Úvod > hobby > Aby v zimě neměli hlad

Aby v zimě neměli hlad

Rubrika:    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:    FOTO AUTOR
Aby v zimě neměli hlad

Výroba sama je jednoduchá, náročnější je vhodné umístění krmítka. Protože v zimních měsících mnoho ptáků pochytají u nevhodně umístěných krmítek kočky nebo kuny, je nutné tuto skutečnost při volbě instalace krmítka respektovat. Krmítko proto umístíme aspoň 150 cm od plotu a jiných vyvýšených míst a co nejdál od střech a větví stromů, odkud by mohly kočky ptáky ohrožovat.
Princip krmítka je jednoduchý: z lahve naplněné směsí zrní a obrácené hrdlem dolů se vysype vždy jen malé množství zrnek; jeho množství je dáno vzdáleností mezi hrdlem lahve a podložkou. Poté, co ptáci zrnka vyzobají, vysypou se další. PET lahev o obsahu 1,5 litru ptákům vystačí zhruba na měsíc (v případě, že krmítko objeví hrdličky nebo holubi, pak asi na dva dny). Pro zvlášť početná hejna ptactva lze namísto PET láhve použít vhodně (a stabilně!) upevněný plastový kanystr.

NĚKOLIK ZKUŠENOSTÍ ZE STAVBY
1. Nosná tyč musí být tak dlouhá, aby na plošinu nevyskočila kočka (100 až 150 cm), a tak silná, aby ji nevyvrátil vítr. Horní tyč musí být natolik pevná, aby se vahou lahve nevyvracela.
2. Plošina stačí malá (20 x 30 cm), větší by mohl vyvracet vítr. Dolní tyč by měla být umístěna v těžišti desky (kontrolujeme se zpola naplněnou lahví).
3. Aby krmítko bylo stabilní, musí být nosná tyč zatlučena do půdy aspoň do hloubky 30 cm; ještě lepší je podstavec od zahradního slunečníku, který tyč chrání před zemní vlhkostí.
4. Obě tyčky, horní i dolní, je vhodné před vlhkem chránit impregnací - například lazurovacím lakem.
5. Lahev postačí přivázat drátem;aby však vlastní vahou nesjížděla, musíme do horní tyčky přibít několik hřebíčků, nebo lahev zajistit samolepicí páskou.
6. Při upevňování lahve její zašroubované víčko podložíme dřevěným špalíkem o výšce 2 až 3 cm, který určí množství vysypaného zrní.
7. Aby vítr neodfoukával zrní, doporučuje se okolo plošiny vytvořit například z tenkých latěk jakýsi mantinel.

Mohlo by se hodit