Úvod > hobby > Bezpečnost chaty v zimě? Víme jak na to!

Bezpečnost chaty v zimě? Víme jak na to!

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: Climax.cz
Bezpečnost chaty v zimě? Víme jak na to!

Ačkoliv v naší republice počet vloupání do chat klesá, v zimním období je jejich počet stále poměrně vysoký.  Ukazují to dlouhodobé policejní statistky.  Je to samozřejmě způsobeno tím, že jsou v zimním období chaty opuštěné.  Jak svou chatu před zloději uchránit a zabránit tak nepříjemnému překvapení, které by vás při návratu na chatu čekalo, se dozvíte v dnešním článku.
 
Podle Policie ČR, bylo v roce 2017v období od ledna do října evidováno 1437 vloupání do chat, což je asi o 13 procent méně než v předešlém roce. V zimě jsou však počty vloupání nejvyšší. „Vzhledem k tomu, že v zimním období dochází k přesídlování lidí zpět do měst, vnímáme, že v těchto měsících chaty lákají zloděje více, než je tomu po zbytek roku,“ uvedla vrchní komisařka policejního prezidia Ivana Nguyenová.
 
My Vám teď uvedeme několik způsobů, jak se proti nebezpečí vloupání bránit.
 
Zabezpečte okna
 
Okna jsou pro zloděje často nejjednodušším místem, jak se do chaty dostat. Pomoci mohou bezpečnostní fólie, mříže nebo stínící technika. Pokud nejsou okna dostatečně silná, lze je rozbít pouhým hozením kamene.  „V tomto ohledu doporučujeme především mechanické zabezpečení. Možností mohou být například mříže nebo bezpečnostní folie,“ uvedla Ivana Nguyenová.
 
Dobře připevněné mříže zlodějům vstup zcela znemožní, pokud si však nechcete kazit estetický dojem chaty, zvolte bezpečnostní fólie. Mějte však na paměti, že fólie nemají takovou účinnost jako mříž a po delším snažení může zloděj tuto bariéru překonat.
Další možností jsou předokenní rolety. Ty jsou dnes vyráběny ve velmi pěkném designu, můžete je sladit se zbytkem chaty tak, aby Vám kromě stínu a bezpečí pomohly dotvořit i celkový vzhled Vašeho příbytku.
 
„Předokenní rolety kromě poskytování maximálního zastínění fungují i jako bezpečnostní prvek. Speciální pružiny zabraňují nežádoucímu mechanickému zdvihnutí a drží lamely v jedné rovině. Na rozdíl od mříží navíc plní designovou funkci, jejich vzhled je totiž možné díky nepřebernému množství variant sladit s jakýmkoliv prvkem stavby,“ řekl Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která se na našem trhu specializuje na výrobu stínicí techniky a garážových vrat.


Foto: Climax.cz

 

 

 

Zajistěte drobné změny v okolí chaty
 
Spousta z nás na konci podzimu chatu poklidí, zazimuje a celou zimu se na ni nedostane. Navštívíme ji zase až s příchodem jara. Tento fakt však velmi nahrává zlodějům, kteří mají možnost nerušeně se do chaty dostat. Není výjimkou, že si zloději chatu delší dobu tipují a sledují ji, proto je vhodné na chatu zajet i v zimě a provést drobný úklid kolem chaty. Pomohou i jakékoliv změny, které zloděje upozorní, že chata není zcela bez dozoru. Například změna uložení příslušenství kolem chaty.
 
„Důležité je, aby majitelé navštěvovali objekty v nepravidelných intervalech, odklízeli listí a sníh. Zkrátka aby nebylo zřejmé, že chatu dlouhou dobu nikdo nenavštívil. Policisté v rámci své preventivní činnosti chatové oblasti sice kontrolují, i tak ale apelujeme na majitele, aby své chaty dostatečně zabezpečili a občas je kontrolovali z vlastní iniciativy,“ doplnila vrchní komisařka policejního prezidia.
 
Pokud máte ochotného souseda, může Vám s kontrolou chaty pomoci. Plně postačí, když občas odmete listí nebo sníh a bude dění kolem chaty sledovat. Vhodná a finančně dostupná je také instalace osvětlení na pohybové čidlo v okolí chaty, které nezvaného hosta ve tmě pěkně nasvítí.
 
Pamatujte i na vstupní dveře a garáž
 
Na chatě je potřeba myslet i na bezpečné vchodové dveře a vrata. Stejně jako u svého domu, i zde byste měli mít kvalitní a bezpečné dveře, které se hodnotí šestibodovou bezpečnostní třídou. U chaty není nutné volit zabezpečení nejvyšší třídy, ale do třetího případně čtvrtého stupně se určitě investovat vyplatí. Dveře v těchto dvou bezpečnostních třídách jsou vyrobeny z materiálů odolných proti proražení a používají řadu mechanických prvků, jakými jsou početné zámkové body či trny proti vytržení.
 
Pokud ale chatu opouštíte na delší dobu, určitě zvažte instalaci všech dostupných prvků. „Zatímco u hlavního vchodu se bezpečnostní dveře stávají určitým standardem, vstup do garáže lidé často podceňují. Tato část domu se tak díky tomu může stát z hlediska bezpečnosti nejslabším prvkem celé stavby.
 
Řešením je v tomto případě pořízení kvalitních vrat, jejichž převodovka dovede zabránit nechtěnému zvednutí. U vrat lze zároveň kombinovat mechanické zarážky s různými elektrickými prvky,“ nastínil bezpečnost garáže Lubomír Valenta.
 
Zabezpečovací systémy
 
V dnešní době vzrůstá také obliba instalace zabezpečovacích systémů, což má velký podíl na poklesu počtu vloupání do chat oproti předchozím rokům. Podle Nguyenové se dobře osvědčilo napojení objektu na pult centralizované ochrany, která se nachází v daném regionu. Nákladnější variantou je instalace komplexního zabezpečovacího systému, který v případě vniknutí nezvaných osob do objektu nejen spustí alarm, ale rovněž dá okamžitě telefonicky vědět majiteli, že se do objektu snaží dostat nezvaná osoba. Tento systém navíc spolupracuje s bezpečnostní agenturou, která v případě že získá z Vaší chaty signál o vniknutí, dorazí na místo do několika minut.
 
Moderní zabezpečovací systémy, na rozdíl od těch starších typů, ihned majiteli nahlásí, pokud se je někdo pokusí odstřihnout nebo jakkoliv odpojit od zdroje elektrické sítě. Navíc disponují svým vlastním zdrojem napájení.
 
Jestli vlastníte chytrý telefon, dostává zabezpečení vaší chaty další rozměr.  Můžete totiž mít i na dálku přehled o tom, co se ve Vaší chatě děje. Pomocí telefonu můžete ovládat zabezpečovací systém i zastínění. Když budete alespoň takto na dálku měnit polohu žaluzií, může tato činnost zloděje od vloupání odradit.
 
Ať už zvolíte levnější či nákladnější způsob zabezpečení, přejeme Vám, aby se Vaší chatě nepříjemnosti spojené s vloupáním vyhnuly a mohli jste si na jaře opět užívat nerušené rekreace.
odrazka nas tipRUBRIKY


Najdete nás na Facebooku: Facebook
Projekce slaboproudých zařízení
Nabízíme kompletní projekční služby v oboru elektro – slaboproud včetně předprojekční přípravy a poradenství.

Výroba nábytku na míru Vágner Kopřivnice
Specializujeme se na zakázkovou výrobu nábytku na míru pro tuzemské i zahraniční odběratele v kusovém i mnohasetkusovém množství. Pro velké odběratele tvoříme modelové řady nábytku detailně přímo dle vlastních požadavků.reklama