Úvod > hobby > Napadl sníh, co teď?

Napadl sníh, co teď?

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Briggs&Stratton, SXC
Napadl sníh, co teď?

Zimní sezóna již začala a první sníh se objevil nečekaně brzy. Ač poté nastal relativně teplý listopad, prosinec už má být zase celý na sněhu. Na sníh se těší děti i dospělí, na druhou stranu těm druhým občas vznikají na čele vrásky – to když sníh znamená hlavně problémy.
 
A problémy to mohou být různého druhu. Sněhové kalamity s sebou přinášejí zvýšené množství dopravních nehod, protože k celoročním důvodům se přidává nový, a to zejména skryté náledí a ve všech případech snížená přilnavost pneumatik vozů k silnici.

 

 

Tyto záležitosti ale ponechme stranou a podívejme se na jiné – ty, které se týkají domu, jeho okolí a údržby obojího. V zimě je taková údržba časově náročná, ale lze ji v určitých ohledech zjednodušit, jak uvidíme dále.
Problematika pádu sněhu ze střechy domů na chodce, či v lepším případě „jen“ zaparkované auto, zaměstnává každou zimu regionální i celostátní média, pojišťovny, autoservisy, lékaře a bohužel občas i pohřební služby. Při neudržování velké množství sněhu ztvrdne, při teplotách pod nulou i zmrzne a pak se mu zvláště z šikmých střech dobře padá.
 
Za (ne)odstranění sněhu či rampouchů ze střechy je podle zákona zodpovědný majitel nemovitosti. Po napadení sněhu je nutné jej (nechat) neprodleně smést dolů, dokud je měkký a lehký. Zejména pády těžkých mas sněhu a ledu z činžovních městských domů bývají čas od času smrtelné.

 

 

Pokud býváte jako majitel domu často mimo jeho adresu a o sněhu na střeše tedy nemáte přehled, rozhodně se vyplatí zvážit pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám, což ale není právě zodpovědné vůči kolemjdoucím. Navíc pojišťovna si do smlouvy jistě zavede klauzuli o předcházení nehodám, a pak vám v případě, že něco zanedbáte, může legitimně odmítnout vyplatit pojistné plnění.
Sníh na střeše však nemusí vadit jen třetím osobám, ale také majiteli. Pokud sníh včas neodstraníte, může z důvodu hmotnosti sněhu dojít k nevratnému poškození střešní konstrukce a škoda na domě se může vyšplhat do statisíců – a to nejen na střeše a krovu, ale i na zdech a vybavení domu, kam po zbytek zimy může zatékat.

 

 

Na rozdíl od sněhu na střeše je sníh na chodníku plně v kompetenci obce. Jestliže zde tedy někdo uklouzne a zraní se, je za to plně zodpovědná právě obec. Nicméně jako majitelé domu, na jehož pozemek chodník navazuje, byste z lidského hlediska neměli ponechat nic náhodě – pokud vidíte, že technické služby nestíhají, sníh zameťte, a led rozbijte nebo zameťte.
Nachází-li se chodník na vašem pozemku, mohou být pro vás řešením topné spirály. Ty ale musíte umístit do podloží již ve chvíli, kdy chodník budujete. Jejich použitím si ušetříte spoustu práce, protože spirály budou ohřívat povrch chodníku nad bod mrazu, díky čemuž bude chodník suchý a nebude klouzat.

 

 

Dalším řešením pro odstranění sněhu z okolí domu je motorová fréza s radlicí na sníh, která vám bude masy sněhu odhrnovat na stranu. Při větším pozemku se už ale vyplatí speciální sněžná fréza, která sníh „odfukuje“ do větší dálky. Mnohým však pro základní úkony postačí obyčejný ruční shrnovač a pytlík technické soli.
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama