Úvod > hobby > Kde bydlí a čím krmit morčátka?

Kde bydlí a čím krmit morčátka?

Rubrika: Chovatelství    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, ajda.cz, SXC
Kde bydlí a čím krmit morčátka?

V minulém díle jsme se dozvěděli o přednostech morčat jako domácích mazlíčků. Víme, kde je sehnat a nejspíš už asi máte i celkem jasnou představu, které plemeno se vám líbí a které si pořídíte. Před tím, než si pro ně pojedete, je ale nutné připravit mu bydlení.
 
1. KLEC
Nejčastější chovnou ubikací pro drobné hlodavce bývá klec. Protože je morče oproti křečkům nebo pískomilům poměrně velké zvířátko, není nutné řešit rozestupy mezi jednotlivými dráty, ze kterých je sestavená vrchní část. Spodní část je tvořena plastovou vaničkou, jejíž předností je nízká hmotnost a poměrně snadná údržba. Mějte na paměti, že čím vyšší vanička, tím méně práce s uklízením vylétávající podestýlky. Rozhodující jsou také rozměry klece. Pro jedno morče by měla být délka alespoň 60 – 80 cm a šířka alespoň 40 cm.
 
Pro pár morčat je to samozřejmě více (délka minimálně 1 metr, šířka 40 – 50 cm). Výhody klecí jsou následující: snadná údržba, zajištění proudění vzduchu, mobilita (můžete si ji vzít i na chatu a vrchní díl použít jako ohrádku na „letní pastvě“). Na klec můžete zavěsit spoustu přídavných zařízení (jesličky, pítko, herní prvky). Nevýhodou může být znečištění prostoru okolo klece podestýlkou.
 
Pořizovací náklady se budou, podle velikosti, pohybovat od 400 do 1500 Kč a více.

 


V kleci se líbí i psounům prériovým.

 


2. PLASTBOX
V posledních letech se mezi chovateli, zejména bezsrstých plemen, rozšířily tzv. plastboxy. Jedná se o celoplastovou ubikaci s odnímatelnou vrchní částí. Morče se z ubikace bere vrchním otvorem, což může být zejména pro menší děti složitější. Další nevýhodou může být horší proudění vzduchu a následkem toho zapaření. Výhodou je udržení poměrně stálé teploty, ochrana před průvanem a odpadá nám neustálé odklízení vyházené podestýlky.

 

 

3. SKLENĚNÁ UBIKACE – TERÁRIUM
Pokud nechcete mít pohled na morčátka rušený mřížemi klece, nebo vlastníte starší vyřazené akvárium po rybičkách, můžete ho směle využít. Kombinuje výhody klece a plastboxu, morče není vystavené průvanu, nedochází k vyhazování podestýlky a při dodržení pravidelnosti se i dobře udržuje. Pozor však musíme dát u menších dětí, aby se neporanily o hrany terária.
 
S přídavnými prvky jako jsou pítka či různé hračky nebývá problém, dnes se dají sehnat i ve variantě s přísavkami. V letním období však, stejně jako u plastboxu, musíme hlídat vnitřní teplotu, aby nedošlo k přehřátí morčete.
 
4. CHOVNÉ SESTAVY
Profesionální chovatelé a chovné stanice využívají na míru zhotovené chovné sestavy. Ty mají většinou podobu stěny, zhotovené ze dřeva, v níž jsou jednotlivé ubikace. Pro běžné chovatele, vlastnící jedno či dvě morčata ale nemají tyto sestavy opodstatnění. Při jejich výrobě si musíme dát pozor na použitý materiál a nátěrové hmoty, které přicházejí do styku přímo s morčátkem, aby nedošlo k poranění či otravám.
 
Pokud už víte, kde morčátko ubytujete, nastává nejvyšší čas zamyslet se, čím budeme krmit. Základ v každém ročním období by mělo tvořit luční seno nebo během sezóny čerstvá, nezapařená tráva. Pro neustále se obrušující zoubky poslouží staré pečivo (skutečně staré a tvrdé pečivo – měkké by mohlo způsobit úhyn). A dále ze zeleniny okurky, mrkve, řepa, rajčata, papriky, v menší míře salát a brukvovitá zelenina (v nadbytku způsobují nadýmání) aj. Různé druhy ovoce dáváme, vzhledem k vyššímu obsahu cukru, jen jako pamlsek.
 
V misce by měla mít morčata přístup k zrní s nižším obsahem olejnatých semen a k dispozici by měla být nepřetržitě voda. Nezapomeňte, že morčátkům dáváme jen to, co bychom sami snědli, tzn., že nic nesmí být nahnilé, zapařené nebo zkažené.
 
Není to tak těžké, že? Tak hurá pro morčátko!

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama