Úvod > hobby > Dušičkový věnec vlastní výroby? S námi to bude hračka…

Dušičkový věnec vlastní výroby? S námi to bude hračka…

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto/video: Jan Nachtigal
Dušičkový věnec vlastní výroby? S námi to bude hračka…

Dušičky se kvapem blíží a my běháme po obchodech a snažíme se ukořistit ten nejkrásnější dušičkový věneček na hrob. Sice se pozastavíme nad přemrštěnou cenou, ale protože ho potřebujeme rychle, nejlépe ihned, nezbývá nám nic jiného než ho koupit. A přitom stačí jedna odpolední procházka do přírody a rázem ušetříte až několik set korun. Finančním nákladem pro vás totiž bude jen korpus (podle velikosti a materiálu v ceně od 10 do 50 Kč).
 
A jak na to? Nejprve si připravíme korpus, na výběr máme slaměné podložky, polystyrenové nebo jen jednoduché proutěné věnečky, které přizdobíme a věnec je hotový. Typů věnců je nepřeberné množství, stačí si jen vybrat.


Příprava korpusu

 

VÁZANÝ VĚNEC – se zhotovuje z krátkých větévek jehličnatých dřevin (zeravů, tisu, douglasky, borovice nebo smrku). Použít můžete i barevné listy, které nám podzim nabízí.  Nastříhané krátké části jehličnanu nebo jednotlivé listy se pokládají rovnoměrně v řadách na podložku a přitahují drátem na cívce. Pokládají se jako tašky na střeše tak, aby nová řada překrývala místo vázání. Povrch věnce musí být hladký a kompaktní. V místě ukončení, kde se stýká poslední řada s řadou první, se umístí hlava věnce, aby se zakryla drobná nerovnost, která zde vznikne.


Věnec podle našeho videa...

 

ŠIŠKOVÝ VĚNEC – materiál, který budeme používat k vypichování (šišky borovice, smrku apod.) nejdříve ve spodní části nadrátkujeme a poté rovnoměrně vpichujeme do slaměné nebo polystyrénové podložky. Ideální je, aby šišky byly dostatečně proschlé, aby zaujímaly největší objem svého těla. Místo šišek se dají použít i bukvice, výroba nám sice bude trvat o něco déle, ale efekt je překvapující. Musíme však být ještě pečlivější, než u šiškového věnce, aby podložka byla vidět co nejméně.


Věnce - práce žáků SOŠ Bohemia Regia

 

STATICOVÝ VĚNEC – používá se letničkový druh statice (Limonium sinuatum). Květenství rozdělíme na několik částí, které nasvazkujeme do jednostranných kytiček vázacím drátem na dvě nožky a ty vpichujeme, ideálně do polystyrénové podložky.
 
VĚNEČKY URNOVÉ – jsou věnečky malých rozměrů (průměr 10 – 25 cm), kterými se zdobí urny v kolumbáriích či urnových hájích. Mohou být vypichované, vázané nebo lepené. Základem bývá polystyrénová podložka. Použít můžeme slaměnky nebo můžeme použít jednoduchý věneček ovázaný úzkou stužkou a drobnou přízdobou ze sušiny.
 

 

 

Věneček už máme hotový, zbývá ho jen přizdobit. Na procházku si s sebou nezapomeňte vzít tašku a nasbírejte si:
- kaštany, bukvice, žaludy, šípky, lusky dřezovce, plody kaštanovníku setého, ořechy, plodenství lísky turecké
- větvičky tisu se zářivě červenými plody, jmelí, cesmínu, mahonii, buxus, bobkovišeň (dnes vavřínovec)
- větve jehličnanů na výrobu vázaného věnce (zeravy, tisy, borovice, douglasky, smrky)
- spadané barevné listí – ideálně javoru mléče, klenu, dlanitolistých či japonských javorů


Detail věnce

 

Z letních zásob (sušených letniček a trvalek):
- slaměnky, smilky, suchokvěty, pískožily, afrikány (ideální je aksamitník vzpřímený), plody černuchy, statici
- řebříček, mochyni, levanduli, šátery aj.

 

K práci budete potřebovat:
- vázací drát, štípačky, zahradnické nůžky, tavnou pistoli
- barevnou stuhu, barvený pedig.
 
Teď už vám nic nechybí a práce může začít, fantazii se meze nekladou a my věříme, že to podle videonávodu jistě zvládnete. Inspirací vám mohou být výrobky žáků SOŠ Bohemia Regia v Praze – Krči. A jestli si na to netroufnete, nebo nemáte dostatek času a trpělivosti, můžete se v této škole při cestě na hřbitov zastavit a koupit si věnec hotový. Věnečky jsou vyráběny profesionálně a s láskou a hlavně za ceny více než lidové. Prodej probíhá až do pondělí 1. listopadu. Tak klidné a pohodové dušičky!


Věnce - práce žáků SOŠ Bohemia Regia

 

Děkujeme za spolupráci studentům SOŠ Bohemia Regia v Krči a vedení školy za umožnění natáčení.


Mohlo by se hodit


reklama