Úvod > hobby > Háčkované záložky do knih

Háčkované záložky do knih

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Háčkované záložky do knih

Zapomínáte, kde jste přestali číst? Nebo byste rádi dali někomu v okolí originální a ručně vyrobený dárek? Není nic snadnějšího... uháčkujte si s námi jednoduchou, ale efektní záložku do jakékoliv knihy.

 

 

Co budete potřebovat?
různobarevná vlna
korálky na dozdobení
háčky
nůžky
jehla

 

 

Vyberte si raději tenčí vlnu, aby se pak záložka vešla do knížky. Také si můžete připravit několik velikostí háčků, pak si budete moci vybrat přesný háček pro svou vlnu. Korálky při výběru vyzkoušejte, jestli jimi projde vlna. Budete-li chtít použít ozdůbky menší, navlékněte si je na ketlovací jehly.
 
Postup
Tentokrát máte opravdu velmi volnou ruku, v podstatě můžete háčkovat záložku, jak chcete širokou. Takže náš návod berte jen jako jednu z možností.
Základní řada: udělejte si základní očko a uháčkujte 7 řetízkových ok (ŘO)

 

 

2. řada: vynechejte jedno ŘO, do zbývajících uháčkujte krátké sloupky (vznikne vám 6 ok)
Další řady: uháčkujte jedno ŘO, vynechejte jeden krátký sloupek, do zbývajících ok uháčkujte krátké sloupky

 

 

Pokračujete tolik řad, kolik je vám vhod. Ideálně bychom doporučovali udělat záložku tak dlouhou, aby vycházela skoro přes celou knihu.
 
Ukončení
Až budete mít záložku dost dlouhou, můžete ji zakončit sejmutím všech ok. Nechte si zbytek vlny trochu delší, budete s ní práci začišťovat. Zbytek vlny protáhněte dovnitř práce a načisto odstřihněte.

 

 

Samozřejmě byste mohli nechat záložku jen takhle, ale byla by velmi smutná. Proto si ji určitě dozdobíte korálky.
 
Dozdobení
Nastříhejte si z vlny (můžete i z jiné, záložka pak bude ještě veselejší) delší kousky, které protáhnete jako třásně. Ústřižek vlny si přeložte napůl a pomocí háčku je protáhněte vždy jedním okem. Doporučujeme třásně protahovat stranou, na které jste začínali háčkovat.

 

 

Nechcete-li záložku s korálky, klidně si ji nechte jen s třásněmi. Jinak na každý pramínek navlékněte po jednom korálku.

 

 

Za každým korálkem vlnu řádně zauzlujte a konce odstřihněte.

 

 

A tím je vlastně hotovo... Jen ještě doporučujeme, abyste záložku pečlivě přežehlili, lépe do knihy sedne.

 

 

Teď už jen vybrat tu správnou knihu a pustit se do čtení. Anebo můžete někoho obdarovat, nejlépe mu dejte záložku rovnou v knize.
 


Mohlo by se hodit


reklama