Úvod > Firemní zprávy > Jak na nízkoenergetické domy

Jak na nízkoenergetické domy

Rubrika: Stavíme...    Vyšlo:
Autor:    Foto: Nízkoenergetické domy Hajduch
Jak na nízkoenergetické domy

Pokud žijete v domech, postavených v druhé polovině minulého století, jistě to znáte – studené podlahy, průvan kolem oken, stavební prvky jsou opotřebované. Samozřejmě, domy se zateplují, mění se okna, ale přes všechnu snahu a vzhledem k možnostem a dispozicím tyto domy nikdy plně nízkoenergetické nebudou.
Ideálním východiskem je tedy situace, kdy se stavbou teprve začínáme, plánujeme dům „na zelené louce“.    
 
Nízkoenergetický dům je v České republice definován normou ČSN 73 0540. Nízkoenergetické domy mají oproti standardním stavbám  o třetinu až o polovinu menší spotřebu tepla na vytápění.  Podle měrné potřeby tepla (roční spotřeba tepla na vytápění vztažená na 1m2 podlahové plochy vytápěné části budovy) můžeme rozlišovat tyto kategorie domů:
 
kategorie domů a jejich potřeba energie na vytápění v kWh/(m2)                                       

- nulové domy  (5 a méně)
- pasivní domy (5 – 15)
- nízkoenergetické domy (15 – 50)
- obvyklá novostavba (80 – 140)
- starší výstavba (často dvojnásobek i více proti obvyklým novostavbám)              

 

 

Základní znaky nízkoenergetických domů:
 
- důkladně propracovaný architektonický návrh
- kompaktní a jednoduchý tvar domu
- orientace prosklených ploch na jih nebo na jihozápad
- vysoce kvalitní okna a dveře, nejedná se ale pouze o  zasklení, ale i o rámy oken a způsob jejich osazení
- kvalitní tepelná izolace v dostatečné tloušťce
- precizní řešení tepelných mostů
- regulace vytápění
- strojní větrání s rekuperací tepla
- spotřeba energie na vytápění do 50 kWh / m2

 

 

Jednotlivé technologie nízkoenergetického  domu musí spolu vzájemně spolupracovat a doplňovat se, nejlépe centrálně a automatizovaně.  Je zapotřebí maximálně eliminovat lidský faktor, protože neodborné zásahy do systémů patří mezi nejčastější problematická místa.
 
Dům by neměl být jen bezmyšlenkovitě prošpikován nejmodernějších technologií, která sama o sobě nic nevyřeší. Naopak mezi hlavní faktory, které nízkoenergetičnost  ovlivňují, patří  nejen volba způsobu vytápění,  ale i samotný tvar domu, jeho umístění na pozemku, orientace vůči světovým stranám nebo konstrukční systém „obálky“ domu.
 
Ještě než se pustíte do samotné stavby domu, měli byste důkladně zvážit, jaký dům vlastně chcete a co vám dovolí finanční možnosti. Nikdo nechce utrácet více peněz než musí. Proto se při stavbě nového domu snažte, aby  spotřeboval co možná nejméně energií. A to nejen na vytápění, ohřev vody, ale i domácí spotřebiče a světelné zdroje hrají důležitou roli v celém díle. Chcete-li nízkoenergetický dům, musíte jej tak stavět  od začátku. A budete muset nízkoenergeticky myslet. Parametrů nízkoenergetického domu často můžeme dosáhnout i důslednou rekonstrukcí  již postavených domů.  Ale o tom až příště.
 
Co ovlivňuje spotřebu energií
 
Velikost domu
Velikost domu by měla být přiměřená skutečným potřebám majitele.  Logicky – čím větší dům, tím vyšší energetická náročnost. A není výjimkou, že značná část domu je vytápěna zcela zbytečně, protože je málo užívána.
 
Tvar domu
Na tvaru nízkoenergetického domu hodně záleží. Čím má dům jednodušší a celistvější tvar, tím méně energie spotřebuje. Energeticky nejlepší je tvar koule, má nejmenší plochu. Tedy plochu ochlazovací. Pro reálné podmínky postačí krychle a kvádr a jejich seskupení. Rozhodně se vyvarujte arkýřů a podobně vysunutých prvků.

 

 

Osazení domu
Osazení domu vzhledem ke světovým stranám s návazností na prosklené plochy a povahu místností domu je nutné věnovat zvýšenou pozornost.  Častěji využívané prostory (obývací pokoje, kuchyně, jídelny…) by měly být orientovány k jihu, technické místnosti a prostory méně užívané k severu.  
 
Pozemek
Pozemek je důležitým faktorem budoucího úspěchu zároveň ale nejobtížněji ovlivnitelným. Pokud ta možnost ale existuje, potom se při volbě pozemku zaměřte na tvar a především prosvětlenost. 6e budete stavět na kopci, kde fouká, není tak podstatné, jako například vzrostlá alej na jižní straně, která vám spolehlivě budoucí dům zastíní. Dnešní stavební materiály si s větrem dokáží poradit, sluneční svit ale nahradit neumějí.
 
Příště se podíváme na  volbu stavebních materiálů a způsoby vytápění.

 

(podklady poskytla firma Nízkoenergetické domy Hajduch)
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama