Úvod > hobby > Opravy nábytku vlastními silami

Opravy nábytku vlastními silami

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2006 Číslo 1
Autor:    Foto Pavel Veselý, Jaroslav Hejzlar
Opravy nábytku vlastními silami

Méně náročné opravy nábytku, který nemá zvláštní historickou cenu, si může šikovný kutil udělat sám, ovládá-li běžné truhlářské postupy. Různé drobné opravy a retuše malých poškození zas usnadňují noví pomocníci - tmely na dřevo, retušovací barvy, tužky apod., v údržbě pomáhají speciální ošetřovací prostředky. Doporučíme vám i spolehlivou likvidaci dřevokazného hmyzu a dokonalé odstranění starých nátěrů.

Nábytek napadený dřevokazným hmyzem
Stoprocentní ochranu zajistí radioaktivní ozáření, které působí (na rozdíl od chemických prostředků) v celé hloubce dřeva. Touto metodou si můžete nechat ošetřit nábytek i další předměty (obrazy v rámech, hodiny, plastiky) na radiačním ozařovacím pracovišti ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy. Předměty mohou zůstat v obalu, takže nemusíte mít strach z jejich mechanického poškození při manipulaci
www.muzeum-roztoky.cz

Zbavení nábytku starých nánosů barev
Zvláště u tvarově bohatého a zdobeného nábytku bývá problém odstranit běžně používanými způsoby staré nátěry barev, především z různých prohlubní. A pokud chceme ponechat například skříni přírodní barvu dřeva, je potřeba zbavit ji naprosto všech zbytků nátěrů. Problém to nebude u nábytkových kusů, které mají konstrukční spoje provedené klasicky pouze pomocí dřeva a klihu (bez kovových vrutů či hřebíků). Firma Antik nábytek, sídlící ve Spomyšli  (severně  kousek od   Prahy)
nabízí zákazníkům louhování nábytku. Například příborník, z něhož se demontují kovové součásti (kování, závěsy), se celý ponoří do vany s louhem. Odvézt si pak můžete nábytek dokonale zbavený všech barev.          
www.antik-spomysl.cz

Odstranění skvrn
Zvláště typická světlá kolečka na povrchu nábytku od hrnečků s nápoji nebo vlhkých květináčů nás často trápí. Čerstvé skvrny na laku jde odstranit přeleštěním leštěnkou Pronto, šelakovou polituru je třeba ošetřit opět šelakem. Na starší skvrny vyzkoušejte německý přípravek Grau-weg (šeď pryč). Toto ředidlo se nanese na poškozené světlé místo a nechá působit. Lak změkne, obnoví svou strukturu a po vyschnutí šedý nádech zmizí. U odolnějších skvrn je jediná možnost: celý povrch přebrousit a znovu přelakovat.

Ošetření dýhy
Mírně odlepenou nebo vydutou dýhu stačí někdy jen zažehlit. Místo překryjeme bílým papírem a přežehlíme mírně teplou žehličkou. Teplem se uvolněný klíh aktivuje a dýhu opět přilepí. Místo zatížíme, po vychladnutí bude dýha rovná. Nepomůže-li to, vpravíme pod dýhu trochu nového lepidla (u staršího nábytku se používal klíh), dál postupujeme stejně.

Drobné opravy a retuše
Na trhu najdeme různé šikovné pomocníky, například pod značkou CLOU. Holzpaste - vodou ředitelný tmel k tmelení děr, mezer, trhlin a prohlubní ve dřevě nebo dýze, v 17 odstínech. Nepraská, nepropadá se, lze dobře brousit i lakovat. Mischlack fůr Holzpaste - nitrolak určený k míchání s dřevěným prachem a pilinami k výrobě tmelu v přesném odstínu použitého dřeva.

 • Wachskitt - voskové retušovací tyčinky ve 100 odstínech, k opravě dřeva až po moření.
 • Retušovací tužky - s transparentně barevným lakem ve 13 odstínech dřeva a černé a bílé, k malým opravám (škrábance) na lakovaných plochách. Retušovací barvy - nitrolaky v 10 odstínech dřeva a černé a bílé, pomocí ampule s ředidlem si namícháme jakýkoliv požadovaný odstín.
 • Grauenferner - k odstranění skvrn a šedých závojů od vody, vlhkosti, alkoholických nápojů apod. z povrchů lakovaných nitrolaky.
 • Fernol - opravná a udržovací leštěnka na světlý nebo tmavý lakovaný nábytek. Vyplňuje poškrábání laku, odstraňuje šedé skvrny od vody a alkoholu. Tmavá obsahuje pigment k vyrovnání odstínu nábytku v místech vybledlých vlivem slunečního světla.
 • Rematt - ošetřuje nábytek s otevřenými póry (světlý dub) nebo s povrchem lamino.
 • Teak-ól - na zašlé předměty z přírodně mastných exotických dřev.
 • Antik-Wachs - prostředek ze včelího vosku vrátí lesk zasedlým voskovaným plochám.
 • Pod značkou CEYS koupíte Tmel s dřevěným plnivem - nahradí části poškozeného či chybějícího dřeva, po vytvrzení lze vrtat, brousit, natírat.
 • UALICHEM nabízí Lignofix-I-Profi - Aplikační roztok pro ošetření nábytku, rámů obrazů apod., napadených dřevokazným hmyzem. Aplikace nátěrem, postřikem, máčením.
  www.clou.cz, www.qualichem.cz


Mohlo by se hodit


reklama