Úvod > hobby > Jak vyrobit vánoční lucernu do zahrady

Jak vyrobit vánoční lucernu do zahrady

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: Scott Phillips, Wendy Bowes
Jak vyrobit vánoční lucernu do zahrady

Pokud se budete chtít trochu rozptýlit z předvánočního shonu, můžete zkusit vyrobit třeba tuto jednoduchou lucerničku, se kterou vám nepochybně rády pomohou i vaše ratolesti. Jestliže zvolíte neutrální motiv, svítilna vám osvětlí zahradu nejenom během nadcházející štědrovečerní noci, ale také po zbytek roku.

 

Co budete potřebovat:
 
Různé motivy, např. listy, se zajímavými výraznými tvary
Velký arch průsvitného papíru
Lepící páska
Permanentní černý fix
Plechovka s odstraněnou etiketou
Písek a voda
Ručník
Kladivo a hřebíky
Barva ve spreji bílá + dle vašeho výběru
Měděný drátek
Svíčka

 

1. Příprava plechovky
Z prázdné plechovky odstraňte veškeré obaly, etikety a případný zbytek víčka až na samý okraj. (Neměly by vám tam zbýt ostré hroty, abyste se při další manipulaci neporanili). Naplňte ji pískem, zalijte vodou a umístěte do mrazáku. Zmrzlý obsah podrží tvar plechovky i povrch, až do něj budete následně hřebíkem a kladivem ťukat ornamenty. Tak se vyvarujete případné nežádoucí deformace. K deformaci ale může dojít i v případě že vodu, která, obzvlášť ve zmrzlém stavu má tendenci se rozpínat, nalijete do plechovky samotnou. Proto je nutné nejdřív nasypat písek, jež minimalizuje rozpínání při zamrznutí.

 

2. Udělejte si šablonu
Zvolte motiv, který bude odpovídat velikosti plechovky a nakreslete ho či překopírujte permanentním fixem na delší pruh jemného papíru. Vybírejte jednoduché tvary a obrazce. 

 

 

3. Umístěte nákres na plechovku
Když je voda zcela zmrzlá, vyjměte plechovku z mrazáku a pevně kolem ní obtočte papír se vzorem, který umístíte dle potřeby na nejvhodnější místo. Konce papíru zafixujte lepící páskou, aby se vám vzor při práci neposouval.

 

 

4. Vlastní vzorování
Zadní stranu plechovky umístěte na stočený ručník, který zamezí jejímu pohybu během vlastního vzorování. Do jedné ruky uchopte kladívko a opatrně ťukejte do hlavičky hřebíku, který přidržujte na linii vzoru. Jakmile uděláte jednu dírku skrz plechovku, posuňte hřebík o kousek dál a udělejte další. Rozestupy by neměly být ani moc velké, protože jinak vzor příliš nevynikne, ale ani moc malé, abyste nespojili dvě dírky v jednu. Až budete mít vzor hotový, udělejte těsně pod okrajem, proti sobě, dvě větší dírky pro drátek, na kterém bude lucernička viset.
Nakonec odstraňte papír a nechte vnitřek plechovky roztát, písek vysypte a plechovku důkladně opláchněte a pečlivě osušte.

 

 
 

 

5. Lakování
Nastříkejte vnitřek lucerničky bílou barvou, která lépe rozptýlí světlo svíčky a dodá svítilně jasnější plamen. Barvu, kterou jste zvolili pro vnější plášť, nastříkejte dvakrát, každý nátěr nechte pečlivě zaschnout.  

 

6. Přidejte drátek a svíčku
Ustřihněte si drát dostatečné délky, abyste mohli lucerničku kamkoli bezpečně zavěsit, a jeho konce provlékněte do připravených postranních otvorů a následně je několikrát pevně obtočte kolem vodící části. Tím jsou konce zabezpečené. Nakonec dovnitř umístěte svíčku. Nezapomeňte na dno plechovky kápnout trochu vosku a svíčku přilepit, aby pevně držela.Mohlo by se hodit


reklama