Úvod > hobby > Želví seriál pokračuje – nezbytné vybavení, které a za kolik…

Želví seriál pokračuje – nezbytné vybavení, které a za kolik…

Rubrika: Chovatelství    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: wikimedia.org, SXC, exoticpetvet.com, empireoftheturtle.com, kamegojira.com
Želví seriál pokračuje – nezbytné vybavení, které a za kolik…

Dnes si povíme, která želvička je pro bytové podmínky nejvhodnější. První otázka zní – vodní nebo suchozemská? Mláďata vodních želviček jsou roztomilá, navíc jejich cena je minimálně desetinásobně nižší než u suchozemských. Do bytu ji ale moc nedoporučujeme, nejenže se její rozměry několikanásobně zvětší, ale i údržba akvaterária je podstatně náročnější než u jejich suchozemských souputníků.

 

Želva stepní – Agrionemys horsfieldii (Testudo horsfieldii) se proslavila jako Poldinka z filmu Taková normální rodinka

 


Malé želvičky jsou velké jako desetikoruna, ale v dospělosti to jsou obříci, na obrázku Trachemys scripta scripta

 

Malé želví účetnictví
Tak jako u každého zvířete je pořizovací cena pouze zlomkem nákladů, které za zvíře vynaložíme. Podívejte se na malý přehled nákladů, které budete muset na počátku do chovu investovat, včetně nákladů, které vás čekají do budoucna.
- pořizovací cena mláděte suchozemské želvy – 1500 až 3000 Kč
- terárium – 500 až 2000 Kč
- lampa na UV zářivku – 500 až 1000 Kč
- UV – zářivka 400 až 800 Kč (zajistí dostatek UVzáření pro tvorbu vitamínu D3, který je nezbytný pro syntézu vápníku a správný vývoj krunýře)
- lampa na klasickou žárovku (zajistí lokální vyhřívání terária) – 200 až 400 Kč
- klasická žárovka 20 až 30 Kč
- terarijní substrát – dle velikosti terária 50 až 200 Kč
- miska na vodu, krmení, úkryt – cca 300 Kč
- vápník – (záleží na velikosti balení a výrobci) – 40 až 200 Kč
- automatické spínací hodiny (zajistí pravidelné zapnutí a vypnutí osvětlení terária) – 100 až 200 Kč
- teploměr – cca 50 Kč
 
Podle střízlivých odhadů se mohou počáteční náklady pohybovat od 3500 Kč výše, záleží na vaší náročnosti a finančních možnostech.
Do budoucna potom počítejte s náklady na krmení (během léta si vystačíte s jetelem, pampeliškou a ostatním lučním býlím, v zimě bude nutné pravidelně kupovat pekingské zelí, mrkev, polníček, čekanku, občas můžete želvičce jídelníček zpestřit listem hlávkového salátu). UV zářivka by se měla alespoň jednou za rok vyměňovat, po určité době se vyměňují i klasické žárovky, nezanedbatelné nejsou ani náklady na elektrickou energii. A to jsme nezmínili specializovanou veterinární péči, vyskytne-li se nějaký problém.

 


Želva zelenavá – Testudo hermanni

 

Stepní, zelenavou nebo řeckou?
V Čechách se nejčastěji chovají tři druhy želv, želva stepní (Agrionemys horsfieldii), želva zelenavá (Testudo hermanni), želva žlutohnědá (Testudo graeca) a želva vroubená (Testudo marginata). Kromě želvy stepní doprovázejí při prodeji a koupi tyto želvy tzv. citesy, což jsou doklady, na základě nichž, byly želvy registrované a u mláďat je to doklad potvrzující narození mláděte na území České republiky, tzn. z tuzemského odchovu.
 
Zaručuje vám, že nekoupíte mládě pašované ze země, odkud pochází. Bezprostředně po koupi je nutné se vydat na příslušný krajský úřad a vaši želvičku bezplatně zaregistrovat.

 

 

Kde nakupovat?
Doporučujeme nákup želviček přímo od chovatele, péče i původ želviček v některých zverimexech či petcentrech bývá žalostná a jejich cena je oproti chovateli až dvojnásobná. Mláďata výše uvedených druhů běžně seženete od 1000 až 1500 Kč. Vybíráte-li si z větší skupinky, dělejte tak během dne, kdy jsou želvy čilé a sledujte jejich chování. Vyberte si želvičku, která jeví zájem o potravu, která není apatická a aktivně se pohybuje po teráriu. Vezměte si ji do ruky, zkontrolujte oči, nozdry a řitní otvor.
 
Nikde by neměl být přítomný výtok, želva by neměla mít známky průjmu, oko by mělo být veselé a jiskrné. Důležitá je i váha. Pro začátečníka je to složité, ale želva by neměla působit lehce. Krunýř by měl být pevný, neměl by se při jemném tlaku deformovat. Pohlaví pro vás bude překvapením, u nejmenších mláďat je téměř nemožné určit, zda se jedná o samce či samičku.
 
Buďte jedno velké ucho, zkušenosti, které vám může chovatel předat jsou nejcennější, mnozí chovatelé dnes provozují i „želví weby“,  na kterých se dozvíte spoustu důležitých informací a kde můžete konzultovat svoje chovatelské nejasnosti a problémy.

 

 

Příště si povíme, jak želvičku ubytovat, jak vypadá denní režim a čím krmit.


Mohlo by se hodit


reklama