Úvod > hobby > Chováme plže

Chováme plže

Rubrika: Chovatelství    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: horacitu.rajce.idnes.cz, achatina.forum-free-org, toutsurlesreptiles.forum-pro.fr, preloved.co.uk, pics.livejournal.com
Chováme plže

Pořádali jste jako malí šnečí závody? Fascinují vás tito živočichové, kteří si nosí svůj domeček po celý život? Víte, že se jejich chovu můžete věnovat i doma? Nemyslíme teď nejznámějšího hlemýždě zahradního, ale tropickou specialitku – oblovky…
 
Nejčastěji je mezi chovateli terarijních živočichů rozšířená oblovka žravá (Achatina fulica). Je to jeden z největších suchozemských plžů obývající tropické lesy střední Afriky, kde se živí tlejícími listy a spadaným ovocem. Ulita oblovek dorůstá do délky až 20 centimetrů a v dospělosti dosahují hmotnosti až okolo 300 gramů. Dožívají se 5 – 7 let, v zajetí se mohou dožít až 10 let. Barva ulity má různé odstíny hnědé, její zbarvení je do značné míry závislé na podmínkách chovu a potravě. Ač oblíbený domácí chovanec, v přírodě se stala díky své neuvěřitelné schopnosti adaptace invazním druhem. Nejzávažnější problémy působí v zemědělských oblastech v Americe.


Achatina iredalei

 

 

Ze dvou stovka
Oblovky jsou jako ostatní plži hermafrodité, to znamená, že každý jedinec má samčí i samičí pohlavní orgány. K množení jsou potřeba vždy dva jedinci. Asi po 8 – 20 dnech po oplození vyhloubí oblovka jamku, do níž naklade od 80 do 500 vajíček. Z nich se při optimální teplotě a vlhkosti substrátu líhnou malinké oblovky.


Achatina fulica a Achatina reticulata

 

 

Kde bydlíme a co jíme
Při domácích chovu se nejvíce osvědčily plastboxy, které můžete zakoupit např. v Ikee. Jsou lehké, snadno omyvatelné, což oceníte, protože oblovky jsou tak trošku čuňátka. Dá se v nich udržet optimální vzdušná vlhkost i teplota, která by měla být okolo 20 °C. Další možností je klasické skleněné terárium, se kterým se dá ale hůře manipulovat. Ideální podestýlkou je Lignocel – slisovaná kokosová vlákna, která po vhození do 5 litrů vody „nakynou“ v desetilitrový substrát. Ten je třeba udržovat stále mírně vlhký, ale nikoli mokrý, aby se v chovu nešířily plísně. 
 
Důležitá je pravidelná výměna substrátu, zejména při chovu více jedinců. Na krmení nejsou náročné, na jaře a v létě se spokojí s pampeliškovými listy, chutná jim veškerá zelenina (okurky, hlávkový salát, pekingské zelí, melouny, nastrouhaná mrkev atd.) nebo ovoce (na plátky pokrájená jablka, hrušky, meruňky, banány, jahody atd.). Vyvarujeme se rajských jablíček a citrusových plodů, při jejichž nadměrné konzumaci dochází k nepříznivému vázání vápníku, který nemůže být využit pro růst ulity.
 
V teráriu nebo plastboxu by nikdy neměla chybět sépiová kost, kterou svým ostrým jazýčkem oblovky ostrouhávají a získávají tak vápník, důležitý pro správný vývoj ulity. Alternativním řešením je posypání krmné dávky práškovým vápníkem. Jako pamlsek můžeme nabídnout piškoty nebo housku namočenou ve vodě.


Achatina fulica

 

 

Příbuzní do sbírky
Pokud si je zamilujete, budete chtít zcela jistě rozšířit svou sbírku o jiné druhy. Proto vám můžeme doporučit oblovku obrovskou (Achatina achatina), jejíž ulita patří k jedněm z největších. Sněhobílé Achatiny iredalei jsou drobnější a jejich ulita je subtilnější. Oproti výše uvedeným příbuzným patří mezi živorodé plže. Zajímavé jsou i vývojově starší Archachatiny.


malé Achatiny fulica

 

 

Kde je sehnat?
Ve zverimexech je cena zvířat poměrně přemrštěná, proto doporučujeme specializované terarijní burzy (Terrabazar – na Novodvorské, Praha 4 nebo Živou exotiku v Holešovicích, Praha 7) nebo se můžete pokusit zkontaktovat chovatele přímo.


"novorozenci" Achatiny iredalei


Mohlo by se hodit


reklama