Úvod > hobby > Malované sklo – jarní vázičky

Malované sklo – jarní vázičky

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Malované sklo – jarní vázičky

Až se jaro zeptá, co jsem dělala v zimě, můžu odpovědět – malovala jsem vázičky. Co odpovíte vy? Nebudu se zlobit, když odpovíte to samé. Dokonce vám ráda poradím, jak na to. Bude to chtít najít nějakou prima čirou vázičku. Šikovná je pro začátek hlavně ta, která není oblá. Maluje se na ni totiž úplně nejlíp. Ty moje jsou z Ikei.

 

 

Tip na barvy
Pak to bude chtít pořídit si barvy a kontury na sklo. Moje milované jsou barvy LeFranc. Ředí se vodou, dají se míchat mezi sebou, dobře se s nimi maluje a navíc jsou vypalovací. Vypálit je zvládnu v elektrické troubě a po vypálení můžu vázičku klidně umývat, aniž bych se bála, že si motiv poničím. Do myčky bych je být vámi raději nedávala, ale jinak jim nic nevadí.

 

 

Vsaďte na motiv
Nakonec to bude chtít vybrat si nějaký motiv jako šablonu. Jasně, že můžete malovat jen tak od ruky, ale pokud si na to netroufnete, najděte prostě jakýkoli hezký obrázek, vložte ho pod sklo a šablona je na světě.

 

 

Jak na to…
Nejprve namalujte motiv konturou. Můžete si vybrat z různých barev kontur. Já často maluji jen černou nebo stříbrnou a výsledek je moc hezký. Po namalování nechte konturu dobře zaschnout.
Když je kontura suchá, přijdou na řadu barvy. Vybarvit omalovánky dokáže každý a malování na sklo není o moc těžší.
 
Pamatujte si jen několik dobrých rad. Ta první zní: Hodně barvy. Když bude na skle barvy málo, budou vidět nehezké tahy štětcem. A druhá rada: Malujte vodorovné plochy. Vázičku položte a malujte vždy jen jednu stranu a pak čekejte a čekejte, dokud barva nezaschne. Netrpělivost se při malování na sklo opravdu nevyplácí.

 

 

Nakonec nechte barvy dokonale proschnout před vypálením. Dokonale znamená alespoň 3 dny.
Vypálení zvládnete doma v troubě. Sklo dejte do studené trouby, nastavte teplotu na 150 °C a pečte 30 minut (teplota a čas pro barvy LeFranc). Potom pootevřete dvířka trouby a nechte sklo vychladnout. Při pečení odolejte nejapným poznámkám rodiny, že v troubě se mají péct buchty a ne sklo! U správných tvořilek se peče v troubě sklo a hedvábí, v mikrovlnce se batikuje a žehlí se ubrousky …
Šikovné ruce a dostatek trpělivosti s barvami i rodinou vám přeje  KajjkaMohlo by se hodit


reklama