Úvod > hobby > Aby mohli přátelé citovat s grácií…

Aby mohli přátelé citovat s grácií…

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Aby mohli přátelé citovat s grácií…

Chcete někomu udělat radost vlastnoručním a velmi originálním dárkem? A víte, že má rád knížky, citáty, vtipy nebo mu prostě jen taková maličkost udělá radost? Vyrobte osobní knížku drobných citátů do kapsy.

 

 

Budete potřebovat:
různě velké kusy kůže (může být i různobarevná)
čtvrtka
papíry z náčrtníku formátu A5 (nažloutlé) nebo ruční papír
univerzální lepidlo na různé povrchy
pohyblivá očka nebo knoflíky na dozdobení
štětec (plochý, na lepení)
pero
ostré nůžky
jehla
bílá vlna
 
+ nějaké vhodné citáty
 
K tomu doporučuji si ještě připravit noviny na podložení práce a také vlhký hadřík na otírání rukou od lepidla.

 

 

Nákup
Kůži můžete zkusit sehnat u koželuha, ve výtvarných potřebách či se ptejte v galanterii (ať již kožené nebo textilní). Máte-li možnost, vyberte si cíleně kůži různobarevnou a také různě měkkou, výrobek pak bude vypadat zajímavěji. Vepsané citáty budou osobitější, když je budete psát perem, proto doporučuji pořídit si ho.
 
Lepidlo, štětec, nůžky, jehlu a vlnu seženete rovněž ve výtvarných potřebách, papírnictví, resp. galanterii.
Čtvrtku si vyberte tak silnou, aby se dala pohodlně přehnout, ale zase se pak pod lepidlem nekroutila. Na vnitřní listy si můžete pořídit archy ručního papíru o formátu A5 nebo obyčejný náčrtník (zvláštní papír, navíc specifické barvy) stejného formátu. Udělá vám podobnou službu.
 
Příprava obsahu
Přeložte si určitý počet (ideální je tak 6-8 listů) náčrtníkových papírů napůl, tedy na formát A6. Všechny tyto listy popište připravenými citáty, moudry nebo třeba vtipy. Samozřejmě, že můžete vyrobit jen čistý notes. Popsané listy si pak srovnejte do sebe.

 


připravené citáty

 

Desky
Na srovnané vnitřní listy si přiložte čtvrtku a ostřihněte si vrchní desky. Pozor, abyste zachovali dojem knížky, musíte nechat čtvrtku trochu přesahovat.

 


porovnání desek

 

Vazba
Listy s deskami svážete tak, že je sešijete zadním stehem uprostřed. Dbejte na to, abyste měli lícové stehy z vnitřní strany (tak, jak je ukázáno na fotografiích).

 


šití

sešité (svázané)

 

Polepení desek kůží
Tím je vlastně celý notes hotový, ale teď přijde to hlavní! Aby byl originální a zajímavý, polepíte celé desky kousky kůže. Buď si ji můžete nastříhat na menší kousky a postupně je lepit, nebo si nechat velké kusy a stříhat si je při práci – to už záleží na vaší zručnosti.

 


polepování

 

Lepidlo nanášejte rovnou na kůži. Nemusíte ani moc spěchat, lepidlo na kůži neschne hned, můžete s ní pracovat. Jste-li již trošku obeznámeni s prací s kůží, můžete si s jejím aranžováním hrát, místy ji různě krabatit a místy lepit rovně, prostě podle vlastní fantazie.
 
Čím víc si dáte záležet s lepením, tím spokojenější budete s výsledkem.

 


hotový notes

 

Upozorňuji, že zvláštní pozor si musíte dát při lepení desek okolo středu (tedy u hrany švu), abyste nezalepili vnitřní listy. Také doporučuji lepit nejdřív vnější stranu desek (vždy s přesahem přes hranu) a posléze dolepit stranu vnitřní (čímž začistíte i hrany).

 

 

Tím je celá knížka či notes dokonale hotový. Jen ho necháte několik dní pořádně uschnout a už může jít do světa. Nezapomeňte ještě celé desky po zaschnutí otřít vlhkým hadříkem od zbytků lepidla.
Přijdou-li vám pouze kožené desky fádní, můžete je prostým polepením knoflíky nebo korálky ještě ozdobit. Já jsem zvolila pohyblivá očka, která se dají koupit v každém větším papírnictví nebo výtvarných potřebách. Knížka tak může na svého majitele vesele jukat.

 


hotový notes ozdobený očkama

 


Mohlo by se hodit


reklama