Úvod > hobby > AKU nářadí

AKU nářadí

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Autor:    FOTO: BOSCH A NAREX
AKU nářadí

Ještě nedávno připomínalo spíše hračky. S novou generací akumulátorových bloků však získává výkon blížící se elektrickému hobby-nářadí,ovšem bez věčně překážejících kabelů. Výhody akumulátorových vrtaček a šroubováků poznali ještě před kutily a řemeslníky nejdříve kosmonauti na oběžné dráze. Elektrickou energii toto nářadí čerpalo stejně jako dnes z výměnných akumulátorových bloků, jejichž účinnost a výkon se ale od té doby neustále zvyšuje. Na trh právě nastupuje třetí generace akumulátorového nářadí (Bosch a Black & Decker) s pokročilými lithium-iontovými akumulátory. A právě z toho profitují domácí uživatelé, pracující s nářadím jen občas a po kratší dobu. O nabíjení se starají až po jeho úplném vyčerpání. Mikroprocesorem řízené rychlonabíječky to zvládnou už během čtvrthodinové přestávky.

Padne přesně do rukou
Akumulátorové nářadí má plně ergonomický tvar se změkčenými rukojeťmi, aby neklouzalo z rukou. Vysokootáčkové stejnosměrné elektromotory s magnetickým statorem zmenšily do krajnosti svoje rozměry a otáčky lze elektronicky téměř bezztrátově plynule měnit. Rychloupínání nástrojů odstraňuje věčné hledání „kličky" ke sklíčidlům.
Nástrčné akumulátorové bloky mají tvar i kontakty uspořádány tak, aby se nedaly chybně zasunout, nebo zaměnit s jinými. U vrtaček a šroubováků převažují asymetricky tvarované bloky, které svým pootočením umožňují přizpůsobit vyvážení nářadí pro práci ve vodorovné nebo svislé poloze či nad hlavou, aby ruka uživatele byla co nejméně namáhána. Profesionální akumulátorové nářadí používá „inteligentní" akumulátory s kontakty umožňujícími po zasunutí do nabíječky optimálně regulovat rychlý nabíjecí cyklus, prodlužující jejich životnost. Rozeznají okamžik plného nabití, které signalizují zhasnutím kontrolky, a pokud v nich akumulátor ponecháme, přejdou na tzv. udržovací režim.

Vrtací šroubováky a vrtačky
Vrtací šroubováky, jako např. Bosch IXO nebo PSR200 s lithiovým akumulátorem, umožňují přednastavit kroutící moment, aby nedocházelo při utahování k poškození hlav šroubů. Některé vrtací šroubováky jsou vybaveny praktickými úchyty na několik nejdůležitějších bitů, nebo svíticí diodou LED, umožňující práci v tmavých místech. Nabídka akumulátorových vrtacích šroubováků, která obsahuje nářadí s různým výkonem, umožňující nejprve předvrtat otvor a potom zašroubovat vrut, pokrývá prakticky celé spektrum služeb jako síťové vrtačky. Mohou být jednorychlostní, dvourychlostní, příklepové, s funkcí elektro-pneumatického kladiva a obvykle všechny zvládnou šroubování s možností nastavení utahovacího momentu.
Náročnějším kutilům lze doporučit dvourychlostní vrtačky, jejichž kroutící moment 10/25 Nm dovoluje vrtat do dřeva otvory o 0 až 25 mm, do kovu 0 6- 10 mm. Jen některé jsou navíc vybaveny i příklepem (např. Narex ASV 12BE), umožňujícím vrtání do cihel nebo lehkého betonu. O zákazníky bojují výrobci nejrůznějšími „plus": vrtačkami s displejem a přeprogramováním režimu, bublinkovou či elektronickou vestavěnou vodováhou, malým reflektorem LED a dokonce i detektorem kovu, zabraňujícím navrtání do kabelů či potrubí ve zdi.

Co s nimi dokážete
Zástrčkovým akumulátorem lze pohánět jakýkoliv typ dosud výhradně elektrického ručního nářadí- a dokonce ještě něco navíc - například svítilny. Nářadí z programů Profi s akumulátory 24 V je dnes nejoblíbenějším (bohužel dost drahým) nářadím řemeslníků zejména při stavební montáži a rekonstrukcích interiérů. Levnější řada s akumulátory 14,4 V však splní všechna přání zkušených kutilů. Poslední novinkou akumulátorového   programu   Li-ON   od Bosche je 1,2 kg těžká pistolová hustilka s digitálním ukazatelem tlaku vzduchu, která doma i na chatě bude hustit kola bicyklů, kopací míče i nafukovat matrace. Ukazuje cestu jakou vývoj hobby-nářadí půjde dál: jediný akumulátorový blok dokáže pohánět desítky praktických a levných pomocníků, které si vybereme podle našich aktuálních potřeb.

Možnosti a výkony:

  • Akumulátorové okružní pily (14,4 V) s kotouči 0130 mm zvládnou prořezávání dřeva a aglomerátů do tloušťky 16 mm, včetně pokosových řezů.
  • Akumulátorové kmitací pily umožňují řezání, vyřezávání pravoúhlých i křivkových tvarů do prken, dřevotřísky a nábytkových desek o tlouštce do 65 mm, do oceli jen 4 mm.
  • Akumulátorové ocásky (Bosch 24 V profi) odvětvují stromy nebo odříznou trubku vyčnívající ze zdi.
  • Vibrační multibrusky s výměnnými smirkovými plátny dokážou bez kabelu přebrušovat desky, okenní a dveřní rámy, schodišťová zábradlí, zahradní nábytek.
  • Nůžky na plech dvoučelisťové nebo prostřihávací zvládnou čistý střih plechů do tloušťky 2 mm, menší typy jsou skvělým pomocníkem při kladení linolea nebo koberců.
  • Akumulátorové montážní lampy vydrží osvětlovat pracoviště až 3 hodiny.

Kvalitní akumulátorové nářadí koupíte například u firmy NÁŘADÍ LEBEDA

A nezapomeňte, že až do 31.10.2007 probíhá s firmou Nářadí Lebeda SOUTĚŽ O CENY !


Mohlo by se hodit


reklama