Úvod > Firemní zprávy > Plastová nebo dřevěná okna?

Plastová nebo dřevěná okna?

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Foto: TP Eurookna
Plastová nebo dřevěná okna?

Každý, kdo staví dům nebo opravuje byt se ocitá před zásadní otázkou : Jaká okna zvolit? Dnešní trh nabízí dvě základní volby, okna plastová a okna dřevěná. Abychom vám vaše rozhodnutí ulehčili, zeptali jsme se odborníka.
 
Jaké okna by jste mi doporučil? Plastová či dřevěná?
To není vůbec jednoduchá otázka a neexistuje jednoznačná odpověď. Na problém se musíme podívat z více stránek.
V základním technickém parametru, kterým je koeficient propustnosti tepla, se oba typy oken shodují. Hodnoty se pohybují dle síly profilů a použitých skel v rozmezí 1,5 až 0,5W. Jednoduše řečeno, plastová i dřevěná okna izolují stejně. Podobné je to i se zvukovou izolací – i zde jsou hodnoty podobné.
Rozdíl však již najdeme při zkoumání paropropustnosti rámů. Zatím co plastové profily jsou takřka nepropustné, dřevo jako porézní materiál vykazuje jistou prodyšnost. Dřevěné okno tedy dýchá, což je při dnes již dokonale utěsněných oknech velmi důležitá vlastnost, zamezující vzniku plísní.
Navíc dřevo je proti plastu materiál tvarově stálejší, u dřevěných oken je tedy významně nižší riziko kroucení a tím špatné mechanické funkce.

 

 

A jak je to s údržbou jednotlivých typů oken.
Plastová okna jsou v podstatě bezúdržbová. Dřevěná okna vyžadují jednou za rok ošetření venkovní strany speciální ochrannou vrstvou, která se nanáší obyčejnou houbou. Jednou za 15-25 let čeká majitele oprava laku exterieru – opětovné natření oken.  Naproti tomu časem zkřehlé  plastové profily opravit nelze. Životnost plastových oken je cca 20-30 let, dřevěných oken 70-100 let.
Je tedy třeba zvážit: Buďto budu mít 25 let plastová okna, která budu muset poté vyměnit za nová –tedy stará vybourat, koupit nová a ty znova zazdít. Nebo pořídit eurookna a těm se jednou za rok pár hodin věnovat, ale mít jistotu, že okna přečkají generace.

 

 

A co hledisko estetické?
To je věc obtížně měřitelná, možná však o to důležitější. Myslete na to, že okna se na desítky let stanou nedílnou součástí všech vašich interiérů. Zde to na plné čáře vyhrává teplé a přírodní dřevo nad technickým, ostrým a studeným plastem. Nezanedbatelná je také povrchová úprava. Výrobci plastových profilů přichází z rozšířeným sortimentem barevných profilů včetně imitací dřeva, vždy se však jedná o nalepené folie s problematickou životností. Naproti tomu dřevo skýtá mnohem více možností k různým povrchovým úpravám – od průhledných lazur po jakoukoli barvu vzorníku RAL.
A řekněte mi, zarámovala by jste si váš oblíbený obraz do plastového nebo dřevěného rámu? A okna jsou přece rámy našich oblíbených krajin, které si každý den prohlížíme.

 

 

Jsou ještě jiná kriteria, o kterých jsme nemluvili?
Plastové profily jsou méně vhodné pro použití nyní velmi rozšířených trojskel – tato skla jsou velmi těžká a mohou způsobit prověšení křídel a tím jejich špatnou těsnost, případně drhnutí při zavírání.
Dřevěné okno vykazuje výrazně  vyšší požární odolnost proti oknu plastovému. Stále důležitější je také ekologické hledisko – dřevo je obnovitelný zdroj. Na výrobu eurooken je potřeba 6x méně energie než na výrobu okna plastového. Někdo může zvažovat i hledisko historické – dřevo je tradiční stavební materiál používaný staletí, plast je vynález moderní společnosti, snažící se přírodní materiály nahradit.
 
Z vašich odpovědí cítím, že vítězí dřevo. Ale co cena?
Ano cena je hlavním důvodem, proč se plastová okna tolik v České republice používají. Plastové okno je přibližně o 30% levnější, než dřevěné okno se stejnými izolačními vlastnostmi. Výrobci dřevěných oken jsou si tohoto hendikepu vědomi, a snaží se výrobní cenu snížit.
Příkladem může být naše nové dřevěné euokno Ekonomy Gold 68, které se cenou blíží oknům plastovým. Našim cílem bylo vyrobit okno pro ty, kteří dávají přednost dřevu, ale nejsou ochotni platit vysokou cenu.

 

 

Jak se vám tak nízké ceny podařilo dosáhnout? Není to na úkor kvality?
Nejdůležitější je vysoká technologická vybavenost a automatizace výroby, díky které snižujeme výrobní cenu. Ano levná okna lze vyrábět pouze na drahých strojích. Co se týče konstrukce, zvolili jsme standardní profilu 68 a použili mnoha lety osvědčené kování německého výrobce Sigenia. Toto okno je určeno především k rekonstrukci starších domů a bytů, případně stavbě levnějších domů, kde není kladen tak vysoký důraz na tepelně-izolační vlastnosti jako u nízkoenergetických staveb. Nenajdete zde tedy novinky posledních let jako  trojsklo, mikroventilaci či extra silné profily. Dostanete ale za velice příznivou cenu vysoce funkční a esteticky hodnotné dřevěné okno.
 
Odpovídal Manager TP Eurookna s.r.o., p. Jakub Jalůvka.odrazka nas tipRUBRIKY


Najdete nás na Facebooku: Facebook
Projekce slaboproudých zařízení
Nabízíme kompletní projekční služby v oboru elektro – slaboproud včetně předprojekční přípravy a poradenství.

Výroba nábytku na míru Vágner Kopřivnice
Specializujeme se na zakázkovou výrobu nábytku na míru pro tuzemské i zahraniční odběratele v kusovém i mnohasetkusovém množství. Pro velké odběratele tvoříme modelové řady nábytku detailně přímo dle vlastních požadavků.reklama