Úvod > hobby > Pusťte si jaro do bytu!

Pusťte si jaro do bytu!

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Pusťte si jaro do bytu!

Už nevíte, jak byste zahnali zimu a přivítali jaro, které možná co nevidět zaklepe na vaše dveře? Vyrobte si vlastní hromadu jarních háčkovaných motivů a ozdobte byt veselými barvami. A pozor, až už bude jaro doma, můžete všechny výrobky využít jako vtipné a roztomilé dárky...

 

 

Budete potřebovat:
různobarevnou vlnu
háček č. 4
háček č. 5
nůžky
jehlu
afroháčky na náušnice, kroužky
zavírací špendlíky či brožové špendlíky
ploché kleště

 

 

Vlnu si kupte v základních barvách (bílá, černá, modrá, zelená, žlutá, červená). K nim můžete přidat různé odstíny modré, hnědou, fialovou, sytě žlutou či oranžovou. Máte-li nějakou barvu v oblibě a bude vás těšit, neváhejte si ji připravit také. Háčky mějte alespoň ve dvou velikostech, třeba se vám zachce háčkovat některý z motivů v menší velikosti.
 
Když vás při háčkování napadne nějaká variace na téma, můžete si vytvořit vlastní vzor (třeba vosa se žihadlem, beruška, můry...). K tomu radíme mít po ruce taky tužku a papír na zapsání nápadu i s návodem.
Odstřižky vlny nezahazujte, budou se hodit jako výplně na tělíčka a hlavičky hmyzu.
A i když tentokrát návody vypadají složitěji, rozhodně se nenechte odradit. Až se vám začne dařit, budete mít z výrobků velikou radost!
 
Motýli
Nejdříve si uháčkujeme pár křehkých třepetálků.
Pozor, háčkujete-li levou rukou, jako já, budete mít křídla stranově obrácená (tedy levá budou pravými)!

 

 

Babočka admirál
Babočku si můžete uháčkovat v tradičních barvách (černá, červená, khaki), ale my jsme zvolili veselejší kombinaci.

 

 

První pár křídel
Vlnou A (hnědá) uháčkujte 5 řetízkových ok (ŘO) a spojte je sejmutím oka do kroužku.
První řada (začněte z rubové strany): uháčkujte 3 ŘO, do dalších dvou ŘO uháčkujte vždy 2 dlouhé sloupky (DS). Vznikne vám tak 5 ok.
 
Druhá řada: uháčkujte 3 ŘO, 2 DS v každém z dalších tří dlouhých sloupků předešlé řady. Z vlny B (červená) uháčkujte jeden DS v horním ze 3 řetízkových ok předešlé řady. Vznikne vám tak 8 ok, dále pokračujte vlnou B.
 
Třetí řada: 1 ŘO, 1 polosloupek v dalším dlouhém sloupku předešlé řady, 3 DS v dalším dlouhém sloupku, po jednom polosloupku v každém ze dvou následujících dvou dlouhých sloupků, 1 polosloupek v následujícím DS. Z vlny C (žlutá) uháčkujte 1 krátký sloupek (KS) v horním ze 3 ŘO předešlé řady. Vznikne vám 12 ok, dále pokračujte vlnou C.
 
Čtvrtá řada: uháčkovat 1 ŘO, 1 KS v polosloupku předešlé řady, 2 KS v každém z dalších dvou dlouhých sloupků, 1 krátký sloupek v dalším DS, sejměte oko pod třemi vlákny dalšího polosloupku, 1 KS v dalším polosloupku, 2 KS v dalším dlouhém sloupku, (1 dlouhý sloupek, 1 dvakrát nahozený sloupek, 1 dlouhý sloupek) v dalším DS, 1 DS v dalším dlouhém sloupku, 1 KS v polosloupku, sejmout oko, zakončit a zašít všechny přečnívající zbytky vlny.
 
Nejlépe bude, když zapošijete neviditelným stehem (tedy tak, aby se vlna ztratila v rubové straně výrobku).
 
Druhý pár křídel:
Začněte opět z rubové strany. Připojte si vlnu A do 5. ŘO základního kroužku. Uháčkujte totožně jako první pár křídel až do konce 3. řady.
Čtvrtá řada: uháčkujte 1 ŘO, 1 KS v polosloupku, 1 DS v dalším dlouhém sloupku, (1 DS, 1 dvakrát nahozený sloupek, 1 DS) v dalším dlouhém sloupku, 2 KS v dalším DS, 1 KS v dalším polosloupku, sejměte oko pod 3 vlákny dalšího polosloupku, 1 KS v dalším dlouhém sloupku, 2 KS v každém z dalších dvou dlouhých sloupků, 1 KS v polosloupku, sejmout oko v ŘO předešlé řady, zakončete a opět zašijte všechny přebytečné konce vlny.
 
Opět upozorňuji, abyste si ty konce nechávali dostatečně dlouhé. Budou se lépe zašívat.
 
Tím vám vznikla obě křídla spojená dohromady. Teď už jen stačí doháčkovat tělo...
 
Tělo:
uháčkujte ho z vlny A (u nás hnědá). Háčkujte 10 ŘO, vynechte 2 oka, 1 KS v dalším ŘO, 1 ŘO, sejměte oka ve zbývajících 1 ŘO. Budete-li snímat tak, že vždy naberete dvě vlákna řetízkového oka, vyjde vám tělíčko motýla dokulata. Zakončete a nechte si delší konec vlny.
Sešijte si křídla více k sobě, aby vznikl prostor pro tělo a motýl měl hezký tvar. Tělo přišijte na střed křídel, přišijte tykadla a babočka je na světě.

 

 

Ostruháčci
Veselí a drobní motýlci, na které si můžete vybrat prakticky kteroukoliv barvu, co vám padne pod ruku. Na tělo vyberte nějakou kontrastní, nejraději však černou, hnědou nebo prostě tmavší, než budou křídla. Uháčkujte si jich klidně víc, budou krásní třeba na záclonách.

 

 

První pár křídel – pár háčkujeme najednou
HORNÍ LEVÉ: uháčkujte 7 ŘO. Vynechte 2 oka, 1 KS v následujícím řetízkovém oku, 1 polosloupek v dalším ŘO, 1 DS v dalším oku, 1 dvakrát nahozený sloupek (D2S) v dalším oku, 2 D2S v dalším oku, 4 ŘO, sejmout oko v každém zbývajícím vláknu z 5 řetízkových ok původních 7 ok.
SPODNÍ LEVÉ: uháčkujte 5 ŘO. Vynechte 4 oka, 3 třikrát nahozené sloupky (D3S) v následujícím ŘO, 4 ŘO, sejměte oko ve zbývajícím vláknu stejného ŘO jako jsou D3S. Ukončete a zapošijte.
 
Druhý pár křídel – pár budeme napojovat
HORNÍ PRAVÉ: uháčkujte 8 ŘO. Vynechte 3 oka, 2 D2S v dalším oku, 1 D2S v následujícím ŘO, 1 DS v dalším oku, 1 polosloupek v dalším, 1 KS v násl. ŘO, 2 ŘO, sejměte oko v každém zbývajícím vláknu z 5 ŘO původním 8 ŘO. Ukončete.
SPODNÍ PRAVÉ: pracujte lícovou stranou k sobě. Napojte přizi do sejmutého oka pod krátkým sloupkem horního křídla. Zbytek háčkujeme stejně jako spodní levé křídlo. Ukončete a zapošijte.
 
Tělo:
Připravte si druhou barvu příze. Uháčkujte 5 ŘO, vynechte 2 oka. V následujícím ŘO uháčkujte 2 DS bez dokončení posledního nahození u obou dlouhých sloupků, přízi omotejte kolem háčku a protáhněte ji všemi třemi smyčkami na háčku. Ukončete a nechte si dostatečně dlouhý zbytek vlny. Budete jím tělo přišívat ke křídlům.
 
Spojte křídla, sešijte je, případně si je dotvarujte dle potřeby. Sešívejte samozřejmě vždy po rubové straně. Přišijte tělo do středu křídel (na líc) a přišijte dvě tykadla.

 

 

Motýl s oranžovými okraji křídel
I tento fešák vám může zdobit byt. Pokud se vám nelíbí nastavená kombinace barev, přirozeně si ji vyměňte za své.

 

 

Budete potřebovat tři barvy příze.
Motýl je uháčkován v řadách, které jsou všechny lícové a oba páry křídel se první barvou háčkují najednou.
 
Začátek: uháčkovat 15 ŘO z vlny A (u nás bílá)
První řada: vynechat 5 ŘO, 3 třikrát nahozené sloupky (D3S) v dalším ŘO, 1 ŘO, 1 DS v dalším oku, 2 ŘO, 2 D3S v dalším ŘO, 1 dvakrát nahozený sloupek (D2S) v následujícím oku, 3 ŘO, sejmout oko v dalším ŘO, 3 ŘO, 1 dvakrát nahozený sloupek (D2S) v následujícím oku,  2 D3S v dalším ŘO, 1 řetízkové oko (ŘO), 1 dlouhý sloupek (DS) v dalším ŘO, 2 ŘO, 3 D3S v dalším oku, 5 ŘO, sejmout oko v dalším ŘO, zakončit.
Druhá řada: napojit vlnu B (u nás sytě žlutá) ve 2. ŘO druhého křídla, 1 ŘO, (1 krátký sloupek (KS), 1 DS) v dalším oku, (1 DS, 1 ŘO, 1 D2S, 1 DS) v dalším oku, (1 DS, 1 KS) v následujícím, 1 ŘO, sejmout oko v horním ze 3 řetízkových ok, zakončit a začistit neviditelným stehem, tedy do rubu pleteniny.
Třetí řada: napojit vlnu B  ve 3. ŘO třetího křídla, 1 ŘO, (1 KS, 1 DS) v dalším oku, (1 DS, 1 D2S, 1 ŘO, 1 DS) v dalším oku, (1 DS, 1 KS) v následujícím, 1 ŘO, sejmout oko v prvním řetízkovém oku, zakončit a zapošít neviditelným stehem.
Čtvrtá řada: vlnu C (u nás černá) připojit ve 2. DS špičky druhého křídla, 1 ŘO, (1 KS, 1 ŘO, 1 KS) ve spodním D2S, 1 ŘO, sejmout oko v dlouhém sloupku, zakončit neviditelným stehem.
Pátá řada: vlnu C připojit ve 2. DS špičky třetího křídla, 1 ŘO, (1 KS, 1 ŘO, 1 KS) ve spodním D2S, 1 ŘO, sejmout oko v dlouhém sloupku, zakončit neviditelným stehem.
 
Tělo: z vlny C uháčkujte 6 řetízkových ok, vynechte 1 ŘO, 2 KS v dalším ŘO, zakončete a nechte si delší kus vlny. Budete jím tělíčko přišívat.
 
Dokončení: lehce naberte křídla a spojte je ve středu. Přišijte tělo a nechte 2 konce vlny na tykadla. Přízi na tykadlech roztřepte. Z vlny C nakonec vyšijte motýlovi na křídlech tečky.

 

 

Návody na motýly byly použity (i s rozkresy) z knih Květiny: háčkované a pletené a Ptáci, motýlci, zvířátka a rostliny (www.metafora.cz).
 
Včelka
Máte-li dost motýlů, uháčkujte si další hmyz, který se s jarem probouzí k životu...
Na včelu budete potřebovat stejně silnou žlutou (sytě), černou a bílou.

 

 

Tělo: začněte černou (začínáte od zadečku). Uháčkujte 4 ŘO a spojte je sejmutím oka do kroužku. Dál háčkujte dokola krátkými sloupky, bez přidávání. Vyměňte vlnu za žlutou po třech celých řadách, pak znovu po třech řadách na černou a naposled za žlutou. Ve 2. žluté ubírejte dle potřeby tak, abyste včelce udělali krk.
Na konci krku vyměňte vlnu na černou a ve dvou až třech řadách opět přidávejte, aby vznikla hlavička. Až bude dost velká, začněte opět ubírat.
Pozor! Před úplným zakončením nezapomeňte vyplnit tělíčko i hlavu stříží z vlny.
Zakončete a z konce vlny vyšijte 2 tykadla.
 
Křídla (budete potřebovat dvě): uháčkujte si 14 ŘO, vynechte 4 ŘO, na každém dalším oku 1 D3S, 1 D3S, 1 D3S, 1 D2S, 1 D2S, 1 DS, 1 polosloupek, 1 KS, 1 KS, sejmout oko v posledním ŘO a zakončit.
Pokud vám tělo vyjde o něco menší, můžete si křídla dle potřeby upravit (počtem základních řetízkových ok).
 
Dokončení: včelce přišijte křídla a z černé vlny jí našijte tři páry nožek.
 
Čmelák
Tak, Máju už máte, ještě si můžete uháčkovat třeba Čmeldu s Brumdou. Taky na ně budete potřebovat žlutou, černou a bílou, nejlépe stejné tloušťky.

 

 

Tělo: začněte černou (začínáte od zadečku). Uháčkujte 4 ŘO a spojte se sejmutím oka do kroužku. Dál háčkujte dokola krátkými sloupky, bez přidávání. Po třech řadách vyměňte vlnu na žlutou a pomalu v ní začněte ubírat na krk. Na konci krku vyměňte opět na černou a přidávejte tak, aby vám vznikla hlavička. Až bude dost velká ubírejte až do konce. Těsně před dokončením však nezapomeňte vyplnit celé tělíčko střiží. Zakončete a ze zbytku vlny přišijte 2 tykadla.
 
Křídla (budete potřebovat dvě): uháčkujte 11 ŘO, vynechte 3 ŘO, na každém dalším oku 1 D3S, 1 D2S, 1 DS, 1 polosloupek, 1 KS, 1 KS, sejmout oko v posledním ŘO a zakončit.
Pokud vám tělo vyjde o něco menší, můžete si křídla dle potřeby upravit (počtem základních řetízkových ok).
Křídla čmelákovi přišijte doprostřed zad. Můžete mu našít také 3 páry nožek, ale jeho tělíčko je na ně moc malé.
 
Sedmikráska
Aby vaše hmyzí říše neměla hlad, uháčkujte také několik různobarevných kytiček. Původně se jedná o sedmikrásku chudobku (čili v kombinaci žlutá a bílá), ale můžete si vymyslet barevnou kombinaci podle své chuti.

 

 

Střed: vlnou A (žlutá) uháčkujte 6 řetízkových ok a spojte je do kroužku sejmutím oka.
První řada: (lícová strana) 1 ŘO, 11 krátkých sloupků do kroužku, vlnou B (bílá) sejmout oko v 1. ŘO. Vznikne vám 12 ok.
Okvětní lístky: pokračujte vlnou B
Druhá řada: 11 ŘO, sejmout v dalším KS. Toto zopakujte 12x, sejměte oko v sejmutém oku první řady, zakončete a zapošijte do rubu.
 
Pírko
A jako poslední tip pro vás máme ptačí peří... Nejlépe vypadá z vícepramenné příze, kterou lze po finální úpravě roztřepit. Háčkujte opět z libovolné barvy.

 

 

Uháčkujte 11 ŘO, 1 ŘO vynechte, do každého z dalších 6 ŘO po 1 KS. Na zbylých 3 ŘO sejměte oko, zakončete. Pokud sejmete oka pod dvě vlákna, budete mít stvol pírka dokulata.
Z klubka si nastříhejte 30 stejně dlouhých vláken, ze kterých budete dělat prapor pírka. Nastříhejte si je delší, ať si pak můžete pohrát s finálním vzhledem celého peří.
Protahujte jednotlivá vlákna po dvou krátkými sloupky systémem 12 – 6 – 12 (teda 12 na jedné straně – 6 KS, 6 na vrcholovém KS, 12 na druhé straně – 6 KS). Vlákno protáhněte a vzniklým očkem protáhněte zpět oba konce, utáhněte.
Vzniklé třásně upravte do podoby praporu pírka a máte hotovo.
 
Finální úpravy:
Z motýlů, včel a čmeláků můžete udělat brože tak, že motýlům našijete na spodek křídel zavírací nebo brožový špendlík, včelám a čmelákům na břicho. Z kytiček můžete vyrobit krásné náušnice tak, že na jeden okvětní lístek navléknete kroužek a na něj afroháček. Ujistěte se, že náušnice bude viset na háčku lícovou stranou ven.

 

 

Užijte si jaro!

 


Mohlo by se hodit


reklama