Úvod > hobby > Decoupage - obrázky z ubrousků

Decoupage - obrázky z ubrousků

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto autor
Decoupage - obrázky z ubrousků

Zdá se vám to divné, jaképak mohou vzniknout obrázky z ubrousků ? Věřte, že opravdu krásné…
 
Výtvarná technika, kterou se takové obrázky vyrábí, se jmenuje decoupage (čti dekupáž). Slovo decoupage pochází z francouzštiny a v překladu znamená vystřihování nebo stříhání. U nás tuto metodu nazýváme ubrousková technika, protože při ní nejčastěji pracujeme právě s ubrousky. Ubrouskovou technikou lze zdobit mnoho předmětů. Je také mnoho způsobů, jak postupovat při práci s ubrousky a ještě mnohem více způsobů, jak ubrouskový motiv doplnit malováním, strukturálními pastami, pískováním, krakelováním atd. Ubrousková technika je u nás velmi populární, a proto obchody s výtvarnými potřebami nabízejí nejen množství ubrousků s vhodnými motivy, ale i plno druhů lepidel a speciálních laků, past, gelů atd.  Pokud to bude možné, použijte materiály uvedené v tomto článku. Sama s nimi již několik let pracuji a jsou s nimi spokojené i mé klientky.

 

Decoupage je téměř nevyčerpatelné téma. Pro začátek se dnes dozvíte, jak vyrobit krásné obrázky, případně hodiny, základním způsobem bez zvláštních laků, hmot a dalších materiálů.
I naprostý začátečník zvládne snadno vyrobit tento jednoduchý obrázek, který má rámeček zdobený akrylovými barvami.
 
Co budete k výrobě obrázku potřebovat :

Materiál :
Ubrousek s vhodným motivem
Rámeček s vnitřním rozměrem 15 x 15 cm, s lištou širokou 6 cm a bílou sololakovou destičkou - můžete pochopitelně použít jakýkoli rámeček ze surového dřeva, ale lepší je pořídit si rámeček přímo na ubrouskovou techniku. Takové rámečky mají vnitřní rozměr přesně na velikosti ubrousků. Také šířka lišty speciálních rámečků poskytuje dostatek prostoru ke zdobení.
Lepidlo na decoupage – výborná lepidla jsou například od firem Nerchau a Koh-i-noor.
Akrylové barvy – pro začátek stačí, pokud si koupíte bílou akrylovou barvu, například Balakryl, a tu pak přibarvujete malířskými tónovacími barvami, nebo třeba temperovou barvou. Pokud chcete docílit sytějšího odstínu, je ale potřeba použít i k tónování barvu akrylovou.
Bezbarvý lak – nejlepší je použít lak ve spreji.
Hodinový strojek s výškou ručiště minimálně 13mm – určený do materiálů o síle 7mm.
Pomůcky :
Štětce
Pečící papír
Žehlička
Vrtačka s vrtákem o průměru 10 mm – pokud budete vyrábět hodiny

 

Postup výroby :
1) Sololakovou destičku rámečku natřete lepidlem a nechte zaschnout.
2) Z ubrousku oddělte dvě nebarevné vrstvy a ponechte pouze tenkou vrstvičku s barevným motivem.
3) Položte ubrouskový motiv na sololakovou destičku, překryjte pečícím papírem a zažehlete žehličkou nastavenou na stupeň „bavlna“ – bez napařování.
4) Rámeček natřete akrylovou barvou. Pokud budete chtít domalovat na rámeček pokračování motivu z ubrousku, je dobré si potřebné odstíny barev míchat na pomocné paletě.
5) Do pomalovaného zaschlého rámečku vložte připravenou sololakovou destičku s přižehleným ubrouskem. Destičku upevněte do rámečku pomocí hřebíčků nebo silikonové pistole.
6) Hotový obrázek přestříkejte bezbarvým lakem.
7) Pokud chcete vyrobit hodiny, vyvrtejte do středu obrázku díru a vsaďte do ní hodinový strojek. Na hodinovém strojku je zároveň očko na zavěšení.
8) Pokud jste vyrobili pouze obrázek, připevněte na zadní stranu obrazové očko pro zavěšení.

 

Vlastnoručně vyrobené obrázky mohou být stejně tak krásnou dekorací do vašeho bytu, jako i vhodným dárkem pro přátele.
Ať máte báječný pocit nejen z příjemného tvoření a krásného výrobku, ale i z radosti všech, které obrázkem obdarujete, vám přeje Kajjka

Kdo je Karla Hátleová


Věnuje se výtvarné tvorbě a její výuce. Učinkuje v pořadu Rady ptáka Loskutáka, spolupracuje s časopisem Praktická žena. Velice ráda vytváří věci, které si lidé mohou   pro potěšení koupit a ještě větší radost má z toho, pokud své zkušenosti může předávat dál na kurzech výtvarných technik.

Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama