilná textura v retro stylu slouží jako tapetový vzor, který oživuje jinak fádní zdi.  

 

Některým setům koupelnového nábytku se, vzhledem k jejich až příliš excentrickému designu, říká „koupelny marnosti“. Ukázkovým příkladem je téměř pohádková kolekce solitérů pocházející z dílny Fratelli Branchetti pro náročné spotřebitele. Stylový nábytek bizarních tvarů s odvážnými květinovými motivy je vyroben z futuristických materiálů.

 

Méně extravagantní řešení najdete v nabídce společnosti Neabath. Koupelnový nábytek s texturou tolik oblíbených jiřin v černo-zlatém či bílém provedení využívá osvědčenou kombinaci moderních a tradičních designových prvků.  

 

Květiny na stropě
Svítidla ve tvaru květin mohou působit těžce a kýčovitě. Při vhodné kombinaci s  vybavením interiéru však představují výrazný  a atraktivní doplněk. Visací lustr s květinovým vzorem od designérky Elizabeth Lyons je určen do moderních interiérů.  

 

Je vyroben z pevné ocelové konstrukce, do které jsou vsazeny jemné skleněné květiny. Kulatý tvar a použité materiály, představující ženský a mužský princip jsou odkazem na organický styl architektury.  

 

Květiny v kuchyni
Vysoce atraktivní zpracování florálních vzorů najdeme i na kuchyňské lince.

 

Dekorativní kuchyň Touch Tattoo pocházející z dílny TM Italia nabízí nejenom atraktivní design v minimalistickém stylu, ale také chytré funkce, které jsou vždy po ruce. Kuchyň je vyrobena z corianu a dýhy. Ovládá se elektronicky – lehkým dotekem. Květinový motiv, zdobící její povrch, připomíná tetování. Kuchyň se vyrábí v několika barevných odstínech a velikostech. 

 

Naše doporučení: pokud v interiéru převládá květinový motiv, například ve formě tapety či obkladu, barevné akcenty nebo kontrastní místa vytvoříte s pomocí jednobarevných prvků. Jejich odstín by měl vycházet z barevné škály květinového vzoru, který jste použili.
 reklama