Úvod > hobby > Měříme laserem

Měříme laserem

Rubrika: Renovace    Vyšlo:
Autor:    FOTO BOSCH, BLACK & DECKER A ARCHIV
Měříme laserem

Dvakrát měř a jednou řež"platí jen, pokud řemeslníci používají k měření pásmo ci skládací metr, úhelník, olovniiku a vodováhu. Rychleji a přesněji to jde s pomocí laserové a digitální techniky, která je na staveništích již samozřejmostí a v jednodušším a levnějším provedení je dostupná i kutilům.

Kouzla červeného paprsku
Laserová měřicí technika vyvolala skutečnou revoluci v nivelaci. Kapesní, nástěnné nebo stabilnější miniaturní laserové přístroje na trojnožce umožňují stavbařům vytyčit červenou linkou na vzdálenost až sto metrů křížově přesné vodorovné a svislé pozice lešení, příček a profilů. Stejným způsobem mohou zaměřit anebo zkontrolovat kolmost stěn a pravoúhlost rohů, rovinu podlah a stropů, montovaných podhledů, orýsovat hrany oken a dveří. Skvělým pomocníkem jsou při přesném lepení obkládaček. Vše, co se na stěny a stropy zaměřuje, lze díky červenému paprsku, jehož průměr se s rostoucí vzdáleností 5,10, 20 m mírně zvětšuje z 6 na 8 a 9 mm, usadit s přesností kolem desetiny milimetru na vzdálenost jednoho metru.

No obzoru „minilasery"
Stavební lasery se v poslední době mimořádně zlevnily nástupem nového zdroje laserových paprsků - červených (někdy i zelených) diod LED, jaké se v miliónových sériích vyrábějí a montují do fotopřístrojů a videokamer. V podobě „minilaserů" se uplatní i v každé domácnosti.
Malý přístroj se vejde do dlaně, je napájen knoflíkovým článkem, který vystačí na stovky měření, a hodí se k jakémukoliv vyměřování či zaměřování. Například k přesnému zavěšování obrazů, ke kontrole svislého tapetování, při montáži polic, nábytku a kuchyňských linek, obkládání koupelen apod. Ovládá se jediným tlačítkem, základní pozice se upravuje vodováhou, menší typy se rafinovanými nástavci z příslušenství dají přichytit k jakémukoliv povrchu.

Levná laserová myš
Zatím na našem trhu nejlevnější je „laserová myš" LUX s párem libel pro dva zkřížené paprsky s dosahem spolehlivého měření do 5 m. Napájená dvojicí tužkových článků AAA stojí jen 349 Kč. Užijete ji pro přesnější tapetování, vyrovnávání obrazů, poliček a nábytku, dá se však šroubkem zespodu připevnit i k trojnohým stativům pro fotopřístroje a videokamery. A v takovém případě dokáže v místnosti například i vytyčit rovinu pro instalovanou kuchyňskou linku.

Digitální laserová pásma
Kutilové si již předtím oblíbili digitální měřicí pásma zobrazující měřenou délku přesněji na displeji, dnes je však přitahuje spíše   laserový „metr", který měří vzdálenosti na principu odrazu vyslaného paprsku. Na krátkou vzdálenost do 3 m vystačí vytahovací pásmo, délka se však odečítá digitálně na podsvíceném displeji. Konec pásma může mít odrazný terčík - a pak sedélka vytažení změří zábleskem laseru.
Jsou však i kapesní měřiče vzdáleností, pracující na principu radaru, u nichž výrobci laserový paprsek nahradili ultrazvukovými impulzy. Důležitější je, že obsahují čip s pamětí a kalkulátorem, který umožňuje změřené rozměry sčítat nebo násobit, a tak na několik stisknutí tlačítka odečíst buď jen délku, nebo i plochu a objem (kubaturu) dané místnosti.

Práce s nivelačními lasery
Levnější „manuální" modely se dají volně postavit kamkoliv, ale vůči podstavci se musí pomocí šroubků podle libel vyvážit. Následuje kalibrace a nastavení paprsku obvykle vroubkovaným kolečkem. Po stisknutí spínače je dobře viditelný tenký paprsek, který je nasměrován podle potřeby vodorovně, svisle i pod volitelným úhlem. Díky přenosnosti na stativu lze ve větší místnosti i „obejít" překážky.
Dražší nivelační lasery se nivelizují po spuštění automaticky, pokud je nepostavíme od vodorovné roviny s odchylkou větší jak 5°, a umožňují zvolit bodový, čárový nebo rotační režim. Některé z nich lze ovládat dálkovým ovládačem. Rychlost otáčení paprsku lze nastavit v několika stupních obvykle od 5 do 800 othttp://www.zivotnistyl.cz/admin/min. a volí se podle velikosti a světelných podmínek daného místa. Při práci se doporučuje pro lepší viditelnost paprsku používat červené ochranné brýle.   

Kvalitní nivelační lasery koupíte například u firmy NÁŘADÍ LEBEDA

A nezapomeňte, že až do 31.10.2007 probíhá s firmou Nářadí Lebeda SOUTĚŽ O CENY !Mohlo by se hodit


reklama