Úvod > hobby > Starý stolek s novou tváří

Starý stolek s novou tváří

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: Notebook/S. McAdam
Starý stolek s novou tváří

Objevili jste v rámci jarního úklidu starý odřený stoleček? Věnujte mu jedno odpoledne, léty nashromážděné zbytky jídelních servisů s květinovým dekorem a uvidíte, jak se rázem změní v příjemně romantický doplněk interiéru…

 

 

K této renovaci se ideálně hodí stolek se skleněnou deskou, případně takový, na který lze skleněnou desku snadno připevnit. 
 
Budete potřebovat:
Staré talíře s květinovým motivem
Ochranné brýle
Kladívko
Štípací kleště na dlaždičky
Pravítko
Lepidlo
Cementová stěrková hmota
Tmel
Smirkový papír
Barva na dřevo
Gumové rukavice
Špachtle

 

 

Jak na to
1. S pomocí smirkového papíru stáhněte původní nátěr stolku, pečlivě začistěte a natřete novou barvou, jejíž odstín vybírejte v souladu s připravovaným dekorem vrchní části stolku. Jakmile vše zaschne, rozložte na něj talíře, abyste si udělali hrubou představu o rozložení vzorů a barev na budoucí desce.
 
2. Nejprve si nasaďte ochranné brýle, talíře postupně zabalte do silného ručníku a jemně ale pevně je kladivem rozbijte na různě velké kousky.

 

 

3. S použitím štípacích kleští rozlomte větší kusy na přibližně stejně velké kousky – toho můžete docílit i tím, že si na jednotlivých úlomcích označíte pravítkem místa, kudy by měl jít zlom a ta postupně odštípnete. Vyřaďte drobné kousky a ty, které použijete, dejte stranou.

 

 

4. Začněte ve středu stolku s většími kousky. Každý natřete na zadní straně malým množstvím lepidla a připevněte k podložce. Pokračujte od středu směrem ven a zbývající prostor vyplňte kousky menšími. Nechte přes noc zaschnout. 

 

 

5. Vezměte si gumové rukavice a naneste stěrku na povrch stolku, s pomocí špachtle ji začněte uhlazovat. Snažte se, aby vyplnila všechny spáry. Přebytečný materiál pokud možno ihned odstraňujte, aby nezaschnul.

 

 

6. Nakonec každý kousek porcelánu pečlivě vyčistěte vlhkým hadříkem. Nechte několik hodin zaschnout. Jakmile je stěrka suchá, znovu povrch vyčistěte vlhkým hadříkem a položte sklo. 

 

 

Tip:
Konkrétní výběr lepidla a stěrkové hmoty, v závislosti na materiálu, zkonzultujte s odborníky v hobby marketu. V případě, že váš stolek nemá skleněnou desku, nechte si odpovídající velikost uříznout ve sklenářství, kde vám poradí i s upevněním ke stolku.


Mohlo by se hodit


reklama