Úvod > hobby > Aby knížkám nebyla zima...

Aby knížkám nebyla zima...

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Aby knížkám nebyla zima...

I když přijdou chladné dny, nemusíte se o své knížky bát. Když jim ušijete veselý a měkký přebal, nikdy se nenastydnou. Ale pozor, tentokrát budete potřebovat i šicí stroj!

 

 

Co budete potřebovat?
1 m potištěné látky
1 m jednobarevné látky
0,5 m kalandrovaného rouna
nůžky
špendlíky
jehlu
šicí stroj

Možná se divíte, proč si máte připravit dva druhy látky? Je to proto, že barevnou použijete na základ přebalu a jednobarevnou budete práci lemovat, aby se vytvořil kontrast.

 

 

Stříhání
Podle nějaké knihy si rozměřte a nastříhejte dva kusy látky a jeden kalandrovaného rouna. Nezapomeňte si nechat dost látky z obou kratších stran na přehyby přebalu (kam se schová část desek knihy). Rozměřujte tak, že látku obalíte kolem zavřené knihy, prostě si zkušebně knihu obalíte.
 
Základní obdélník
Kalandrované rouno vložte mezi oba obdélníky látky a sešpendlete dohromady. Entlovacím stehem prošijte obdélník na několika místech po dlouhé i krátké straně.

 

 

Přeložte si kratší strany, zašpendlete je a vyzkoušejte, bude-li vám kniha uvnitř sedět. Jestliže ano, tak tímto máte základ hotový, a můžete začít lemovat.

 

 

Lemování
Z jednobarevné látky si nastříhejte pruhy na obrubu. Abyste odhadli správně výšku lemovacího pásku, rozhodněte se, jak vysoký má být olemovaný okraj, vynásobte rozměr čtyřmi a přidejte 3 mm. Pokud tedy chcete, aby hotové olemované okraje byly 1 cm vysoké, vaše obruba musí mít 4,3 cm. A abyste odhadli délku obruby, změřte kolem dokola celý okraj a přidejte 8 cm na zahnutí.
 
Pásky si poskládejte na hotovou obrubu a vyžehlete (abyste si zajistili ostré sklady). Pak pásek zase rozbalte a přišpendlete si ho rubem na základní obdélník. Přišijte rovným stehem.

 

 

Založte do lícu první sklad a pak založte i zbytek a přehněte si ho na druhou stranu. Abyste ušetřili jedno šití, sešpendlete si celý lem dohromady a entlovacím stehem sešijte k sobě celou obrubu.

 

 

Až obšijete obvod, budete mít lem hotový.

 

 

Dokončení
Přeložte si kratší strany obdélníku tak, aby vznikly záložky. Ještě před finálním ušitím si práci znovu našpendlete a zkuste vložit do obalu knihu. Bude-li sedět, můžete záložky entlovacím nebo vyšívacím stehem zašít.

 

 

Až zašijete obě dvě, přebal bude hotový.

 

 

Nyní už můžete být pyšní na svou práci a hezky „obléci“ knížku nebo originální přebal darovat nějakému blízkému čtenáři. Jistě uděláte radost!


Mohlo by se hodit


reklama