Úvod > hobby > Letní stolování v hedvábí

Letní stolování v hedvábí

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autora
Letní stolování v hedvábí

Hedvábí samo o sobě je tak dokonalý materiál, že si bezpodmínečně musí podmanit každého, kdo ho jednou zkusí malovat. Většina lidí maluje šátky a šály, někteří se pustí i do kravat a nebo dokonce do halenek či župánků, které lze koupit jako hedvábné polotovary. Zkuste využít hedvábí i jinak. Třeba jako krásný letní ubrus.

 

Co budete potřebovat :

 - hedvábnou metráž Habutai 8
 - zažehlovací barvy na hedvábí – rumělku a malinovou červeň
 - zlatou konturu na hedvábí a speciální hrot ( sama pracuji s hrotem 0,5mm)
 - štětce
 - hrubou sůl
 - rám na hedvábí – postačí i doma dělaný, a k uchycení stačí použít žabky na záclony připevněné na gumičkách

 

Postup práce :

1) Hedvábí napněte do rámu a dejte se do práce.
2) Pokud malujete velkou plochu, je dobré hedvábí nejprve celé navlhčit.
3) Na mokré hedvábí naneste barvy – barvy můžete použít neředěné, nebo je naředit vodou. Pracujte rychle, protože hedvábí rychle schne.
4) Do stále mokré barvy nasypte hrubou sůl a nechte hedvábí uschnout. Tím, jak do sebe sůl vtahuje vodu, stahuje z hedvábí zároveň i barvu a vytváří na ploše velmi zajímavé solné efekty. Pokud chcete mít kresbu jemnější, použijte klasickou kuchyňskou sůl.
5) Po zaschnutí odrolte sůl a nakreslete na hedvábí zlaté „nitky“ pomocí zlaté kontury s kovovým hrotem.
6) I kontury nechte dobře proschnout.
7) Potom je nutné hedvábí zafixovat. Můžete to udělat zažehlením, jak napovídá i sám název barev. Při zažehlování nastavte žehličku na stupeň bavlna (tři tečky) a po rubu zažehlete. Pozor – bez napařování! Další způsob je zabalit hedvábí do pečícího papíru a fixovat teplem 10 minut v elektrické troubě vyhřáté na 140°C.
8) Po zafixování barev hedvábí vyperte a vyžehlete.
9) Nakonec okraje zalemujte ať je ubrus hezky upravený.

 

Péče o hedvábí je trochu odlišná od péče o jiné textilie. Přírodní hedvábí je jemný materiál, který je ve své podstatě nejpodobnější lidským vlasům a proto se pere ve vlažné vodě s přidáním šamponu. Pokud hedvábí přeschne, není možné ho dobře vyžehlit, proto žehlete hedvábí dokud je vlhké.Mohlo by se hodit


reklama