Úvod > hobby > Sušené květy jako dárek

Sušené květy jako dárek

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto: archiv autora
Sušené květy jako dárek

Sušené květy bývaly v minulosti považovány za jakousi náhražku čerstvých květin v zimních měsících, kdy jich byl nedostatek. Dnes jsou k dostání čerstvé květy po celý rok, přesto si sušené rostliny, aranžované v neobvyklých tvarech a barvách, získávají stále větší oblibu. Pojďte si s námi vyrobit vzpomínku na letní rozkvetlou louku, jak uvidíte sami, není to nic těžkého.

 

 

V obchodech sice seženete sušené květiny, ať již samostatně nebo v kombinaci s dalšími materiály jako tykve, sušené ovoce, sušený mech, nebo i sušené bylinky, pokroucené větve, vhodně upravené kořeny apod., které vytvoří výrazně kontrastní prostředí pro základní rostliny. Takové aranžérské styly je možné realizovat díky novým metodám sušení. Že se ovšem nejedná o nic jednoduchého, je vidět i na ceně takové dekorace.

Kdo má možnosti, šikovné ruce a fantazii, může si ale zhotovit květinovou dekoraci do bytu, nebo třeba jen malý květinový dárek pro radost doslova za pár kaček. V prvé řadě je třeba vědět, jak se která rostlina suší. Ne všechny rostliny se suší vzduchem, ale také pomocí glycerinu nebo silikagelu, což bývá už více náročné i finančně.
 
Co lze ještě usušit
Pro inspiraci jsme vybrali pár rostlin, které ještě v době pozdního léta kvetou a suší se na vzduchu v místnosti bez přímého působení slunce.
Aksamitník (afrikán), je to květina veselých barev, od žluté až po červenohnědou, a patří mezi odolné rostliny. Kvetou až do podzimu.
Čechravy, mají vzdušné a lehké květenství v barvách od bílé, přes červenou, až po červenofialovou. Kvetou od června do září.
Řebříček tužebníkový, je známá a rozšířená zahradní rostlina, žlutě kvetoucí, s dlouhou dobou květu od července do září.
Slunečnice roční, má žlutě zářivé úbory s černohnědým terčem na pevném stonku, který dosahuje výšky až 2,5 m. Kvete od července do října.
Trávy rostoucí na lukách a okrajích lesa, jedná se o rozmanité druhy trav, které upoutají pozornost svou impozantností, elegancí nebo výrazným podzimním zbarvením. Kytice vytvořená z těchto travin může připomínat krásný výlet do přírody po celou zimu. Sušení trav je jednoduché. Rostliny postavte do nádoby a umístněte do vhodného prostředí pro sušení (sucho, proudící vzduch, bez slunečního záření). Jednotlivé listy, květy a stébla se často zkroutí do různých tvarů, takže výsledná kytice bude o to zajímavější. Můžete je také sušit na listu papíru, opět ve vzdušném a suchém prostředí bez slunečního záření. Při tomto postupu si traviny zachovají svůj přirozený rovný tvar.
Šuškarda klasnatá, trvalka prérií s exotickými, fialově růžovými květy ve štíhlém květenství. Dosahuje výšky 40 až 90 cm, kvete od července do září. Sušení je rovněž jednoduché, jako u předešlých travin.

 


Šuškarda klasnatá

 

Na obrázku je ukázka použití suché vazby. Výhodou domácího aranžování je realizace vlastních nápadů a inspirace. A začít můžete třeba od takto jednoduchých vazeb.
 
Jak sušit květiny
Uvedené rostliny a celá řada dalších se suší bez problémů a dobře se zpracovávají pro dekorativní účely. Všeobecně platí zásada, že čím rychlejší je proces sušení, bez přítomnosti slunce, tím lépe se zachovává barva květu i listů. I proto byste je měli sbírat v pozdním odpoledni, kdy se z nich již odpařila ranní rosa. Sušte je květem dolů, maximálně deset stonků svázaných dohromady.
 
Co s hotovým aranžmá
K prodloužení životnosti suché vazby, nenechte na rostliny dopadat přímé sluneční záření, jinak rychle vyblednou. Rovněž je chraňte před vlhkým prostředím. Hotový výrobek zlehka postříkejte jemnou vrstvičkou bezbarvého laku, aby z rostlin nemohla vypadávat semena či okvětní lístky.
 
Sušené vzpomínky z prázdnin
Nakonec vám nabídneme ještě jeden tip na vazbu z bylinky, která kvete v červnu a červenci, ale místy najdete její modrá květenství s omamnou vůní na zahrádkách ještě v srpnu. Ano, řeč je o levanduli, která se stává čím dál více oblíbeným doplňkem v interiéru.

 


Jednoduché vazby levandule

 

Ty jsi má, levandulová…
U levandule sbíráme vrchol lodyhy s květenstvím. Suší se opět na vzdušném místě bez slunečního záření. Někteří profesionální aranžéři sice doporučují různé kombinace rostlin s levandulí, avšak nejvíce vyniká v samostatné jednoduché vazbě. Kytička levandule převázaná lýkem, nebo naaranžováním do saténové stuhy či organzy se tak může stát hezkým dárkem třeba pro vaše nejbližší. Potřebné doplňky, jako jsou stuhy, manžety, kokosová vlákna, lýka, seženete v každém květinářství. 

 


Levandule v květináči

 

Jak na to
Do květináče vložte odpovídající kus aranžérské hmoty tak, aby zasahoval asi 2 cm pod okraj. Všechny stonky zkraťte a vtlačte do hmoty. Pamatujte, že nad okrajem květináče mohou být viditelné pouze květy. Dotvoření aranžmá je už věcí vlastní inspirace. Jako ukázka je výzdoba květináče motýlem, jež patří ke kvetoucí levanduli. Kokosové vlákno, které je omotáno kolem květináče, vytváří vhodný kontrast s modrou barvou květenství.
 
Aranžování levandule do keramiky je jednoduché a opět je postaveno na vlastní inspiraci. Podstatné je, jakou nádobu zvolíte, může být skleněná, plechová apod.

 


Keramika levandule

 

Naranžovat do váz, květináčků či jiných nádob můžete samozřejmě i jiné usušené květiny. A nezapomeňte k této činnosti přizvat i děti, které si tak mohou vyrobit kytičku třeba pro paní učitelku…      
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama