Úvod > hobby > Indičtí běžci – jednotka rychlého nasazení proti slimákům

Indičtí běžci – jednotka rychlého nasazení proti slimákům

Rubrika: Chovatelství    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: wunderground.com, birds.artknappsurrey.com, rumballrunners.com, media.dogsandpuppies.co.uk
Indičtí běžci – jednotka rychlého nasazení proti slimákům

Slyšeli jste už o kachnách, které svou chůzí připomínají tučňáky a na rozdíl od jiných hospodářských zvířat jsou pro ně největší lahůdkou slimáci? Ne? Tak právě pro vás je tu dnešní článek o indických běžcích.
 
Vaječná pochoutka
Indický běžec je domestikovaná forma kachny divoké z Dálného východu. Jedná se o nosné plemeno, které ročně snáší 180 – 200 vajec (existují i rekordmanky s 350 vejci za rok). Vyznačuje se vzpřímeným držením trupu a posunutím běháků do zadní části těla, které umožňuje snadný a poměrně rychlý pohyb na souši. Dříve se chovaly jako masné plemeno, později se začaly využívat jako nosné plemeno, ceněná jsou jejich vejce s abnormálně velkými žloutky, která se po tepelné úpravě běžně využívají v kuchyni.

 

 

Nenároční spolubydlící
Indičtí běžci nejsou nároční na bydlení. Vyžadují od jara do podzimu chráněné útočiště jako noční kryt před predátory a jako úkryt pro hnízdo, do kterého kachna snáší vajíčka. Z domoviny jsou zvyklí na kruté klimatické podmínky, nevadí jim kroupy ani vichřice, i v tom nejhorším počasí pobíhají svým typickým způsobem vesele po zahradě. Pro jeden pár se doporučuje výběh minimálně 700 metrů čtverečních kombinované pevné i travnaté plochy. Přeci jen většinu svého dne stráví pobíháním a k tomu potřebují na rozdíl od jiných plemen dostatek prostoru. K okrasným rostlinám jsou poměrně ohleduplní a ponechávají je téměř bez povšimnutí. Proto je můžeme bez obav pustit i do okrasné části zahrady. Chováme je minimálně v páru, ale protože se jedná o hejnové ptáky, je lepší chovat více kusů.

 

 

Jak krmit…
I když jsou zcela nenároční, kvalitní krmení se projeví nejen na snůšce, ale i na zdravotním stavu celého chovu. Používáme směs pro kachny nad 21 dnů. Ta obsahuje vyvážený poměr živin a vitamínů. V období přepeřování a snášení vajec přidáváme Plastin a doplňkové vitamíny pro drůbež. Osvědčilo se, podobně jako u slepic, podávání drcených vaječných skořápek. Přilepšit jim čas od času můžeme namočeným starým pečivem, pšenicí či ječmenem. Během léta nasušíme kopřivy, kterými zpestřujeme zimní jídelníček. Na začátku jsme zmínili, že největší lahůdkou jsou pro indické běžce slimáci. Je pravdou, že jich zkonzumují nebývalé množství, rozhodně ale nepokryjí veškeré nároky na živiny a správný vývoj mladých i dospělých jedinců. Ke krmítkům umisťujeme nádobu s říčním pískem, který můžeme smíchat s drcenými vaječnými skořápkami. Kachnám slouží k lepšímu zpracování a rozmělnění potravy.

 

 

Milovníci koupelí
Voda je v chovu indických běžců nezbytnou součástí. Cachtání je pro ně nejen radostnou chvilkou, ale je důležité i pro údržbu peří. Pokud nemáme na zahradě jezírko, je třeba jim poskytnout alespoň koupací nádoby, ve kterých musíme pravidelně měnit vodu. Hygiena chovu je jednou ze základních podmínek.

 

 

Kde si je opatřit?
V současnosti u soukromých chovatelů, kteří se tomuto u nás novému plemenu začali věnovat. A pokud i vy byste si chtěli založit chov, vězte, že kachny indických běžců nebývají zrovna nejpečlivější maminky, a proto je třeba jejich vejce ukládat do umělých líhní, kde se za 28 dní líhnou malé kachničky. V prvních dnech jsou malé kachny s maminkou v uzavřeném prostoru, aby si na sebe zvykly, a po několika dnech je můžeme pustit do celého prostoru zahrady. Zpravidla zde již nehrozí riziko utonutí nebo urousání v trávě.

 

 

Jak vypadají indičtí běžci, si můžete prohlédnout na videu:

 reklama