Úvod > hobby > Uštěkánek z ponožek

Uštěkánek z ponožek

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Uštěkánek z ponožek

Jestlipak máte doma lichožrouty? Nebo vám ponožky žere pračka? Ať už máte množství lichých ponožek nebo koupíte na výrobu úplně nový pár, to je jen na vás. Ale malý, měkký a roztomilý pejsek jistě potěší děti i dospělé ve vašem okolí. Proto se ho s námi naučte.

 

 

Co budete potřebovat?
1 pár ponožek
kalandrované rouno (vatelín či duté vlákno) na výplň
dva knoflíky
jehla
nit
nůžky
 
Budete-li vyrábět psa opravdu poprvé, kupte si raději ponožky proužkované, budou se vám lépe rozměřovat při stříhání. Budete-li používat ponožky starší, vybírejte pouze celé, neděravé. A knoflíky si připravte takové, aby měl pejsek kontrastní oči vzhledem k barvě ponožek. Šijete-li hračku pro batole, použijte místo knoflíků kolečka látky, pro jistotu, aby drobeček knoflík nespolkl.
Plnit můžete pejska třeba i kousky látek, ale nezapomeňte na to, že ho budete chtít také někdy vyprat! Použijte tedy výplň, která dobře uschne a udrží tvar.

 

 

Stříhání
Ponožky nastříhejte podle fotografie.

 

 

Z jedné ponožky ustřihněte tělo a ze zbytku dvě uši. Druhou ponožku rozstřihnete na dvě a dvě nohy.

 

 

Pruh látky s gumičkou necháte na ocásek, patu a špičku si schováte na čumák.

 

 

Šití jednotlivých dílů
Než začnete tvořit pejska, připravíte si všechny díly. Uši, ocásek a nožky si obrátíte naruby a každý kousek sešijete. Po sešití obraťte na líc. Uši a ocásek můžete na lícové straně zašít docela.

 

 

Nožku si vždy nechte na jedné kratší straně nezašitou, abyste ji mohli naplnit.

 

 

Při plnění si vždy kalandrované rouno (či jinou náplň, kterou máte) nacupujte, protože se tímto úkonem načechrá a bude s ním snadnější práce. Nohy plňte hezky rovnoměrně, aby nebyly moc hubené, ani nepřiměřeně tlusté.
 
Sešívání a dokončení
Ten kus ponožky, ze kterého vznikne tělo pejska, si připravte tak, aby pata směřovala vzhůru. Z paty bude vrchol hlavy psa a k patě přišijete hotová ušiska.

 

 

Ocásek přišijete na špičku ponožky (budoucí zadeček pejska). Abyste si zajistili, že vám zbude místo na zadní nohy, přidržte si přeloženou ponožku a ocásek našijte na vrchol zadečku.

 

 

Nohy přišijte postupně, pečlivě je rozměřujte, aby váš pejsek měl bříško a také dostatek místa za hlavou (vznikne mu tak krk).

 

 

Když máte všechny údy, ocásek i uši přišité, můžete naplnit i tělo pejska. Opět si výplň nacupujte, aby byla načechranější. A zase při plnění rovnou tělo tvarujte, zachovejte psovi krk a vyplňte i hlavu.

 

 

Na hlavu přišijte knoflíky jako oči. O té chvíle na vás bude pejsek už koukat, ale ještě nemá čumáček.

 

 

A jako poslední si tedy vyrobíte čumáček, ze zbytku paty (či špičky). Vystřihněte si přibližné kolečko, to naplňte, abyste vytvořili kulatý čumáček.

 

 

Čumák sešijte tak, aby vám výplň nikde nevykukovala. Tento pak vsuňte do díry v ponožce/hlavě (mezi knoflíky) a vymodelujte celý čumák se zbytkem hlavy. Nakonec už jen stačí vytvarovat a sešít tlamu, aby se na vás pejsek usmíval.
Máte-li chuť a po ruce červenou tenkou bavlnku, můžete pejskovi tlamičku i vyšít.
 
A teď už jen vložit usměvavého uštěkánka do těch správných rukou.


Mohlo by se hodit


reklama