Úvod > hobby > Mozaika – barevný svět v interiéru

Mozaika – barevný svět v interiéru

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: architecture.about.com, hundertwasserhaus.info, circusgold.com a archiv autorky
Mozaika – barevný svět v interiéru

Líbí se vám mozaika? Pokud ano, pojďte se s námi vrátit k odkazu umělců minulého století, kteří dali této technice nový rozměr. Interiér udělá zajímavým i pouhý detail mozaiky na stěně, obložené zrcadlo, okno nebo kuchyňský pult, možností je mnoho. A pokud se vám nechce do „stavebních“ úprav, proč si nevyrobit mozaikový stolek, nebo třeba jen květináč či obraz.
 
Možná jste se již v životě potkali s tvorbou Friedensreicha Hundertwassera či Atonia Gaudího, velikánů světa barev, hravosti, pohybu a dynamiky v architektuře. Jejich styl byl, je a bude vždy jedinečný a fascinující. Jejich stavby dodnes tají dech a každý je s neochvějnou jistotou pozná vždy a všude. Již po celé generace jsou inspirací pro řadu umělců a jejich odkaz zní s grácií až do dnešní doby.

 

Sklíčka, střepy, úlomky
Oba architekti detaily své práce dokreslovali a podtrhávali výraznými barvami, jichž dosahovali užitím různých mozaik, které je do jisté míry tolik proslavily. Používali je nejen pro zvýraznění detailů fasád, ale především v interiérech, kde díky nim vznikla zcela nová a fantaskní setkání chladného materiálu s hřejivostí barevného spektra. Svá díla tvořili z barevných sklíček, úlomků dlaždic nebo kamínků, střepů láhví či částí porcelánu, kousků mušlí i mořských korálů.
 
Mozaiky v trysku staletí
Mozaiky patří mezi oblíbené styly umělců po staletí, téměř od počátku civilizace. Již v orientální či byzantské architektuře se používaly jako obklady podlah i stěn a v chrámech některých kultur představovaly významný zdobící prvek jak pro abstraktní tak i pro figurální tvorbu. Po letech zapomnění zažívají renesanci, i když s nádechem 21. století.

 

Inspirujte se
 Pojďme se inspirovat Hundertwasserovým dílem a využít některé z jeho detailů v domácím interiéru. Stačí jen detail mozaiky na stěně, nebo si můžete obložit zrcadlo, okno nebo kuchyňský pult, možností je mnoho. Pokud se vám nechce do „stavebních“ úprav, proč si nevyrobit mozaikový stolek, nebo třeba jen květináč či obraz?

 

Jak na to
Nejdříve si rozmyslete, co byste rádi vytvořili a načerpejte inspiraci. Dobře zvažte, kam chcete mozaiku umístit, pokud se pustíte do tvorby ornamentů na zdi, nezapomeňte, že budete muset stěnu oškrábat na základní omítku. Udělejte si jednoduchou skicu, podle které se později budete řídit. Rozmyslete si, z jakého materiálu mozaiku uděláte, možností je mnoho, vyberte tu, která nejvíce ladí se stávajícím interiérem.

 

Co budete potřebovat
Většinu z dále zmíněných materiálů koupíte v běžném obchodě se stavebninami. Pokud se rozhodnete vyzdobit si určitou část bytu mozaikou, určete si plochu, kam mozaiku umístíte a oškrábejte štuk na základovou omítku (jádro), tu potom natřete penetrací, napouštěcím nátěrem. Můžete ji buď rozetřít štětkou, nebo nastříkat rozprašovačem.
 
Teď už přichází na řadu vaše fantazie, naneste stěrkou lepidlo na obklady a nalepte na něj mozaiku dle vašich představ. Pozor na výběr barevnosti lepidla, u skleněných prvků mozaik by se mělo používat pouze bílé lepidlo pro zachování barevnosti. Můžete použít rozbité kousky obkladů různých barev, nebo kamínky, mušle, sklíčka, prakticky vše, co vás napadne.
 
Nalepenou mozaiku nechte zaschnout dle návodu na lepidle a poté zaspárujte spárovačkou. Tady opět dbejte na barevnost, spárovaček je celá barevná škála a dobře zvažte kombinaci barev mozaiky potažmo okolní omítky i celého interiéru. Hotové dílo důkladně očistěte hadříkem a vše nechte znovu zaschnout.

 

Prakticky stejný postup uplatňujeme i v případě obrazů, do rámu na pevnou desku lepidlem přiděláme mozaiku a zaspárujeme spárovačkou, i v případě květináčů či květníků postupujeme stejně, jen pozor, zde je potřeba drobnější materiál, aby vám nevznikl ježatý a nepravidelný tvar, i když i ten může působit zajímavě.

 

Mozaiky ani v dnešní době zcela jistě neztratily své kouzlo, ba naopak… Mohou se stát oživením také vašeho interiéru, ať již svépomocí, nebo můžete ve specializovaných obchodech koupit již mozaiky hotové.


Mohlo by se hodit


reklama