Úvod > hobby > Koulujte se dominem!

Koulujte se dominem!

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Koulujte se dominem!

Už vás obyčejné stolní hry nebaví? Chtěli byste s dětmi hrát podesáté domino, ale nemůžete ani vidět ty omlácené kostky s čísly? Nevěšte hlavu a vyrobte si se svými ratolestmi (nebo pro ně jako překvapení) domino zbrusu nové a ještě navíc originální...

 

 

Co budete potřebovat?
7 klubek vlny různé barvy
nůžky
bambulkovač

 

 

Připravte si sedm klubíček vlny, každou jiné barvy. Vyberte vlnu stejné síly a kvality, abyste měli bambule stejnoměrné. Nůžky jsou nejlepší co nejostřejší. A bambulkovač seženete v každé dobré textilní galanterii či výtvarných potřebách (kde prodávají vlnu).
Bambule budete vyrábět dle níže uvedeného rozpisu kamenů.
 
Rozpis dominových kamenů
0/0
0/1 1/1
0/2 1/2 2/2
0/3 1/3 2/3 3/3
0/4 1/4 2/4 3/4 4/4 
0/5 1/5 2/5 3/5 4/5 5/5
0/6 1/6 2/6 3/6 4/6 5/6 6/6
 
Postup
Jelikož jednobarevná bambule je snadnější, ukážeme vám raději bambuli dvoubarevnou.
Dle návodu na bambulkovači si složte půl kolečka (budoucího podkladu bambule). Tuto polovinu pevně a stejnoměrně obmotejte vybranou vlnou. Této vlně přiřaďte jedno z čísel, třeba „0“, abyste věděli, kolik bambulí od které barvy máte a měli v práci pořádek.
Druhou polovinu kolečka obmotejte jinou vlnou. Poloviny spojte, opět dle návodu, dohromady, abyste vytvořili pevné kolečko ve dvou barvách.

 

 

Vezměte nůžky a mezi dílky bambulkovače vlnu po celém obvodu přestříhejte. Díky usnadnění bambulkovačem nemusíte vlnu držet křečovitě ani úpěnlivě, plastové kolečko vám ji drží u sebe.

 

 

Přestříhanou bambulí protáhněte kus vlny (v jedné z použitých barev) tak, abyste ji mohli kolem bambule pevně utáhnout a několikrát zauzlovat.

 

 

Po řádném utažení a zauzlování bambuli opatrně vytáhněte z bambulkovače. Vznikla vám tak bambule, ale velmi neupravená a střapatá.

 

 

Abyste získali bambuli krásnou a hezky upravenou, ostříhejte ji za pomoci nůžek. Na přechodu barev se snažte stříhat obě barvy najednou, aby hotová bambule byla hezky jednolitá, i když je dvoubarevná.

 

 

Tak a tím máte hotovou jednu bambuli/kámen domina. A teď už jen šup do dalších, až nakonec budete mít všech 28 kamenů do hry.
Pak zavolejte děti či přátele a sehrajte pořádnou partii.

 

 

Samozřejmě je nutné zařídit se do hry tak, aby mi do kamenů/bambulí nikdo neviděl. Ale to jistě velmi snadno vyřešíte třeba postavenou knížkou nebo nějakým sešitem.
Hezkou koulovanou, pardon hezkou hru!


Mohlo by se hodit


reklama