Úvod > hobby > Madeira – děrované kraslice

Madeira – děrované kraslice

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Madeira – děrované kraslice

Co vás napadne, když se řekne „Velikonoce“? Docela bych se vsadila, že většinou si vzpomenete na velikonoční vajíčka – kraslice. A co vás napadne, když se řekne „Madeira“?
Že je to ostrov v Atlantiku, řeka v Brazílii, město v Ohiu, nebo druh výšivky? Velikonoce a Madeira ale mají i něco společného. Právě podle typické výšivky z ostrova Madeira se jmenují i vrtané kraslice, které tuto krajku připomínají.  Nejsou to sice vajíčka, která se dají oloupat a sníst, ale zato jsou překrásně jemná, křehká, čistá a krajková.
 
K jejich výrobě budete potřebovat:
• Pochopitelně vyfouknuté vajíčko
• Malou modelářskou frézku (nebo kulatý pilník a spoustu trpělivosti)
• Savo
• Bílou voskovku a včelí vosk
• Stojánek se lžící na rozpouštění vosku (nebo aromalampičku)
• Tužku se zapíchnutým špendlíkem

 

 

1) Nejprve si na vajíčko vyznačte místa, kde budete vrtat dírky. Můžete věřit svému oku, nebo si dírky poctivě rozměřit.

 

 

2) Vajíčko uchopte pevně do dlaně a dejte se do vrtání. Frézku držte kolmo ke skořápce a moc netlačte... vrtat je potřeba s citem. Po pár dírkách už budete mít ten správný odhad síly. Pokud pár prvních vajíček rozmáčknete, nezoufejte a zkuste to prostě znova.

 

 

3) Po vyvrtání všech dírek ponořte vajíčko do roztoku Sava a vody (1:1). Odstraní se tím vnitřní blána vajíčka a skořápka krásně vybělí. Potom vajíčko umyjte pod teplou vodou a nechte dobře vyschnout.
 
4) Nyní budete potřebovat nějaké udělátko pro rozehřívání vosku. Můžete ušpinit aromalampičku, nebo udělat smutné oči na partnera a on vám vyrobí praktický stojánek.

 

 

Pak už se můžete vesele pustit do malování. K rozehřívané bílé voskovce přidejte trochu včelího vosku, bude se vám malovat lépe. K práci si vezměte tužku se zapíchnutým špendlíkem s malou kovovou hlavičkou.

 

 

Dobrá rada nad zlato:
Před vrtáním vyfouknutá vajíčka nechte dobře proschnout (klidně i několik měsíců) – čerstvě vyfouknutá vajíčka ráda praskají.


Mohlo by se hodit


reklama