Úvod > hobby > JAK VYBÍRAT PODLAHOVOU KRYTINU

JAK VYBÍRAT PODLAHOVOU KRYTINU

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Publikováno v titulu Chatař a chalupář | Ročník 2005 Číslo 1
Autor:     FOTO Ternhürne a Kährs
JAK VYBÍRAT PODLAHOVOU KRYTINU

Při rozhodování, jakou podlahu zvolit, musíme vzít v úvahu několik kritérií. Prvním je vhodnost určitého typu podlahy do konkrétních prostor. Ohled při tom bereme na klimatické podmínky, provoz v místnosti, funkčnost i snadnou údržbu. Dalšími dvěma kritérii, která spolu úzce souvisejí, jsou materiál, ze kterého chceme podlahovou krytinu mít, a způsob její pokládky. Většina materiálů totiž vyžaduje určitý postup instalace a záleží na tom, co je pro nás důležitější - zda konkrétní materiál nebo způsob jeho pokládky. Některý je totiž jednodušší, rychlý, vyžaduje minimální úpravy podkladu, zvládne jej průměrně zručný kutil a podlaha se později dá opět snadno demontovat. Jiný způsob je řemeslně i časově náročnější, místnost je delší dobu neobyvatelná, pozdější odstranění podlahové krytiny je složité. Dalším kritériem může být i možnost instalace podlahového topení. To je vhodné pouze pod některé typy podlah.

Jaký materiál zvolit
Vybrat si můžeme dřevo v různých podobách, korek, přírodní linoleum (mar-moleum), laminát, PVC, koberec, kámen, dlažbu nebo lité podlahy.

Jak podlahu položit
Ve většině případů ji musíme nějakým způsobem k podkladu připevnit. Přitlučením hřebíky na dřevěný rošt pokládáme klasickou dřevěnou podlahu z prken. Do cementového lože ukládáme kámen a někdy i dlažbu. Řadu podlahovin lepíme speciálními lepidly. Podklad ovšem musí být rovný, bez jakýchkoli nerovností. Pokud tomu tak není, je třeba nanést nejdřív tzv. samonivelační stěrku, která povrch vyrovná. Lepíme dlažbu, dřevěné parkety, korek, linoleum, PVC a některé koberce. Určité podlahoviny lze jen volně pokládat, fixují je pouze lišty kolem stěn. To se týká některých druhů koberců, ale především tzv. plovoucích lamelových podlah. Dřevěné nebo laminátové lamely (o rozměrech zhruba 130x20 cm) se spojují systémem pero-drážka. Ve spoji se lepí, nebo mají pero a drážku speciálně vytvarované (tzv. zámek), takže je stačí do sebe pouze zaklapnout. Na podkladu leží volně, podkládá se pod ně ještě paro-těsná fólie z polyetylénu (hrozí-li vlhkost) a  pěnový  polyetylén   nebo  podlahový papír k utlumení kročejového zvuku.

Pro co se rozhodnout?
Zvolit tedy můžeme dřevo, a to hned v několika podobách, lišících se i způsobem pokládky. Buď klasická prkna, která se přibíjejí na dřevěný rošt - časté řešení právě v chalupách a starších domech. Nebo parkety, které se dnes většinou lepí speciálními lepidly na rovný pevný podklad. Nejnovější typ dřevěné podlahy představují tzv. lamely: vícevrstvé desky - buď celodřevěné nebo s několikamilimetrovou dřevěnou vrchní vrstvou na nosné desce - které se pokládají jako tzv. plovoucí podlaha.
Dalšími materiály, používanými na podlahy, je laminát, imitující nejrůznější druhy dřevin, kamene, dlažbu, korek apod., v podobě lamel pro plovoucí podlahu. Přírodní linoleum je většinou v rolích, na podklad se lepí, PVC je v rolích nebo čtvercích a lepí se. Menší rozměry je možné položit bez lepení, jen s fixací po obvodu. Korek může mít podobu čtverců, které se na rovný pevný podklad lepí, nebo tvoří povrch lamely pro plovoucí podlahu. Některý typ celoplošného koberce je třeba lepit na podklad, některý se pokládá volně, upevní se jen podlahovými lištami ke stěnám. Dlažba se pokládá do cementového lože nebo nověji lepí speciálními lepidly. Dnes se budeme věnovat jen některým typům podlahovin, dalším zas někdy příště.
           


Mohlo by se hodit


reklama