Úvod > hobby > Když máte hobby na háčku…

Když máte hobby na háčku…

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Když máte hobby na háčku…

Zbyly vám doma kousky klubíček a nechcete je vyhazovat? Nemůžete najít tužku nebo nůžky po celém bytě? Stokrát jste se pořezali o plechovku s propiskami? Jestli chcete udělat radost sobě nebo někomu jinému, uháčkujte na tužky či jiné drobnosti kalíšek…

 

 

Co budete potřebovat?
4 různě barevné vlny (nebo i víc, chcete-li mít pruhovanější)
háček č. 4
jehla
špendlíky
nůžky

 

 

Při výběru vlny (můžete použít již zmíněné zbytky) dbejte na to, abyste si jednu vybrali jako základní a ostatní k ní doplňovali. Pravděpodobně bude základní ta, které máte nejvíc, nejlépe se však hodí černá, šedá či bílá. Také doporučuji vybrat jednu s trochu silnějším vlasem, ve finále vám to vytvoří zajímavější vzhled kalíšku.
Háček vybírejte dle tloušťky vlny, ale č. 4 by na průměrnou mělo stačit. Jehlu si vyberte přímo na háčkování nebo nějakou s větším očkem, aby se vlna dobře protahovala.
 
Postup: tělo kalíšku

 

 

Základní řada: na průměrně velký kalíšek stačí 40-50 řetízkových ok. Na konci řady udělejte dvě oka navíc.
2. řada: vynechejte tři oka a do čtvrtého udělejte krátký sloupek, pak zbytek řady krátkých sloupků.
3. a další řady: vždy začít dvěma řetízkovými oky, první sloupek vynechat a další KS do druhého sloupku. Pravidelně (či nepravidelně) střídejte barvy, snažte se však dodržet stejný počet řad té základní. Při výměně dokončete řadu obvyklým způsobem, na další řadu si naberte na háček jinou barvu.
 
Nechte si od obou barev na konci dostatečně dlouhý zbytek tak, abyste ho pak mohli začistit do hotové práce. Aby vám jedna z barev neutekla, udělejte si na konci dva pevné uzlíky (nebojte, začištěním se ztratí). Snažte se rovněž střídat barvy vždy na opačném konci než minule, abyste neměli všechny uzlíky na jedné straně.

 

 

Až uznáte za vhodné, že kalíšek bude dost vysoký, sejmete poslední řadou všechna oka. Na konci si nechte dost dlouhý zbytek vlny, budete jím celou práci sešívat.

 

 

Několikerým protažením (po rubu) zbytků dovnitř té které barvy práci začistíte. Nebojte se koneček ustřihnout přímo u práce, ztratí se vám uvnitř a nebude tak vidět.

 

 

Nyní si připravte polotovar z rubové strany a nechaným zbytkem poslední vlny ji sešijte zadním stehem. Pokud se bojíte, že neudržíte pruhy na sobě, můžete si práci našpendlit.

 

 

Obrácením sešité ruličky na líc získáte hotové tělo kalíšku.

 

 

Postup: dno

Základní řada: uháčkujte 4 řetízková oka a sejmutím je spojte do kroužku.

 

 

2. – 4. řada: pokračujte krátkými sloupky, do každého ŘO udělejte 2 sloupky.
5. a další řady: přestaňte přidávat a pokračujte krátkými sloupky tak dlouho, až bude dno dost velké (porovnejte si je na spodní straně těla kalíšku).

 

 

Hotové dno (zase si nechte dostatečný zbytek vlny na přišívání) přišijte na rubovou stranu těla kalíšku. Opět si můžete práci předem našpendlit.

 

 

Po došití obraťte práci na líc, vyrovnejte, můžete si pomoci i nůžkami a váš háčkovaný kalíšek je na světě. První tužky se mohou hned zabydlet.

 


Mohlo by se hodit


reklama