Úvod > hobby > Kouzlo svíček

Kouzlo svíček

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: svicky.info, bytove-parfemy.cz, krasnesvicky.cz
Kouzlo svíček

Předvánoční a vánoční doba má své kouzlo, kterému napomáhá také magické světlo svíček. Těch je dnes na trhu doslova nepřeberné množství, od nejrůznějších velikostí, tvarů, přes vůně, zajímavé zdobné prvky až po funkce jako lapač pachů, atd. Kromě romantického nádechu, který s sebou přírodní světlo svíčky přináší, mohou být hezké varianty také příjemným doplňkem interiéru a celkově harmonizačním prvkem.
 
Zatímco dříve se svíčky pojily spíše ke konkrétním příležitostem (Vánoce, pohřeb, dušičky, atd.) a dělily se jen na čajové, dlouhé, rovné a hřbitovní, dnes trh se svíčkovým sortimentem doslova přetéká. V nabídce jsou svíčky vonné, klasické, gelové, čajové, svíčky obří, i malé s různými dekoracemi zalitými do vosku, apod.. Vybírat je opravdu z čeho, takže si pojďme detailněji prohlédnout, co dnešní trh nabízí:

 

Gelové svíčky

Zajímavou variací do interiéru jsou tzv. gelové svíčky. Bývají zapuštěné do různě velkých skleněných nádobek a mohou obsahovat dekorativní předměty – kamínky, mušle, sušené ovoce, různé plody, atd. Tyto svíčky vypadají velmi efektně, ale musíme být při jejich manipulaci velmi opatrní, zejména pokud obsahují výše zmíněné ingredience… Už jsem měla příležitost sledovat na stole malý táborák, když se vznítil sušený pomeranč uvnitř gelu…
 
Nesmrtelná klasika – čajové svíčky

Ačkoliv se tato varianta na první pohled může zdát příliš „obyčejná“, s čajovými svíčkami se dá krásně čarovat. Nejenže se hodí do všemožných svícnů, či solných lamp, které svit svíčky zajímavě obarví, ale také se dají využít do aromalamp či svítidel. Jsou to klasické voskové svíčky v nehořlavém krytu, mohou mít i různé barvy či vůně.

 

Včelí vosk

Mezi velmi oblíbené, zejména v období kolem Vánoc, patří svíčky vyrobené z přírodního včelího vosku. Ať už jako srolované plástve, nebo zalité vcelku, má tato varianta neopakovatelné kouzlo a také svou specificky medovou přírodní vůni. Vyrábějí se v různých velikostech a tvarech, mezi nejčastější patří různě dlouhé válečky ze včelích pláství s knotem uvnitř.
 
Klasické voskové

Jedná se o svíčky vyrobené z vosku a existuje snad milion variant. Nejrůznější barvy, typy, svíčky skládané, mramorové, ve tvaru válců, koulí, hranolů, čtverců či jakýchkoli dalších tvarů (na trhu ovšem najdete i lehce odstrašující varianty ve tvaru Santa Clause, sněhuláka se šálou, a jiných bizarností...). Existují i svíčky se zajímavými aplikacemi jako se zalitými kávovými zrnky, s pískem či zdobené zvenku celou skořicí nebo kamínky. Záleží jen na vkusu a přání každého z nás, na výběr je toho opravdu dostatek.

 

Vonné varianty

Vonnou alternativu nabízejí snad všechny typy výše uvedených svíček. Existují i různé vychytávky, které mají nejen vonět, ale dokonce i lapat pachy například od kouře či zvířat, ale u každého voňavého typu doporučujeme pečlivě zvážit výběr a nikdy nenechat silně aromatické svíčky hořet příliš dlouho a už vůbec ne v místnostech, ve kterých spíme. Také se vyhýbejte podezřele levným variantám, většinou jsou velmi silné a mohly by u citlivých jedinců působit dráždivě a vyvolat alergické reakce.

 

Doplňky

Kromě klasických svícnů vypadají velmi působivě různé aromalampy (do kterých si navíc nalijeme vonné oleje dle vlastního výběru a můžeme sáhnout i po čistě přírodních éterických variantách), krásné i zdraví prospěšné jsou také solné lampy, ze kterých se působením tepla ze svíčky odpařují minerály a soli. Zajímavě může působit i několikapatrový svícen na čajové svíčky, nebo keramický stromeček, který se svíčkou uvnitř působí kouzelně vánočním dojmem.

 

 

Bezpečnost

Ačkoliv jsou svíčky velmi krásné a romantické, nikdy při jejich aplikaci nesmíme zapomínat na bezpečnost. Samozřejmostí je bezpečné umístění (mimo dosah dětí), ale také si dáváme pozor např. na průvan, který může rozházet lehké (papírové) věci na stole a způsobit vznícení. I proto by svíčky měly být stabilní. Dáváme tedy pozor na jejich pevné ukotvení, čímž zamezíme jejich samovolnému překlopení. Velmi opatrní jsme zejména u svíček, které v sobě mají zalité suché plody či jiné hořlaviny, takové svíčky máme optimálně stále na očích.


Mohlo by se hodit


reklama