Úvod > hobby > Máte doma ježka?

Máte doma ježka?

Rubrika: Chovatelství    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: 1.bp.blogspot.com, www.myzoo.estranky.cz, animalbox.ru
Máte doma ježka?

Teď nemáme na mysli ježka, který vás navštěvuje na vaší zahradě ani ježka v kleci, ale afrického ježka bělobřichého nebo ježka ušatého, který se vyskytuje v oblastech okolo Kaspického moře. Jejich chov je mezi chovateli exotických zvířat známý, ale v běžných domácnostech jde o horkou novinku.
 
S oběma druhy se dnes setkáme spíše prostřednictvím specializovaných chovatelských burz, samotných chovatelů nebo inzerce v odborných časopisech, kde nabízejí odchovaná mláďata. Jejich cena se pohybuje mezi 1000 až 3000 Kč, záleží na pohlaví a barevném provedení. Samičky bývají o něco dražší než samci a dražší bývají i barevné variety, např. Salt and Pepper, Tobiano pinto apod. Na začátku si musíme uvědomit, že všichni ježci jsou živočichové s noční aktivitou, to znamená, že přes den spí v pelíšku a aktivní začínají být okolo deváté až desáté hodiny večerní.
 
Nejsou, podobně jako křečci, nejvhodnějšími zvířaty pro malé děti, které touto dobou už dávno spí. Na druhou stranu je ocení chovatelé, kteří tráví celý den v zaměstnání a čas na to, potěšit se svým mazlíčkem, mají po návratu z práce.

 

 

Ježčí příprava
Před tím, než si přinesete ježečka domů, si musíte připravit chovné zařízení. Terárium nebo plastbox je vhodnější než klec, protože zvláště ježek bělobřichý vyžaduje teplo, alespoň okolo 20 °C. Pokud nejsme schopni tuto teplotu zajistit, je možné instalovat lampu s žárovkou s nižší wattáží pro lokální vyhřívání ubikace. Jako podestýlka poslouží hobliny, kočkolit, Asan nebo jiné podobné materiály. Terárium vybavíme boudičkou (denní úkryt), pítkem a miskou na suché krmení. Je dobré zjistit si od chovatele, čím vašeho budoucího svěřence krmil, zpravidla to budou suché granule pro kočky nebo pro psy, masové kapsičky, mouční červíci (ti jsou pro ježky skutečnou lahůdkou) apod.

 

 

V žádném případě nepodáváme mléko, které způsobuje těžké střevní potíže. Pro samotný převoz poslouží dobře zajištěná papírová krabička s otvory na dýchání, ježci jsou totiž nesmírně šikovní ve šplhání a dokáží překonat i zdánlivě nepřekonatelné překážky. Poté, co ho umístíme do terária, necháme mu čas „rozkoukat se“, nelekejte se, na nové prostředí reagují ježci sliněním, sliny si potom roztírají po bodlinkách.

 

 

I ježka lze ochočit
Po několika dnech je ta nejvhodnější chvíle na ochočování. Vždy přistupujte k ježkovi klidně, mluvte na něj tak, aby se neleknul. Zpočátku na braní do ruky bude reagovat stočením do klubíčka a naježením bodlinek, což může být nepříjemné. Po nějaké době si na vás ale zvykne a uvítá kontakt s vámi. Nezapomínejte, že chovná nádrž má své prostorové možnosti a nechte ježečka pravidelně proběhnout po bytě. Obezita je jedním z nejzávažnějších problémů, se kterou se můžete během chovu ježků setkat, a výrazně zkracuje jejich život.

 

 

Běžná délka života se pohybuje okolo 6 let. Jsou to spíše samotářská zvířata, která se vyhledávají pouze v období rozmnožování, proto je chováme jednotlivě a k sobě je připouštíme ve věku 5 – 12 měsíců. Gravidita trvá 35 dní a v jednom vrhu bývá okolo 4 – 8 malých ježečků. Malí ježci se rodí hluší a slepí a jejich bodlinky jsou zpočátku měkké, později postupně tvrdnou. Odstavují se zhruba ve dvou měsících.

 

 

Pro domácí chov je jednoznačně vhodnější právě ježek bělobřichý, který na rozdíl od ježka ušatého nevyžaduje zimování.


Mohlo by se hodit


reklama