Úvod > hobby > Malá lekce podzimní floristiky aneb podzimní aranžmá rychle a levně

Malá lekce podzimní floristiky aneb podzimní aranžmá rychle a levně

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Malá lekce podzimní floristiky aneb podzimní aranžmá rychle a levně

Dny se začínají zkracovat a my trávíme většinu volného času doma. Abychom i zde měli milé připomenutí podzimní přírody, můžeme si vyrobit jednoduchá podzimní aranžmá.
 
Jedním z nich je podzimní věneček na závěs případně na položení. K jeho výrobě budeme potřebovat následující materiál:
 
• proutěný věneček – ten zakoupíme v květinářství nebo zahradnických potřebách,
• větvičky z túje – ty nastříháme zhruba na deseticentimetrové kousky,
• silnější drátek v délce obvodu proutěné podložky + 10 cm rezerva na očko,
• silnější nit v tmavší barvě, např. zelená, vínová apod.,
• podzimní plody – žaludy,  plody kaštanovníku setého, plody hlohyně šarlatové, vlašské či lískové oříšky apod.,
• sušené plátky jablek, pomerančů, citronů apod., na ty lze posléze nanést lepidlo a posypat cukrem krystal – vytvoří iluzi sněhu
• skořice, badyán a jiné koření zajímavé svým tvarem
• lístky cesmíny (Ilex), větvičky zimostrázu (Buxus)
• listy starčeku dvoubarevného (Senecio bicolor)
• 2 stuhy stejné barvy, ale rozdílného materiálu (např. taftová a šifonová)
• 1 umělé jablíčko, 1 umělá hruštička


Věneček můžete zavěsit nebo po malé úpravě položit na stůl.

 

dále budete potřebovat:
• zahradnické nůžky
• štípací kleště na drát
• tavnou lepící pistoli – k zakoupení v potřebách pro floristy případně hobbymarketech do 100,- Kč podle velikosti
• náhradní náplně k tavné pistoli
• arch papíru jako podklad pracovní plochy, abychom lepidlem neznečistili stůl


Na stuhy nalepíme cesmínové lístky, na jejichž vrchní stranu nalepíme sušené plody či květy, aby zakryly poškozené pletivo po práci s tavnou pistolí.

 

Postup:
Na konci drátku uděláme malé očko, které zabrání posunu větviček z túje, které na něj budeme navazovat. Poté v jednom směru navážeme větvičky tak, abychom zakryli drátek, ale zároveň tak, abychom je k drátku dobře fixovali a vytvořili okolo něj „límec“. Průběžně drátek s navázanými větvičkami přikládáme k obvodu věnečku, tak abychom věděli, kolik nám ještě zbývá navázat. Jestliže už je drátek ovázán větvičkami po celém obvodu proutěné podložky, přiložíme ho k jejímu obvodu a nití, kterou jsme fixovali větvičky na drátek, přivazujeme k proutěnému věnečku. Dalším krokem je výzdoba našeho věnečku. Podle vkusu pomocí lepící pistole lepíme postupně listy starčeku a větvičky buxusu, případně cesmíny po vnitřních obvodu věnečku (na vnějším je tújový límeček). Poté aplikujeme lesní plody, koření, plátky sušeného ovoce dle našeho vkusu. Důležité je dávat jednotlivé prvky do skupinek, ne jednotlivě a hlídat si, aby jejich rozmístění nepřipomínalo geometrické tvary (např. trojúhelník nebo čtverec). Myslíme na to, že ve spodní části musíme nechat prostor pro vázání stuhy! Je-li věneček ozdoben, vezmeme první stuhu a na její konec připevníme umělé jablíčko, poté ji přivážeme k spodní části věnečku. Po její délce nalepíme lístky z cesmíny. Protože se jedná o živý materiál, musíme v místech, kde přišel list do styku s lepidlem a kde vznikl černý flek, nalepit nějaký sušený prvek – například hvězdičku badyánu. Poté na konec druhé stuhy navážeme umělou hruštičku a ovážeme ji přes první stuhu tak, aby její konce byly v jiné výšce než u první stuhy. Zespodu věnečku, v jeho horní části, pak přivážeme drátěné očko, abychom mohli věneček zavěsit.
 
Nemáme-li místo pro zavěšení, můžeme ze stuhy udělat mašli, kterou dáme navrch věnečku a věneček můžeme položit například na stůl. Volbou barvy stuhy si můžeme věneček vyladit do barev v interiéru, doporučuji ale volit barvy v podzimních tónech – žlutá, oranžová, vínová apod..
 
Díky tomu, že je v aranžmá použit trvanlivý materiál (sušené plody, a neopadavé větvičky túje), vydrží nám dlouhou dobu a velmi jednoduše ho můžeme pomocí pár triků přeměnit na věneček vánoční.

 
Fantazii se meze nekladou, záleží jen na vaší invenci a dostupnosti materiálu.


Mohlo by se hodit


reklama