Úvod > Firemní zprávy > Eurokna nejlépe přímo od výrobce

Eurokna nejlépe přímo od výrobce

Rubrika: Jak na okna a dveře    Vyšlo:
Autor:    Foto: Okna Kolovrat
Eurokna nejlépe přímo od výrobce

Dřevěná okna jsou prostě evergreen. Po staletí okouzlují přírodním charakterem a nejen díky tomu jejich obliba ani v dnešní době neklesá - naopak, kvalitní eurookna volí stále více stavebníků. Navíc také po konstrukční stránce jsou tato okna dnes výrazně kvalitnější, než tomu bylo za éry našich babiček. Nesporné však je, že proti plastovým oknům mají výrazně menší tepelnou roztažnost a při pravidelné (nenáročné) údržbě neztratí dřevěná okna nic ze svých vynikajících vlastností.

 

 

Důležitou součástí dřevěných oken je povrchová úprava. Dříve se používaly olejové nebo syntetické laky, které se musely zpravidla odstranit až na dřevo a složitě obnovovat. To vše se dnes zcela změnilo. V současnosti je povrch dřevěných eurooken už samotným výrobcem ošetřen velmi kvalitními, vodou ředitelnými barvami, které se navíc neloupou. Pro dlouhou životnost svrchního laku se pak doporučuje dřevěná okna pouze jednou ročně ošetřit tzv. udržovací sadou a teprve po zhruba 10 až 12 letech je dle opotřebení okna vhodné doplnit novou vrstvou laku. Na první pohled se někomu může zdát doporučená údržba dřevěných oken nevýhodou. Opakje ale pravdou. Pravidelnou péčí totiž získáte delší životnost než u oken plastových, která se udržovat prostě nedají.
 

 

 

V případě potřeby můžete ovšem jít ještě dále. Odolnost okna proti klimatickým vlivům lze mnohonásobně zvýšit venkovním hliníkovým opláštěním (dřevohliníková okna). Vedle povrchové úpravy zaznamenaly výraznou změnu a velký pokrok také výplně oken. Začínají se ve značné míře používat především izolační trojskla s vynikajícími tepelnými vlastnostmi. Trojité zasklení totiž nejlépe izoluje a v zimě se nejméně rosí.
 
Při výběru oken je důležitý tzv. součinitel prostupu tepla skla a okenního profilu.
Ten by měl být co nejnižší. Dobří výrobci dřevěných oken dnes nabízí profily až v tloušťkách 92 mm s celkovým prostupem nižším než Uw=0,7W(m2*K) - celkový tepelný prostup okna včetně rámu.

 

 

Na co si dát pozor?
Zejména od koho si okna či dveře koupíte. Nejhorší variantou je uzavírat obchod s nějakým dodavatelem, který Vás mnohdy perfektní slovní ekvilibristikou udolá a prodá Vám, co on uzná za vhodné. Při podobném nakupování si dejte velký pozor zejména na záruční podmínky. Vesměs za ně totiž odpovídá v podobném případě onen dodavatel, nikoli výrobce.
Největší jistotu totiž máte při nákupu oken přímo od výrobce, který současně také provádí montáže. Tak navíc získáte i určité výhody záruky. Naproti tomu u zahraničních výrobců, kteří nemají své přímé zastoupení v ČR, můžete mít se zárukou velký problém.reklama