Úvod > hobby > Kompaktní elektrické sponkovačky

Kompaktní elektrické sponkovačky

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    foto Bosch
Kompaktní elektrické sponkovačky

Všude tam, kde je potřeba přitloukat spousty hřebíků - zejména při čalounickém potahování kostry nábytku, při pokrývání stěn a stropů izolačními pásy, při upevňování asfaltovaných šablon „kanadské" krytiny - si šetříte otlučené prsty, když kladivo nahradíte mnohem rychleji a spolehlivěji pracující sponkovačkou. Až   30   spon   za   minutu   dokážou zatlouci do stěn, podlahy či do stropu s rychlostí vstřelení spony kolem 40 km/h-1! Práce se sponkovačkou jde opravdu takhle rychle od ruky, také díky nízké hmotnosti přístroje - jen 1 až 2 kg, a  obloukovému  držadlu,   které  dobře „sedí" v dlani i levákům. Sponkovačky obvykle nejsou specializovány jen na určitý druh a velikost spon, mohou pracovat s řadou tvarů a rozměrů spon, dodávaných výrobcem jako systémové příslušenství. V několika stupních lze nastavit sílu úderu. Ke spuštění dochází buď jednotlivě stisknutím spínacího tlačítka, nebo přitisknutím nosu sponkovačky k materiálu určitou silou. V každém případě se však z bezpečnostních důvodů (možnost vystřelení spony či hřebíku někomu do oka) razník uvede do pohybu jen tehdy, když je nos vodítka přitisknut na místo spoje.

Vybírejte kvalitu!
Na trhu najdeme tři elektrické a jednu akumulátorovu sponkovačku - vše z nabídky společnosti Bosch. Nejvšestrannější sponkovačka Bosch PTK 19 E (3490 Kč) přitlouká silnější svorky s šířkou 11,4 mm s délkou nožek od 8 do 18 mm i užší svorky s šířkou 6 mm s nožkami až do 23 mm, dále i hřebíky a jehly v délkách od 16 do 19 mm. Je vybavena ukazatelem množství svorek či hřebíků a nasazením násuvné botky usnadňuje jejich přesnější nastřelování v řadě za sebou.
Silnější sponkovačka Bosch PTK 23 E (4490 Kč) zvládne i šetrné upevňování panelů a tvrdých dřevovláknitých desek svorkami i hřebíky s délkou nožek do 23 mm. Síla úderu se dá plynule regulovat otočným knoflíkem.
Nejlevnější kutilská sponkovačka PTK 14 E DuoTac (2990 Kč) má hmotnost jen 1,1 kg, zvládne však jen běžné širší sponky a jen nejmenší typ hřebíků s nožkami 14 mm dlouhými. Je ideální pro čalounění a připevňování fólií, textilií a pryže na dřevěné konstrukce. Umožňuje totiž nastavit na posuvném spínači přiklepnutí dvěma sponami současně. Ty pak lépe zabraňují vytrhávání choulostivějších látek nebo fólií. Energii rázů lze regulovat elektronikou natáčením knoflíku její předvolby.

Novinka: akumulátorová sponkovačka
Až stovka spon nebo 50 hřebíků se vejde do 1,2 kg těžké akumulátorové sponkovačky PTK 3,6 V (2290 Kč). Její hlavní předností je, že se obejde bez věčně překážejícího elektrického kabelu. Náboj výměnného NiCd akumulátoru s napětím 3,6 V postačuje k nastřelení 300 spon či hřebíků i do tvrdého dřeva, nové nabití trvá asi 5 hodin. Intenzita úderů se nastavuje jednoduše otáčením červeného kolečka nad razníkem. Skvěle se drží za měkce obloženou a ergonomicky tvarovanou rukojeť. V ceně je i praktický kufřík na přenášení.       


Mohlo by se hodit


reklama