Úvod > hobby > Ozdobte si kůži kůží…

Ozdobte si kůži kůží…

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Ozdobte si kůži kůží…

Ozdoby a šperky nemusejí být pořád jen třpytivé či cinkavé. Co kdybyste si s námi na jaro vyrobili voňavý kožený náramek a brož? Až vyrazíte za sluníčkem nebo na schůzku, vaše ozdoby budou jistě nepřehlédnutelné…

 

 

Co budete potřebovat?
různě velké kusy kůže (mohou být třeba odstřižky, třeba i různobarevné)
čtvrtka
korálky nebo knoflíky na dozdobení
univerzální lepidlo na různé povrchy
špendlík, brožový špendlík, sponky, pinety
tužka
kolíčky na přichycení
štětec (plochý, na lepení)
ostré nůžky

 


potřeby

 

Nákup
Kůži seženete buď u koželuha, nebo se ptejte ve výtvarných potřebách, popř. v galanterii (ať již kožené či textilní). Pokud budete moci, zkuste si cíleně vybrat kůži různobarevnou, výrobek pak bude vypadat zajímavěji. Korálky a špendlíky seženete v prodejně s korálky. Zkuste si vybírat korálky s nějakou rovnou ploškou, aby se lépe lepily. Čtvrtku, lepidlo, štětec a tužku jistě potkáte v papírnictví, a pomůcky jako nůžky a kolíčky má doma každý.
 
Ještě doporučuji připravit si noviny na podložení práce a vlhký hadřík na průběžné otírání rukou od lepidla.
 
Příprava
Aby se vám pak lépe lepilo, předem si nastříhejte kůži na požadované kousky. Až budete zručnější, můžete si hrát rovnou s celými kusy a stříhat si je při práci. A také si připravte polotovary podkladů.

 


nastříhaná kůže

 

Na brož si vystřihněte ze čtvrtky obdélník dost velký na to, aby se dal přehnout napůl a slepit dohromady, a vešel se pod něj celý špendlík. Pak ho přehněte a lepidlem slepte. Chcete-li mít jistotu, že bude držet u sebe, můžete na chvíli přichytit kolíčkem.

 


lepení podkladů

 

Na náramek si ustřihněte ze čtvrtky proužek tak dlouhý, aby šel pohodlně slepit dohromady, a stále přetáhnout přes ruku. Stočte, potřete lepidlem a pod kolíčky nechte uschnout.

 


lepení podkladů

 

Brož
Až si budete jisti, že připravený podklad je dost zaschlý, ostřihněte ho do tvaru, který bude mít vaše finální brož, fantazii se meze nekladou. Pak opatrně začněte natírat jednotlivé kousky kůže lepidlem a přikládejte je na papír. Můžete si pomáhat také kolíčky.

 


přichycení kolíčkem

 

Kůži můžete lepit buď rovně a pravidelně, nebo zcela bez ladu a skladu, jen podle citu. Při lepení si pamatujte, že nemusíte úplně spěchat, lepidlo na kůži neusychá hned, můžete si s jejím naaranžováním i trochu pohrát. Nezapomínejte si občas otřít ruce, abyste neměli brož od lepidla.
 
Když celou brož polepíte, nechte práci oschnout. Po oschnutí si zkuste přiložit špendlík (nebo jinou z uvedených variant), jenž se bude nejvíce hodit. Vyměřte a ustřihněte si proužek kůže tak velký, aby zakryl špendlík a ještě kousek zbylo na přilepení. Pozor, proužek by neměl nikde přečnívat. Proužek kůže pak přelepte přes špendlík a kus brože, přichyťte kolíčkem, nechte zatvrdnout.

 


přilepení špendlíku

 

Jestliže jste s nějakým kouskem brože nespokojeni, můžete to jednoduše napravit nalepením dalšího kousku kůže na dané místo.
Nechte hotovou brož nejlépe do druhého dne uschnout, eventuálně z ní můžete vlhkým hadříkem setřít zaschlé zbytky lepidla a pak už jen stačí nasadit a vyrazit do světa.

 


hotová brož

 

Náramek
Náramek budete vyrábět velmi podobně. Opět ho zastřihnete do tvaru (nebo ho můžete nechat prostě jen jako původní proužek) a pak už jen lepíte, lepíte a lepíte. Doporučuji začít lepit seshora dospodu a spodní (tedy vnitřní) stranu pak proužky kůže začistit.

 


polepení náramku

 

Hotový náramek opět necháte řádně uschnout, nejlépe do druhého dne, a tím máte hotovo.

 


hotový náramek

 

Dozdobení
Jestliže vám pouze kožený šperk přijde fádní, můžete si ho dozdobit připravenými korálky. Buď je jednoduše nalepíte přímo na výrobek, anebo můžete korálky (knoflíky) polepit kousek kůže a tu pak celou přilepit na výrobek. Doporučuji tuto variantu, pro mnohem snazší manipulaci.

 


ozdobení korálky

 

Hezkou a koženě voňavou zábavu!


Mohlo by se hodit


reklama