Úvod > hobby > Malování na sklo

Malování na sklo

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Foto archiv autorky
Malování na sklo

Léto je plné květin a květiny jsou plné inspirace. Květiny koncem léta odkvetou, ale jejich krásu můžete uchovat třeba v malovaném skle. Hrnečky s motivy letních květin potěší a svícen s kytičkami zahřeje na duši, i když za oknem už se léto bude chystat k odchodu.

 

Pomůcky :
 
- barvy a kontury na sklo
- štětec + voda nebo ředidlo na jeho mytí
- tužkou namalovaný vzor
- vatové tyčinky na drobné opravy
- jehla na opravy kontur
- papírový kapesník na otírání kontury a štětců

 

Příprava malovaného skla:
 
Nejdříve předmět odmastěte lihem nebo přípravkem na mytí oken.
Nejlépe se maluje ploché sklo, protože barva nestéká ke stranám tak, jako na skle oblém.
Proto, pokud budete malovat skleničku či svícen, snažte se mít malovanou plochu co možná nejvíce v rovině. Finta tkví v tom, že si svícen položíte například do papírového kroužku, na kterém bývá namotána izolepa.

 

Postup malování kontury :
Překreslete si vzor na papír obyčejnou tužkou, a takto připravenou šablonu si vodou přilepte do svícínku. Pak motiv obtáhněte konturou na sklo.
Konturu táhněte vždycky po skle. Dávejte pozor na spoje a překrytí čar. Tam, kde jdou čáry přes sebe, malujte těsně ke kontuře už namalované a pak ji opatrně přeskočte. Kolečko jedním tahem, bez šmouh kolem kontury, udělat nejde. Vždy je vždycky potřeba ho malovat dvěma tahy.
TIP : Na vzniklé šmouhy mám jednu radu. Nechte konturu lehce oschnout a pak šmouhu opatrně seškrábněte jehlou, položenou lehce na plocho.

 

Vybarvení
Po zaschnutí kontur motiv vybarvěte. Do malovaného skla vložte při malování papírový kapesník, tak uvidíte, jestli jsou barvy dobře dotažené ke konturám.
TIP : Každá barva na nerovném skle trochu stéká, pokud se tomu chcete vyhnout, musíte svícen malovat postupně a pootáčet ho tak , aby barva vždy zaschla než svícen otočíte a připravíte si tak k vybarvení další vodorovnou plochu.

 

Vypálení
Vypalovací barvy po zaschnutí vypalte v elektrické troubě nastavené na teplotu uvedenou na barvách. Nedostatečně zaschlá kontura při vypalování může zpuchýřkovat. Proto nechte sklo před vypálením schnout co možná nejdéle… vícekrát přetahované kontury raději i několik dní. Po ukončení času vypalování nechte sklo v pootevřené troubě vychladnout.
POZOR : Při vypalování se barvy a kontury stávají lepivými a pokud se dají namalované věci příliš blízko k sobě, mohou se poškodit.


Pomůcky
 


Do skleničky vložte předlohu
 


Kreslení kontur
 


 


 


Vybarvení obrázku


Mohlo by se hodit


reklama