Úvod > hobby > Náušnice lehké jako vánek

Náušnice lehké jako vánek

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Náušnice lehké jako vánek

Hledáte vhodný dárek pro kamarádku, maminku, tetu? A co takhle korálkové náušnice. Jsou vyrobené ,,za chvilku“ a navíc jsou tak lehoučké, že je obdarovaná v uších ani neucítí.

 

 

Budete potřebovat:
korálky (počet upravte dle vámi zvolené délky náušnice)
2x kroužek
2x afroháček (nebo háčky bez kuliček)
4x zamačkávací rokajl (speciální kovový korálek, který lze plochými kleštěmi zmáčknout jako zarážku nebo koncovku)
elastomer (elastický návlekový materiál podobný gumičce)
ploché kleště
nůžky

 


potřeby

 

Nákup
Všechny uvedené komponenty najdete v průměrně zásobeném obchodě s galanterií nebo korálky. Korálků budou mít nepřeberné množství tvarů, druhů i barev. Na náušnice si vyberte minimálně dvoje rozdílné, budou tak vypadat efektněji. Dbejte ale na to, aby měly přibližně stejné dírky, budou se lépe navlékat. Elastomer koupíte v cívce o různém průměru. Vybírejte jej vždy tak, abyste na něj navlékly všechny vybrané korálky!
 
Kroužky (zde je použitý kroužek dvojitý, zamačkávací) a háčky seženete v různých kovových provedeních. Zamačkávací rokajl je výborný pomocník k takovýmto výrobkům, protože je s ním snadná, ale zároveň velmi efektivní práce. Seženete ho také v různých velikostech. Pro naše účely si vyberte nějaký trochu větší, elastomer se vám bude lépe provlékat.
 
No a ploché kleště a nůžky má jistě doma každý.
 
Postup
Z cívky elastomeru si ustřihnete kousek tak dlouhý, jak chcete mít náušnice a něco navíc na zavěšovací očko a dobrou manipulaci. Protože budete dělat náušnice dvě, ustřihněte si takové kousky dva.
Na jeden konec připraveného elastomeru navlékněte zamačkávací rokajl, nechte si na konci kousek přesahovat a pomocí kleští ho zmáčkněte na plocho. Zatažením za elastomer se přesvědčte, že rokajl drží na svém místě.

 


navlékání rokajlu


zmáčknutý rokajl

 

Pak na připravený polotovar navlékněte korálky podle svého vkusu a podle toho, jaké máte doma. Já jsem vybrala modro-bílé větší a červené malinké, aby spolu kontrastovaly.

 


navlečené korálky

 

Nyní budeme náušnici již dokončovat. Na volný konec navléknete další rokajl a kroužek (máte-li dvojitý jako já, musíte ho předtím na jedné straně nejdříve zmáčknout, aby držel).

 


navléknutí kroužku a druhého rokajlu


zmáčknutí kroužku na jedné straně

 

A přichází ta nejnevděčnější část výroby. Nyní musíte vzít volný konec elastomeru a provléknout ho zpět rokajlem tak, abyste si vytvořili takové očko, v němž bude volně se pohybující kroužek.

 


vytvoření očka s kroužkem

 

Pak zatažením za elastomer přitáhnete vzniklé očko tak blízko ke kroužku, aby náušnice držela a přitom se mohla volně pohybovat. Pozor, myslete na to, že navlékáte na elastický materiál a bude se vám zdát stále volný! A když naopak příliš přitáhnete, tak se elastomer přetrhne. Ve chvíli, kdy jste spokojeni s velikostí očka a volností náušnice, zmáčknete kleštěmi druhý, koncový rokajl.

 


zmáčknutí druhého rokajlu

 

Nakonec připevníte háček tak, že si otevřete navěšený kroužek a do něj háček navléknete. Máte-li dvojitý kroužek jako já, stačí háček navléknout a otevřenou stranu kroužku zamáčknout kleštěmi.

 


připevnění háčku

 

Opětovným zatažením vyzkoušíte, zda vše pevně drží, přesahující zbytek elastomeru odstřihnete (pro jistotu vždy kousek od rokajlu) a tím je náušnice hotová!

 


hotové náušnice

 

Druhou náušnici vyrobíte úplně stejně. Pokud máte pocit, že byste je mohli ztratit, můžete si pořídit gumové zarážky a navlečením zezadu na háček náušnice pojistit proti vypadnutí.


Mohlo by se hodit


reklama