Úvod > hobby > FLORA PRAGENSIS – adventní zápolení

FLORA PRAGENSIS – adventní zápolení

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
FLORA PRAGENSIS – adventní zápolení

Na samotném konci listopadu se sešli žáci zahradnických škol, aby poměřili svá nadání na floristické soutěži Flora Pragensis. Soutěž se konala 30. listopadu a zúčastnilo se jí 17 žáků, kteří dostali ráno, v úvodu celé soutěže zadání s časovým rozpisem, podle něhož měli pracovat. Rozlosovali si jednotlivá stanoviště a mohli se pustit do práce…

 

 

Na každém stanovišti pro ně byl připraven materiál v různém barevném ladění. Někteří pracovali se zlatou, jiní s červenou, žlutou, oranžovou, zelenou, fialovou nebo stříbrnou barvou. I když by si každý z nich rád vybral barvu podle svých preferencí, trénují do budoucna, kdy se dostanou do situací, kdy si klient určí výsledné barevné ladění celého interiéru, kterému se budou muset přizpůsobit.

 

 

Prvním úkolem bylo vytvořit adventní věnec. Pořadatelé připravili korpus, na který museli jednotliví soutěžící navázat větvičky (jehličnanů nebo buxusu) a poté umístit svíčky a ozdobit ho. I když byla většina věnců zelených, vyhrál netradiční zlatý věnec, kdy autorka většinu korpusu obalila zlatou stuhou a jen pětinu věnce doplnila zeleným materiálem. Porota, složená ze zástupců praktické výuky Střední odborné školy stavební a zahradnické a dvou odbornic z praxe hodnotila nejen výsledný dojem, ale i kvalitu zpracování – začištění navazovaných větviček, pevnost úvazků drátu a estetické principy – rozmístění svíček, mašlí a jiných dekorací.

 

 

Druhým úkolem bylo ozdobení vánočního stromku. I když se zdá, že jde o jednoduchý úkol, který každoročně doma provádíme, i tato disciplína má svá přísná pravidla. Ozdob musí být tak akorát a musí být rovnoměrně rozmístěny, kouličky různých velikostí nemusí jen viset směrem dolů, ale mohou směřovat nahoru. V horní partii použili žáci místo špičky mašli, kterou vlastnoručně uvázali. Místo řetězu použila jedna ze soutěžících organzu.

 

 

Třetím úkolem bylo připravit vánoční stůl pro dvě osoby. K dispozici byl stůl s béžovým ubrusem, na odkládacím stolku potom nádobí a potřeby k dekorování stolu v krabici pod stolem. Žáci měli připravit centrální dekoraci stolu, kterou tvořil základ ze skořice. Někteří využili základního kruhového tvaru, jiní toto uspořádání ve své vazbě popřeli, což jim bohužel ubralo v hodnocení. Některé výtvory připomínaly malé vánoční dorty. Každý stůl se ve výsledku barevně lišil podle použité organzy, která byla připravena a kterou někteří soutěžící využili při předchozích disciplínách. Nezapomnělo se ani na přízdoby na talířích, které vkusně doplňovaly celé aranžmá.

 

 

Největší napětí prožívali žáci před zadáním tajného úkolu, který je čekal na konci celé soutěže. Posledním úkolem bylo vytvoření přízdoby láhve vína, která by měla doplňovat vánoční stůl, jež žáci připravili. Fantazie soutěžících byla neomezená, ale někdy na úkor praktičnosti. I když vznikala zajímavá umělecká díla, některé láhve by se daly těžko zabalit, odšpuntovat, případně by se víno nedalo nalít do skleniček. To byly nejčastější chyby, kterých se soutěžící dopustili. 

 

 

Pokud se chcete podívat na všechny práce, najdete je ZDE 
 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama