Úvod > hobby > Léto v zahradě: stavíme pergolu

Léto v zahradě: stavíme pergolu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    foto -net-
Léto v zahradě: stavíme pergolu

Asi každý kdo vlastní rodinný dům nebo zahrádku sní o útulném a příjemném posezení, kde by si mohl odpočinout nebo si užít pěkný víkend s rodinou či přáteli. K tomu účelu dokonale poslouží pergola. Šikovný kutil ji zvládne se správným nářadím a materiálem vyrobit sám.
 
Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu pergol je dřevo, které se používá především na podélné a příčné díly. Sloupy mohou být nejenom dřevěné, ale například také kovové, zděné nebo i betonové. Dřevo (nejčastěji tuzemského původu) je potřeba správně vybírat a také důkladně ošetřit. V současné době se na povrchovou úpravu používají olejová mořidla s nejrůznějšími odstíny imitace dřeva, protipožární nátěry, které zpomalují hoření, a voděodolné laky s životností cca 3 roky. Odborníci dnes jednoznačně doporučují každý dřevěný materiál naimpregnovat protipožárním lakem. Nejenom pergolu, zahradní nábytek ale každý dřevěný trám nebo zahradní dřevostavbu. A mořidla? Pokud nechcete zbytečně vydávat astronomické sumy peněz za trámy z pravého dřeva, je lepší jej namořit.

Jak na to?
Nyní už k samotné stavbě. Nejprve si musíme utvořit představu, jak by měla naše pergola vypadat a hlavně kam ji posadit. Proto bychom také měli vytvořit technický výkres pergoly, kde budou zapsány všechny potřebné údaje. Nosníky pergoly mají většinou průřez 12 x 12 centimetrů. Podélné trámy mají obdélníkový průřez. Výška pergoly by měla odpovídat pohodlnému průchodu. Nejčastěji 2 až 2,5 metru. Celkové rozměry půdorysu pergoly by měly odpovídat účelu stavby. Pokud pod ní budou stolovat více jak 4 lidé, měly by být rozměry zhruba 4 x 5 metrů. Měli byste také počítat s dostatkem místa na ostatní věci jako je gril, lednička nebo jiné důležité věci.
 
Pergolu se doporučuje posadit do nějakého stinného místa, nejlépe někam ke stromům v rohu zahrady. Na zahradě si přesně vyměříme kus, na kterém bude pergola stát. Nosné trámy můžeme usadit do vrutů, které se zašroubují do země na požadovanou hloubku. Do nich se poté namontují nosné trámy. Můžeme udělat například tři stěny a čtvrtou nechat volnou nebo ve čtvrté stěně udělat něco jako vchodové dveře. Přes vrcholy stěn poté montujeme střešní trámy. Vše musíme kontrolovat vodováhou na přesnou rovinu. Jednotlivé dílce musejí být nařezané na přesný rozměr, aby ve spojích nezůstávala voda. Ke spojení dílců můžeme použít nerezové nebo pozinkované šrouby a kování. Vždy je ale dobré se před stavbou poradit s odborníkem kvůli bezpečnosti a opatřením před zřícením stavby, obzvlášť, pokud se jedná o větší dílo.

Aby pergola sloužila svému účelu, musí mít včetně stabilní konstrukce také kvalitní podkladovou plochu, nebo-li podlahu. Znovu záleží na stylu zahrady a na finančních možnostech. Velmi impozantně doplňuje pergolu podlaha ze stejného materiálu. Ta by ovšem měla mít kvalitní štěrkovou drenáž, jenž odvede dešťovou vodu a zabrání přímému kontaktu dřevěného povrchu s vlhkostí.
Budete-li chtít pergolu, jež vás bude zároveň chránit před deštěm, můžete ji zastřešit třeba průhlednými panely z polykarbonátu. Panely by samozřejmě neměly narušovat přírodní ráz zahrady a pergoly.
Nakonec můžeme pergolu nechat obrůst různými rostlinami, které nám zajistí uvnitř stavby příjemně zastíněné soukromí.
Podobně lze postupovat také při stavbě altánu nebo zahradního domku. Ale tyto stavby si představíme příště.


Mohlo by se hodit


reklama