Úvod > hobby > Jakou vrtačku si vybrat

Jakou vrtačku si vybrat

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2006 Číslo 3
Autor:    Foto Pavel Zeman, Bosch a FesTool
Jakou vrtačku si vybrat

Roku 1895 sestrojil Wilhelm Emil Fein v malé dílně ve Stuttgartu masivní stroj s litinovou skříní, dvojicí bytelných dřevěných rukojetí a s úctyhodnou hmotností 7,5 kg. Její výkon byl však pouhých 45 W,  tedy asi jako má dnešní menší akumulátorový šroubovák. Vývoj těchto strojů šel ale rychle dopředu.

Koncepce současných vrtaček
Elektrická ruční vrtačka je poháněna komutátorovým motorem, který má oproti jiným typům motorů dvě výhody: jednak příznivý poměr výkonu k hmotnosti, jednak možnost jednoduché regulace otáček. Pro některé účely je totiž nutné používat otáčky vysoké, pro jiné nízké. K výbavě současných vrtaček patří pravolevý chod, vypínatelný příklep, plynulá regulace otáček, dvoustupňová mechanická převodovka, hloubkový doraz a často i momentový klíč.
Vrtačky tzv. profesionální řady jsou vybaveny elektronickou kontrolou teploty vinutí, automatickým vypnutím motoru při opotřebení uhlíků, elektrodynamickou doběhovou brzdou, některé typy jak pro profesionály tak pro kutily také displejem ukazujícím současné otáčky vřetene či nastavený kroutící moment, akumulátorové mívají displej s indikací stavu baterií.
Zajímavým, i když zcela jednoduchým vylepšením některých vrtaček (zejména šroubováků) je osvětlení malým reflektorem, osazeným halogenovou žárovičkou nebo výkonnou LED diodou.

Jaká se na co hodí
Vrtačky můžeme rozdělit jednak podle způsobu napájení (elektrické s přívodní šňůrou a akumulátorové), jednak podle toho, pro jakou práci jsou určeny (akumulátorové šroubováky, klasické vrtačky, vrtačky s příklepem, vrtací kladiva) a také podle výkonu (běžné mají 500 až 750 W).
Vrtačky napájené z elektrické sítě jsou v průměru levnější než akumulátorové a mohou dosáhnout při shodné hmotnosti vyššího výkonu. Jejich koncepce se za poslední roky příliš nezměnila, přibyly jen nejrůznější indikační a ochranné prvky. Při práci s nimi nás však může omezovat délka elektrické šňůry a nutnost elektrické zásuvky.
Stále více se dnes používají vrtačky akumulátorové. Praktické jsou především pro práci v místech, kde není k dispozici elektrická zásuvka nebo kde by nám přívodní šňůra překážela. Ještě nedávno byly akumulátorové vrtačky podstatně dražší než elektrické a jejich výkon byl nízký. V posledních letech se však účinnost motorů i akumulátorů značně zvýšila. U akumulátorů NiCd (nikl-kadmiové) se podařilo o mnoho zvětšit jejich kapacitu, takže vrtačky jsou silnější a vydrží pracovat déle; jejich konstrukční úprava umožňuje nabíjet je mnohokrát vyšším proudem, takže doplnit energii u plně vybitého článku trvá kratší dobu než dříve, někdy jen hodinu. Některé typy vrtaček se napájejí ještě modernějšími a výkonnějšími akumulátory NiMH (nikl-metal-hyd-rid); používají se např. u výkonného vrtacího kladiva DW999K2 (DeWalt), zdrojem pro akumulátorový šroubovák GSR 10,8 V-LI (Bosch) je dokonce lithium-iontová baterie (používá se u digitálních fotopřístrojů a mobilních telefonů). Její články mají vysokou účinnost, vyznačují se obzvlášť nízkou hmotností (jsou o 30 až 40 % lehčí než srovnatelné nikl-kadmiové články) a zcela postrádají nežádoucí „paměťový efekt", takže je lze kdykoli připojit k nabíječce či nabíjet průběžně.

Akumulátorový šroubovák
Pro nenáročnou práci, především spojování měkkých materiálů (dřevo, dřevotříska, sádrokarton apod.) nebo vrtání do nich nám postačí akumulátorový šroubovák. S ním máme k dispozici sadu výměnných bitů na šroubování a vrtání. U některých šroubováků je možné hlavu naklonit tak, aby práce byla co nejsnazší. Používají zpravidla napájecí články NiCd o napětí 2,4 nebo 3,6 V, popřípadě lithio-iontový akumulátor 3,6 V. Jsou vybaveny momentovým klíčem a často i vestavěným osvětlením. Akušroubovák Skil (i některé další) zas má do několika poloh nastavitelnou rukojeť.

Speciální typy vrtaček
Sem patří zejména miniaturní vysokootáčkové (až 33 000 otáček za minutu), používané modeláři a elektroniky (například pro vrtání otvorů do plošných spojů). Jejich hmotnost většinou nepřevyšuje půl kilogramu. Tyto malé, ale výkonné vrtačky se vyrábějí v elektrickém i akumulátorovém provedení; některé typy (Dremel Lithium-ion) jsou osazeny lithio-iontovým akumulátorem. Dalším příslušenstvím je ohebná hřídel, umožňující vrtání a jiné pracovní operace i na běžně nepřístupných místech (např. úhlová vrtačka WB 220/E firmy Proxxon).

Co umožňují běžné vrtačky
Kromě vrtáků je možné do sklíčidel vrtaček, vybavených regulací rychlosti a umožňujících dosáhnout jen kolem 20 otáček za minutu, upínat šroubovací nástavce s bity různého profilu (křížové Px a Ph, Torx, imbus), které umožňují šroubování vrutů, šroubů či matic; moderní vrtačky mívají natolik velký kroutící moment a stabilní otáčky, že je lze použít i k řezání závitů. Malé otáčky lze využít i pro vykružování velkých otvorů ve dřevě a materiálů na bázi dřeva (laťovka, spárovka, překližka, dřevotříska, desky MDF) i sádrokartonu. K tomu slouží buď výkružníky či pilové vykružovače (děrovače). Výkružníky připomínají kružítka, u nichž je namísto tuhy osazen úzký soustružnický nůž. Pro práci s nimi je třeba nastavit nejmenší otáčky a vrtačku upevnit do stojanu. Pilové vykružovače sestávají ze středící tyčky (někdy je použit vrták), na níž je nasazen kotouč s drážkami, do nichž se upevňují pilové listy stočené do tvaru válce. Dalším příslušenstvím jsou tzv. míchací metly, které slouží pro míchání barev - při práci je nutné snížit otáčky vrtačky.
Naopak u vrtaček dosahujících vyšších otáček (minimálně 2000 othttp://www.zivotnistyl.cz/admin/min) lze použít rotační rašple a pilníky, brusná tělíska s válcovou stopkou, drátěné kartáče určené pro mechanické očištění kovových povrchů od koroze, pro dosažení vysokého lesku kovových povrchů také lešticí „hadrové" kotouče. Brusné nástavce s pryžovým unášecím kotoučem umožňují brousit či odřezovat kotouči brusného plátna nejrůznější hrubosti zrna, které lze na nosný kotouč upevnit buď středícím šroubem nebo „suchým" zipem. Větší otvory je výhodné vrtat tzv. dlabacími vrtáky, které rovněž vyžadují vysoké otáčky.

Vrtačky s příklepem a vrtací kladiva
Do tvrdých materiálů, jako jsou například panely, pevné zdivo apod. vyvrtáme klasickou vrtačkou otvor jen stěží. Pro takovou práci je určena vrtačka s příklepem a vhodné vidiové vrtáky - vrták při otáčení současně vykonává pohyb vpřed a vzad.
Pro ještě těžší práci tu jsou mohutné stroje: vrtací, sekací a bourací kladiva. Ale o nich podrobně někdy příště.


Mohlo by se hodit


reklama