Úvod > hobby > Co takhle vlastní chatu ve skandinávském stylu?

Co takhle vlastní chatu ve skandinávském stylu?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: rightbank.wordpress.com, SXC, Trendir
Co takhle vlastní chatu ve skandinávském stylu?

Češi jsou od přírody chalupáři a chataři – tuto nálepku z dob socialismu, kdy se na chalupách pravidelně trávila dovolená, protože jinam se často nedalo dostat, už nám jen tak někdo neodpáře. Soukromé rekreační zařízení se považuje většinou za víkendovou záležitost a bývá zpravidla vzdáleno „hlavnímu“ rodinnému domu. Což s sebou přináší určité nevýhody, včetně času stráveného v kolonách aut plných podobně smýšlejících rodin.
 
Zajímavou inspiraci pro stavbu chaty pro hosty nebo pro účely rodinného relaxování jsme objevili ve Skandinávii. Dřevěný domeček může mít vícero využití – může posloužit jako případná trucovna pro jednotlivé členy rodiny, oddělený dům pro návštěvy – nebo třeba rodinné „letní sídlo“ – alternativa k energeticky náročnému domu.

 

 

Na dalekém severu je ale běžné, že si člověk postaví chatu hned u domu – případně si koupí pozemek vzdálený od vlastního bydliště jen několik kilometrů. Nejen, že to šetří čas strávený na cestách, ale i energii a peníze vynaložené na palivo do aut. Navíc se blízkostí sekundární budovy zvyšuje její užitná hodnota – a možnosti potenciálního využití.
 
Chatička totiž může sloužit kromě výše uvedených funkcí i jako startovní bydlení pro mladou rodinu. Je to asi nejlevnější, i když dočasné řešení bydlení a navíc (na rozdíl od dvougeneračního domu) poskytuje takové řešení i určitou vyšší úroveň soukromí.

 

 

Míra komfortu, kterou vám či vašim hostům bude vlastní chatička poskytovat, již záleží na vás a vašich finančních možnostech. Stavba by měla splňovat základní požadavky pro bydlení – měla by být vybavena topením (například krbovými kamny, případně elektřinou), výhodou je napojení na zdroj vody – ať nemusíte z domu pokaždé neprakticky donášet barely. Pokud máte vyšší rozpočet, můžete na střechu umístit solární panely a s jejich pomocí vodu ohřívat. Jsou-li k dispozici i další inženýrské sítě, lze už pomýšlet i na vybudování sociálních zařízení.

 

 

Jestliže chcete, aby stavba odpovídala skandinávskému standardu (a tak navozovala atmosféru severské romantiky), postavte ji ze dřeva. Úplně nejjednodušší je využít sendvičovou metodu – z vnitřní strany sádrokarton, případně palubky, uprostřed trámková konstrukce s izolací a zvenku desky. Takový sendvič výborně izoluje, a tak můžete trávit dlouhé zimní večery v teple, za vůně hořícího dřeva s punčem nebo svařákem v ruce a s výhledem do zasněžené krajiny.

 

 

Po právnické stránce pro stavbu potřebujete ohlášení (pokud se jedná o stavbu menší než 150 metrů čtverečných, což předpokládáme), které je vám vydáno na základě zjednodušené projektové dokumentace; potom je na lokálních regulacích, zda může být chata vůbec realizována. Pro aktuální informace doporučujeme informovat se na místním stavebním úřadě. Například v zahrádkářské kolonii nemůžete získat číslo domu a dům tak nemůže být využit k trvalému bydlení. Navíc je jeho zastavěná plocha omezena na 25 m2.


Mohlo by se hodit


reklama