Úvod > hobby > Pletení z pedigu - aby prsty nepálily

Pletení z pedigu - aby prsty nepálily

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autora
Pletení z pedigu - aby prsty nepálily

Pokud bydlíte v domku se zahradou, nemusím dlouze psát o tom, kolik práce taková zahrada vyžaduje. Každá práce má svůj konec a pak přichází čas na odpočinek. V létě vám vaše zahrada vrchovatě oplatí všechnu péči, kterou jste jí věnovali a poskytne vám příjemný stín pod korunami stromů, ve kterém si můžete spokojeně vychutnat svou odpolední kávičku. Jestli patříte k lidem, kteří neumějí sedět s rukama v klíně, můžete se při takovém odpočívání dát do pletení z pedigu. Pro začátek třeba jen opleťte skleničky, do kterých si děláte tu zmiňovanou kávičku. Opletení je nejen hezké, ale i praktické – aby prsty nepálily.

 

Co je pedig ?
Pedig je velmi oblíbený přírodní materiál k pletení košíků, táců, ale i různých dekoračních předmětů. Jedná se o vnitřní část liany Calamus rotang. Po oloupání povrchové vrstvy se vnitřní porézní jádro používá právě k výrobě pedigu. Oproti proutí má mnoho výhod. Především je to jeho velká pružnost, rovnoměrná síla prutů a také možnost barvení. K dostání je v různých průměrech od 1mm až po 10mm. Aby se s pedigem dalo plést, je nutné ho před prací namočit do vody. Jeho vnitřní houbovitá struktura poměrně rychle nasaje vodu a tím se pedig stane velmi pružným. Pedig se dodává v přírodní barvě, ale je velmi snadné ho barvit pomocí běžně dostupných barev na textil, jako je například Iberie, Duha nebo Cheds.
 
 
Opletení sklenice
 
materiál:

pedig o síle 2,5 mm v přírodní a například oranžové barvě
 
pomůcky:
štípací kleště
šídlo (nebo pletací jehlice)
ručník na přikrytí klína
nádoba na máčení pedigu
 
postup:
1) Připravte si osnovu pro pletení, kterou tvoří 8 prutů přírodního pedigu. Délku prutů určíte tím, že k dvojnásobku předpokládané výšky opletení přičtete 40cm na zavírku (příklad: opletení vysoké 13 cm... 13 + 13 + 40 = 66 cm). Pruty svažte a dejte namočit do vlažné vody.
 
2) Připravte si několik prutů přírodního a několik prutů oranžového pedigu k oplétání a dejte je také máčet. Délka prutů není podstatná. Je dobré, pokud jsou pruty delší než 1 m, ale není to nezbytné.
 
3) Nyní si připravte osnovu. Čtyři osnovní pruty vezměte v polovině jejich délky a přes ně přeložte další čtyři také v polovině délky. Tím vytvoříte základní kříž.
 
4) Jeden prut k oplétání založte na spodní stranu kříže a obtočte kříž podle nákresu
– nad čtyři
– pod čtyři
Takto udělejte tři řady. (obr.001)
 
5) Potom pokračujte stále jedním prutem, vždy nad dva pruty osnovy a pod čtyři pruty. Takto rozpleťte kříž do hvězdy. Osnovní pruty jsou po rozpletení zdvojené. Ve vyplétání pokračujte tak dlouho, až má vytvořené kolečko velikost dna sklenice. (obr. 002)
 
6) Do opletku přidejte další prut (obr.003), přiložte sklenici dnem na upletený kroužek, osnovy sklopte na stěny sklenice a pokračujte opletkem dvěma. To znamená, že levý prut vždy povedete přes pravý a pak za první volnou osnovu. Pruty se mezi sebou střídají. (obr. 004) Takto upleťte celou výšku opletku. Nastavení prutů dělejte v místě za osnovou. (obr.005)
 
7) Oplétací pruty ukončete zastrčením k osnovám. (obr.006)
 
8) Zavírku ze zdvojených osnov udělejte podle nákresu. Krok se opakuje vždy celou řadu. Tato zavírka má tři kroky – to znamená tři řady.
- za jednu dolů (obr.007)
- pod jednu nahoru (obr.008)
- za jednu dolů (obr.009)
 
9) Přebývající pruty zkraťte štípacími kleštěmi. Konce musí být tak dlouhé, aby se opřely o osnovu a zavírka se nerozmotala.
 
Z pedigu můžete uplést mnoho dalších věcí . Tácy, mísy, nebo třeba i pedigovou kočku, která bude držet vrátka do zahrady, pokud do ní vložíte láhev naplněnou pískem. Pedigové výrobky není nutné lakovat. Občas je můžete jednoduše osprchovat a nechat opět vyschnout. Dlouhodobé působení vlhka, ani přílišné přeschnutí však pedigu nesvědčí.

 

Nakonec musím ještě upozornit, že pletení z pedigu je vysoce návykové. Je totiž mnoho způsobů pletení a tolik možností co uplést, že se nebudete chtít spokojit pouze s opletenými skleničkami. Proto vám přeji hlavně hodně času, který budete moct tomuto koníčku věnovat.

001 002 003
004 005 006
007 008 009


Mohlo by se hodit


reklama