Úvod > hobby > Šála jedna díra a jedna báseň...

Šála jedna díra a jedna báseň...

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Šála jedna díra a jedna báseň...

Chystáte se užít si nadcházející plesovou sezónu? Že máte šaty z loňska? Nevadí. Oživte je zajímavou šálkou, kterou můžete nosit i během celého roku. V letních měsících vám v ní nebude horko, protože je samá díra, v zimních měsících ozvláštní nejeden outfit. Uzlujeme technikou macramé.

 

 

Co budete potřebovat?
vlna
nůžky
gumička
 
Seznam potřeb je tentokrát velmi krátký, protože na výrobu opravdu nic moc nepotřebujete. Určitě si ale vyberte nějakou vlnu s tlustším vláknem, bude se vám předně dobře uzlovat a taky bude mít šálka nějakou výhřevnost.

 

 

Postup

Vlnu si nastříháte na stejně dlouhé prameny. Udělejte si je opravdu dost dlouhé, myslete na to, že se budou uzlovat a každý uzel sebere určitý kus pramene. Doporučuji nejméně dvojnásobnou délku pramenů, než jak dlouhou chcete mít šálu. Ale raději můžete i delší – stříhat můžete vždycky.
 
Když máte připravené prameny, spojíte si je do gumičky, aby vám nikam neujížděly. Nakonec si tyto volné konce také zauzlujete a vznikne vám kraj nebo třásně šály.

 

 

Pak vezmete vždy dva sousední prameny a spojíte je pevným uzlem. Uzel se špatně popisuje, ale v podstatě chytnete oba volné konce, obtočíte, protáhnete je skrz a utáhnete. Tak dokončíte celou řadu. V každé další řadě spojíte zase ty prameny, které nebyly spojené předtím. Tímto se vám sama tvoří osnova a konečný vzhled výrobku. Řady by vám měly (dle počtu uzlů) vycházet jako sudé a liché.

 

 

Na obrázku jsou hotové i výše zmíněné první uzly, které doplňujete (čili je již zrušená pojišťující gumička).
 
A pak prostě uzlujete, dokud vám síly nebo vlna stačí. Pamatujte na to, abyste jako poslední udělali stejnou řadu (sudou či lichou) jako je ta první. Šála tak bude přirozeně souměrná. Nakonec pokrátíte přebývající vlnu na začátku i na konci na stejnou délku a výrobek je hotov.

 

 

Nevyhovuje-li vám šála, nebo chcete někoho potěšit jiným výrobkem, vřele doporučujeme, abyste si zkusili vyrobit třeba pléd nebo přehoz. Technika bude absolutně stejná, jen si musíte připravit více pramenů vlny.
 
Nezauzlujte se!


Mohlo by se hodit


reklama